Pomysł na biznes

Myślisz o założeniu własnej firmy i szukasz pomysłu na biznes? Nie ma jednej prostej i skutecznej recepty, jak rozpocząć przygodę z prowadzeniem własnej firmy. Dla jednych może być to kontynuacja doświadczeń zdobytych w pracy na etacie. Inni zdecydują się na firmę, żeby realizować swoją życiową pasję. Jeszcze inni, obserwując rynek, zauważą, że brakuje na nim konkretnego produktu/usługi, które mogłyby znaleźć potencjalnych klientów.

Twój pomysł na biznes wcale nie musi być wyjątkowy – kolejny sklep spożywczy, jeśli będzie miał niższe ceny, lepszą obsługę i lepiej dobrany asortyment ma takie same szanse jak startująca na rynku firma z obszaru nowoczesnych technologii.

Szukając pomysłu na biznes powinieneś dobrze obserwować otoczenie i co ważne, rozmawiać z bardziej doświadczonymi od siebie. Dobrą okazją może być uczestnictwo w spotkaniach, seminariach, targach z interesujących Cię dziedzin.

Jeśli masz już swój pomysł na biznes postaraj się go zweryfikować. Może okazać się np., że produkty albo usługi, które chcesz sprzedawać istnieją już na rynku i to w dostatecznej ilości. Kolejna ważna kwestia to kapitał – nawet najlepszy i gwarantujący powodzenie pomysł na biznes wymaga odpowiednich inwestycji. Gdzie szukać środków finansowych, dowiedz się w m.in. w dziale Dofinansowanie.

Pomocnym narzędziem w sprawdzeniu Twojej biznesowej wizji będzie biznesplan (dowiedz się więcej). Jego przygotowanie pozwoli Ci podejść w sposób bardziej systematyczny do Twojego pomysłu i ocenić szanse na jego realizację oraz koszty, jakie będą się z tym wiązać. Szkoda będzie Twojej energii i środków na biznes, który z dużym prawdopodobieństwem skazany jest z góry na niepowodzenie.

Dowiedz się, jak prowadzić Twój biznes

Zanim zaczniesz realizować swój pomysł sprawdź, jak się do niego przygotować, jak zarejestrować firmę i jak wyglądać będzie jej prowadzenie. Na biznes.gov.pl znajdziesz wiele poradników dotyczących najpopularniejszych rodzajów firm. Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź interesujący Cię poradnik.

Gotowe modele biznesowe – franczyza i umowa agencyjna

Jeśli masz w sobie żyłkę przedsiębiorcy, albo nie masz kapitału lub pomysłu, możesz skorzystać z gotowych „wzorów" prowadzenia biznesu. Na rynku funkcjonują modele biznesowe, które nie będą wymagać od Ciebie dużych nakładów finansowych, doświadczenia w biznesie i pokonywania długiej drogi, jaką jest budowanie własnej marki. Przykładem jest m.in. franczyza i działalność agencyjna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat zajrzyj do artykułu Franczyza i Prowadzę działalność agencyjną.

Share Print