Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Leasing operacyjny

Podatek dochodowy

Leasingu operacyjny cechuje to, że samochód będący przedmiotem leasingu oddawany jest korzystającemu na krótki okres, jednak nie krótszy niż 40% okresu amortyzacji (5 lat), czyli 2 lata. W/w leasing będzie korzystny dla przedsiębiorcy, któremu zależy na jak najmniejszym zaangażowaniu środków finansowych przy pozyskiwaniu samochodów firmowych.
Cechą leasingu operacyjnego jest również to, iż leasingowany pojazd po zakończeniu umowy może być przedmiotem zakupu jeżeli opcję taką przewiduje umowa leasingu. Wartość wykupu zazwyczaj jest symboliczna i pozwala łatwo przejąć użytkowany pojazd na własność. Wykupiony z leasingu samochód osobowy można dla celów podatkowych zakwalifikować jako podlegający amortyzacji środek trwały. Wówczas powinien zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych w miesiącu przekazania do używania i podatnik może go amortyzować. Oczywiście, gdy wartość tak rozumianego nabycia nie będzie przekraczać kwoty 10 000 zł, wpis do ewidencji nie jest obowiązkowy, a wartość składającą się na opcję wykupu samochodu można bezpośrednio zaliczyć koszty uzyskania przychodu.

  • Odliczenia w podatku dochodowym

W leasingu operacyjnym samochód pozostaje własnością leasingodawcy. To on ma prawo do dokonywania jego odpisów amortyzacyjnych jako swojego środka trwałego. Z kolei leasingobiorca, a więc przedsiębiorca może do kosztów uzyskania przychodu wliczyć opłaty związane z zawarciem umowy leasingowej, jej realizacją i eksploatacją pojazdu. W efekcie jest on uprawniony odliczać sobie od przychodu czynsz inicjalny (opłatę pobieraną przy zawieraniu umowy), płacone co miesiąc raty (w całości) oraz opłaty manipulacyjne. Przedsiębiorca, który wykorzystuje samochód na podstawie umowy leasingu operacyjnego, może również zaliczać do kosztów podatkowych pełne wydatki eksploatacyjne (zakup paliwa, oleju silnikowego itd.), koszty przeglądów i ubezpieczenia, jeżeli opłaca je na podstawie umowy.

  • Odliczenia dla samochodów osobowych

W segmencie aut osobowych występują pewne ograniczenia. Nie możesz bowiem odliczyć opłat leasingowych powyżej wartości 150.000 zł. Jeśli przekroczysz tę kwotę, tracisz możliwość odliczenia opłat leasingowych powyżej tej kwoty. W przypadku, gdy umowa leasingu została zawarta na okres krótszy niż 6 miesięcy, wartość samochodu będzie ustalana jako wartość samochodu przyjęta dla celów ubezpieczenia.

Wspomniany limit nie obejmuje:

  • części „odsetkowej” opłaty leasingowej
  • składek z tytułu ubezpieczenia samochodu osobowego, jaka może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów
  • umów leasingu, najmu, dzierżawy  zawartych przed dniem 1 stycznia 2019

Nadal możesz jednak wliczać w koszty działalności wszystkie wydatki bieżące poniesione na eksploatację leasingowanych aut. Niemniej również tutaj są limity. Do kosztów podatkowych nie można bowiem zaliczyć więcej niż 75% kosztów z tytułu używania samochodu osobowego. Limitów tych nie stosuje się do umów leasingu, najmu, dzierżawy dotyczących samochodu osobowego zawartych przed dniem 1 stycznia 2019.

Podatek VAT

  • Samochody służące do działalności gospodarczej w tym samochody ciężarowe

Umowa leasingu operacyjnego na gruncie ustawy o podatku VAT jest zdefiniowana jako świadczenie usługi. Zatem odliczenie przysługuje leasingobiorcy na zasadach ogólnych po otrzymaniu każdej faktury dokumentującej ratę leasingową do pełnej wysokości tam określonego podatku VAT.

  • Samochody osobowe w użytku mieszanym

Opodatkowanie samochodów osobowych przeznaczonych do użytku mieszanego (cel prywatny i służbowy) zrównano z segmentem typowych samochodów ciężarowych. Zatem odliczeniu podlega  podatek VAT naliczony w fakturze leasingowej, jak i wynikający z tytułu używania pojazdów (naprawy, konserwacja, wymiana opon) oraz zakupu paliwa napędowego. Pamiętaj jednak, że odliczeniu podlega 50% kwoty w/w podatku, chyba że będziesz wykorzystywać pojazd wyłącznie na cele prowadzonej działalności i w tym względzie rozpoczniesz prowadzenie ewidencji jego przebiegu. Dzięki temu będziesz mógł zastosować pełne odliczenie podatku VAT. Nieodliczony VAT możesz rozliczać jako koszty eksploatacji pojazdu w ramach podatku dochodowego.

Ewidencję przebiegu pojazdu musisz prowadzić od dnia rozpoczęcia wykorzystywania go wyłącznie do twojej - jako podatnika - działalności gospodarczej do dnia zakończenia wykorzystywania tego pojazdu wyłącznie do tej działalności. Może to być ta sama ewidencja co prowadzona dla potrzeb podatku dochodowego.

Aby odliczyć 100% podatku VAT, musisz także złożyć w urzędzie skarbowym - na druku VAT-26 - informację o pojazdach wykorzystywanych wyłącznie dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Informację tę złóż w terminie 7 dni od dnia, w którym poniesiesz pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami. Przeczytaj więcej o ewidencji przebiegu pojazdów.

Złóż informacje o pojazdach wykorzystywanych do działalności gospodarczej (VAT-26).


*Samochody do celów związanych z działalnością gospodarczą  w tym samochody ciężarowe to samochody:

  • o masie całkowitej pow. 3,5t
  • wielozadaniowe
  • typu van lub pic-u
  • specjalistyczne

Dane te wymagają potwierdzenia w formie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów oraz adnotacji w dowodzie rejestracyjnym.


Podstawa prawna:

Czy ta strona była przydatna?