• Płacisz PIT, CIT lub VAT? Przygotuj się na mikrorachunek podatkowy

  Jak opłacisz podatki w 2020 r.? Dla kogo jest mikrorachunek podatkowy i jak go uzyskać?

 • PIT niższy o 1%. Obniżenie skali podatkowej już od 1 października 2019

  Od 1 października 2019 r. podstawowa stawka podatku dochodowego (PIT) wynosi 17 procent. Jednocześnie rosną - co najmniej dwukrotnie - pracownicze koszty uzyskania przychodów.

 • Co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz płacić PIT

  Podatki PIT na działalności (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa)

 • Jak rozliczać PIT z działalności

  Zasady obliczania i opłacania zaliczek na podatek PIT, przychody i koszty, odliczanie ZUS od podatku, składanie zeznań rocznych, płacenie PIT, podatki na etacie i działalności, inne ważne informacje dla przedsiębiorców rozliczających PIT

 • Podatki przedsiębiorcy – przydatne informacje

  Prawa i obowiązki podatnika, czynny żal, kontrole podatkowe, właściwość miejscowa urzędów skarbowych, inne informacje przydatne przy rozliczaniu podatków

 • Co powinieneś wiedzieć, jeśli rozliczasz PIT za pracownika

  Koszt zatrudnienia pracownika na etacie i zleceniu, świadczenia pracownicze wrzucane w koszty

 • Wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16)

  Rejestrujesz firmę w CEIDG i nie wiesz jaką formę opodatkowania wybrać? Właśnie zakładasz spółkę cywilną osób fizycznych i zastanawiasz się nad kartą podatkową? A może już prowadzisz działalność i chcesz zmienić formę opodatkowania na kartę podatkową? Poniżej dowiesz się kto i na jakich zasadach może wybrać opodatkowanie w formie karty podatkowej.

  Usługa online
 • Złożenie zeznania podatkowego PIT-36/PIT36S, PIT-36L/PIT-36LS

  Jesteś przedsiębiorcą i płacisz podatek według skali podatkowej lub podatek liniowy? Chcesz rozliczyć się z urzędem skarbowym? Pamiętaj, że zeznanie składasz od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Złóż je odpowiednio na formularzu PIT-36 lub PIT-36L. Rozlicz się też, gdy jesteś zarządcą przedsiębiorstwa w spadku. Wtedy złóż formularz PIT-36S lub PIT-36LS. Sprawdź poniżej, jak możesz to zrobić.

  Usługa online
 • Umorzenie zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej

  Masz problem ze spłatą zaległego podatku? Chcesz uzyskać jego umorzenie? Jest to forma ulgi udzielana przez urząd tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zazwyczaj urząd może przychylić się do twojego wniosku, jeśli twoja sytuacja uniemożliwia ci spłatę zobowiązań. Urząd może też sam podjąć decyzję o umorzeniu twojej spłaty. Sprawdź poniżej, jak możesz uzyskać umorzenie zaległości podatkowej, odsetek lub opłaty prolongacyjnej.

  Usługa online
 • Odroczenie terminu zapłaty podatku, zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek

  Nie możesz w terminie zapłacić podatku? W takim razie postaraj się o odroczenie terminu zapłaty. Jest to forma ulgi, która umożliwia ci spłatę należności w dogodniejszym czasie. W ten sam sposób możesz odroczyć też zapłatę zaległości podatkowej lub odsetek. Odroczenie jest jednak ulgą uznaniową. Urząd najpierw zbada, czy przysługuje ci ta forma pomocy. Sprawdź poniżej, jak możesz uzyskać odroczenie płatności podatkowych.

  Usługa online
 • Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

  Rejestrujesz firmę w CEIDG i nie wiesz jaką formę opodatkowania wybrać? Właśnie zakładasz spółkę cywilną osób fizycznych lub spółkę jawną osób fizycznych i zastanawiasz się nad ryczałtem? A może już prowadzisz działalność i chcesz lub musisz zmienić formę opodatkowania i rozważasz opodatkowanie w formie ryczałtu? Poniżej dowiesz się kto i na jakich zasadach może wybrać opodatkowanie ryczałtem oraz jak złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.

