Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego oraz rentowego (przez przedsiębiorcę, który zawiesił działalność gospodarczą)

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego i z własnej woli opłacać na nie składki.

Jest to możliwe tylko wtedy, gdy nie ma innego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń (np. z tytułu umowy o prace czy umowy zlecenia wykonywanej w czasie zawieszenia działalności). Nie ma jednak możliwości dobrowolnego opłacania składek chorobowej i wypadkowej.

Do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych można przystąpić w dowolnym momencie trwania zawieszenia działalności. Objęcie nimi nastąpi od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony w ZUS.

Zgłoszenia do tych ubezpieczeń należy dokonać na druku ZUS ZUA. Nie trzeba zgłaszać siebie, jako płatnika składek, na formularzu ZUS ZFA.

Podstawę wymiaru dobrowolnych składek emerytalno-rentowych ustala się według zasad obowiązujących dla danej osoby przed zawieszeniem wykonywania działalności, czyli od podstawy wymiaru wynoszącej odpowiednio:

  • 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, jeżeli dotychczas przedsiębiorca opłacał składki społeczne na zasadach ogólnych (w 2020 r. prognozowane wynagrodzenie wynosi 5227 zł – zatem podstawa wymiaru składek ZUS stanowić zatem będzie 60% tej kwoty czyli 3136,20 )
  • 30% minimalnego wynagrodzenia, jeżeli przed zawieszeniem działalności przedsiębiorca był uprawniony do opłacania niższych składek. Jeśli upłynie okres 24 pełnych miesięcy kalendarzowych – licząc od dnia rozpoczęcia działalności –  składki należy obliczać od 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego

Natomiast podstawę do dobrowolnych składek emerytalno-rentowych  wspólników spółek jawnych, komandytowych, partnerskich i jednoosobowych spółek z o.o. stanowi kwota nie niższa niż minimalne wynagrodzenie

Minimalne wynagrodzenie – w 2020 roku jest to 2600 zł.

Składki za dobrowolne ubezpieczenie powinno się wpłacić do dziesiątego dnia następnego miesiąca.

Uwaga

Od dnia wznowienia prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. W konsekwencji, od dnia powstania tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń, osoba ubezpieczona nie ma prawa do objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi na zasadzie dobrowolności.


Podstawa prawna:

Czy ta strona była przydatna?