Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Nakładanie znaków akcyzy za granicą

Obowiązek oznaczania wyrobów akcyzowych podatkowymi znakami akcyzy ciąży na podmiocie będącym między innymi:
1) importerem;
2) podmiotem dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego;
3) przedstawicielem podatkowym.

Jednakże w w/w przypadkach gdy ośrodki produkcji znajdują się poza granicami kraju zachodzi trudność w kwestii zagospodarowania (nanoszenia) w/w znaków. Służące do tego etykieciarki, jako urządzenia powszechnie wykorzystywane na liniach rozlewczych wpisują się w cykl produkcyjny co stanowi, że nanoszenie znaków powinno następować w miejscu produkcji czyli za granicą.

Wysyłka i rozliczanie banderoli przekazanych kontrahentowi zagranicznemu

Banderole zakupione w urzędzie skarbowym i przeznaczone do wykorzystania za granicą powinny zostać wysłane do kontrahentów  zagranicznych. Czynność ta wymaga podjęcia szczególnych środków ostrożności. Udostępnianie banderol partnerom zagranicznym wymaga też uzyskania od nich rozliczenia przekazanych im banderol i zwrotu znaków niewykorzystanych. Całość operacji powinno nastąpić w terminie 3 miesięcy od dnia wysyłki banderol.

Nakładanie w kraju banderol na towary sprowadzone z zagranicy

W celu uniknięcia ryzyka związanego z utratą w/w znaków ich naklejanie można zlecić też krajowemu przedsiębiorcy prowadzącemu skład podatkowy. Jednakże w takiej sytuacji to on będzie faktycznym sprowadzającym towar z zagranicy. Zamawiający zaś jako jedynie końcowy odbiorca będzie mógł w takiej sytuacji wystąpić o zgodę na wyprowadzanie towarów z cudzego składu. 

Dylematów tych nie ma prowadzący skład podatkowy, który sprowadza swoje towary z zagranicy. Może on bowiem zarówno zlecić nanoszenie banderol dostawcy zagranicznemu jak i uczynić to w swoim składzie podatkowym na terenie kraju.


Podstawa prawna:

Czy ta strona była przydatna?