  Usługa online
 • Oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym

  Zakładasz lub masz firmę i chcesz wybrać rozliczenie liniowe? Przewidujesz, że osiągniesz duże dochody? A może masz np. pasieki lub uprawy w szklarniach? W przypadku pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej możesz opodatkować dochód stałą stawką 19% (tzw. podatkiem liniowym). Aby móc skorzystać z tej możliwości, złóż oświadczenie o wyborze takiego sposobu rozliczenia.

  Usługa online
 • Złożenie zeznania podatkowego PIT-28/PIT28S

  Masz przychody z działalności gospodarczej lub np. z umowy najmu czy dzierżawy? Chcesz rozliczyć się z urzędem skarbowym? Jeśli korzystasz z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (tzw. ryczałt), złóż PIT-28/PIT-28S. Sprawdź poniżej, jak to zrobić.

  Usługa online
 • Rozłożenie na raty podatku, zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek

  Chcesz uzyskać zgodę na zapłatę zobowiązania podatkowego w częściach? Jeśli nie jesteś w stanie zapłacić całego podatku, zaległości i odsetek, możesz je rozłożyć na raty. Jest to forma ulgi, która ułatwia spłatę zobowiązań podatkowych. Pamiętaj jednak, że twoja prośba o rozłożenie na raty podatku, zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek od niezapłaconych w terminie zaliczek na podatek powinna być bardzo dobrze uzasadniona. Sprawdź poniżej, jak możesz to zrobić.

  Usługa online
 • Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości

  Chcesz uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające zaległość podatkową? Taki dokument jest ci potrzebny, jeśli np. starasz się o kredyt. Zaświadczenia wymagają nie tylko banki, ale także firmy leasingowe czy sklepy przy zakupach na raty. Sprawdź poniżej, jak możesz je uzyskać.

  Usługa online
 • Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej w formie elektronicznej UPL-1

  Chcesz mieć pełnomocnika do podpisywania i składania deklaracji podatkowych przez internet? Najpierw zgłoś wybraną osobę do urzędu skarbowego. Sprawdź, jak możesz to zrobić.

  Usługa online
 • Indywidualna interpretacja podatkowa

  Nie wiesz, czy właściwie stosujesz przepisy prawa podatkowego? Złóż wniosek o indywidualną interpretację podatkową. Szczegóły znajdziesz poniżej.

  Usługa online
 • Uzyskanie NIP dla spółki cywilnej

  Założyłeś właśnie spółkę cywilną i chcesz ją zarejestrować? Aby to zrobić musisz uzyskać dla niej NIP i numer REGON. Poniżej dowiesz się jak uzyskać NIP dla twojej spółki.

  Usługa online
 • Aktualizacja danych spółki cywilnej na NIP-2

  Zmienił się twój adres lub numer rachunku bankowego? Pamiętaj, że twoim obowiązkiem jest informować urząd o każdej zmianie danych. Zrób to też wtedy, gdy działasz np. jako zarządca sukcesyjny spółki cywilnej. Jeśli chcesz uaktualnić dane, wykorzystaj ten sam formularz NIP-2, który służy do rejestracji firmy dla celów podatkowych. Sprawdź poniżej, jak zgłosić zmianę danych.

  Usługa online
 • Zgłoszenie identyfikacyjne NIP-7

  Nie jesteś wpisany do CEIDG, ale prowadzisz działalność gospodarczą? A może jesteś podatnikiem VAT lub chcesz np. zatrudnić nianię na podstawie umowy uaktywniającej? W takim razie złóż zgłoszenie identyfikacyjne na formularzu NIP-7. Ten sam druk (jako zgłoszenie aktualizacyjne) wykorzystasz też do poinformowania urzędu o zmianie danych. Sprawdź poniżej, jak możesz to zrobić.

  Usługa online
 • Zmień dane firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

  Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i zmieniły się twoje dane? Złóż w tej sprawie wniosek do CEIDG (czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Wniosek jest też potrzebny wówczas, gdy zawieszasz oraz wznawiasz wykonywanie działalności gospodarczej.

  Usługa online