Zamknij

Zmniejszenie obciążeń dla nowych firm

zaloguj się
pomysł w konsultacji
2016-04-01 10:16 Pomysł jest w trakcie konsultacji wewnętrznych.

Obecny, zbiurokratyzowany system obsługi podmiotów gospodarczych, a zwłaszcza obowiązek płacenia składek na ubezpieczenia społeczne, już od momentu zarejestrowania firmy nie jest adekwatny do najbardziej efektywnych modeli biznesowych i nie sprzyja powstawaniu innowacyjnych firm. Nowoczesne firmy to często firmy jednego produktu (klasyczna spółka spin-off / spin-out opiera swoją produkcję na jednym patencie i na nim opiera swój byt). Innowacyjny produkt jest jak kometa – rozbłyska i gaśnie bardzo szybko. Żeby mogła jednak rozbłysnąć trzeba znieść krępujące obowiązki płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez zakładającego firmę. Są to składki niezależne od obrotu czy przychodu – co dodatkowo obciąża przedsiębiorcę i zniechęca do prowadzenia działalności gospodarczej. Składki na ubezpieczenia społeczne w pierwszych latach działalności można zamienić na podatek dochodowy płacony według stawek progresywnych. Nowo zakładana firma (np. ze statusem START UP) byłaby zwolniona z płacenia składek na ZUS, a w zamian zostałaby objęta obowiązkiem płacenia podatku dochodowego według stawek progresywnych, przy czym w pierwszym i drugim roku w wys. 10%, w trzecim 15%, w czwartym 20% itd. lub mogłaby przejść na płacenie składek ZUS i podatków według zasad ogólnie obowiązujących. Takie rozwiązanie uwolniłoby potencjał twórczy młodych, kreatywnych ludzi i dałoby możliwość taniego testowania wielu różnych pomysłów. Na początku przedsiębiorca płaci tylko podatek od dochodu, a w momencie, gdy firma utrzyma się na rynku dłużej, progi podatkowe są na tyle niekorzystne, że przedsiębiorca przechodzi na zasady ogólne.

Komentarze

Zgadzam się, że stała minimalna składka na ZUS jest potężną barierą. Nie dotyczy to tylko nowych firm. Wyobraźmy sobie sytuację, że chociażby kobieta prowadząca firmę usługową zachodzi w ciążę i rodzi dziecko - i nie jest w stanie pracować w pełnym wymiarze czasu jaki pracowała dotychczas, a nie chce też rezygnować z pracy zupełnie. Obecnie zredukowanie wymiaru pracy do 2h dziennie nie jest możliwe, bo więcej trzeba oddać na ZUS niż się zarobi... - to tylko 1 z wielu tego typu przykładów.

O ile zgodzę się z pierwszą częścią wypowiedzi o tyle z drugą zupełnie nie - otóż wymyślanie jakiś progów, przejść w progresji lat niepotrzebnie skomplikuje system i wprowadzi nowe niesprawiedliwości. Składka musi być jedna, jako procent od dochodu koniec kropka. Po drugie zakładasz, że nowa firma będzie rosnąć z upływem lat - to jest błędne założenie - mogę podać Ci wiele przykładów branż, gdzie tak nigdy nie było i nie będzie. Poza tym, np. ja nie chcę zarabiać więcej bo państwo mi karze - chce sobie zarobić tyle ile uważam za stosowne i wara od tego ile mi potrzeba i w jakim horyzoncie czasowym. I proszę o nie nadużywanie słowa startup i innowacyjność - zawężanie sfery gospodarczej automatycznie wyłącza firmy, których działalności nie koniecznie muszą być super hiper innowacyjne. Prawo do prowadzenia działalności gospodarczej jest prawem naturalnym i musi traktować każdego w równy sposób.

add Dodaj komentarz