• Spółka cywilna – podstawowe informacje

  Cechy spółki cywilnej, kto ponosi odpowiedzialność za zobowiązania firmy, jak wyglądają sprawy księgowe i podatkowe

 • Uzyskaj numer REGON dla spółki cywilnej

  Zakładasz właśnie spółkę cywilną i chcesz ją zarejestrować? Aby to zrobić musisz uzyskać dla niej numery NIP i REGON. Poniżej dowiesz się jak uzyskać numer identyfikacyjny REGON dla twojej spółki.

  Usługa online
 • Uzyskanie NIP dla spółki cywilnej

  Założyłeś właśnie spółkę cywilną i chcesz ją zarejestrować? Aby to zrobić musisz uzyskać dla niej NIP i numer REGON. Poniżej dowiesz się jak uzyskać NIP dla twojej spółki.

  Usługa online
 • Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

  Jeśli chcesz rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą lub świadczyć usługi w formie samozatrudnienia, złóż wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

  Usługa online
 • Co powinieneś wiedzieć, zanim zarejestrujesz firmę w urzędzie

  Jak założyć firmę: forma opodatkowania, rodzaj działalności, nazwa firmy, kod PKD, inne informacje przydatne przy rejestracji działalności

 • Gdzie zarejestrować firmę i co zrobić po rejestracji

  Rejestracja działalności, zgłoszenie do ZUS, rejestracja VAT, uzyskanie koncesji/zezwoleń, inne obowiązki po rozpoczęciu działalności

 • Zmień dane firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

  Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i zmieniły się twoje dane? Złóż w tej sprawie wniosek do CEIDG (czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Wniosek jest też potrzebny wówczas, gdy zawieszasz oraz wznawiasz wykonywanie działalności gospodarczej.

  Usługa online
 • Zarejestruj się jako podatnik VAT

  Przekroczyłeś limit wartości sprzedaży 200 tys. zł i musisz zarejestrować się jako vatowiec? Twoi kontrahenci oczekują, że wystawisz im fakturę VAT? A może chcesz odzyskiwać zapłacony VAT od zakupionych towarów i usług? Sprawdź kiedy musisz, a kiedy możesz zarejestrować się jako podatnik VAT.

  Usługa online
 • Kasa fiskalna – kto musi mieć – poradnik

  Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, czy musisz mieć kasę fiskalną, a jeśli tak, to kiedy ją kupić. Przeczytaj także, jak otrzymać zwrot kosztów za zakup kasy.

 • Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

  Rejestrujesz firmę w CEIDG i nie wiesz jaką formę opodatkowania wybrać? Właśnie zakładasz spółkę cywilną osób fizycznych lub spółkę jawną osób fizycznych i zastanawiasz się nad ryczałtem? A może już prowadzisz działalność i chcesz lub musisz zmienić formę opodatkowania i rozważasz opodatkowanie w formie ryczałtu? Poniżej dowiesz się kto i na jakich zasadach może wybrać opodatkowanie ryczałtem oraz jak złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.

  Usługa online
 • Wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16)

  Rejestrujesz firmę w CEIDG i nie wiesz jaką formę opodatkowania wybrać? Właśnie zakładasz spółkę cywilną osób fizycznych i zastanawiasz się nad kartą podatkową? A może już prowadzisz działalność i chcesz zmienić formę opodatkowania na kartę podatkową? Poniżej dowiesz się kto i na jakich zasadach może wybrać opodatkowanie w formie karty podatkowej.

  Usługa online
 • Zaktualizuj dane spółki cywilnej w rejestrze REGON

  Masz już numer REGON dla twojej spółki cywilnej, ale chcesz zmienić informacje o niej? Sprawdź, jak możesz poprawić dane firmy w rejestrze REGON.

  Usługa online
 • Aktualizacja danych spółki cywilnej na NIP-2

  Zmienił się twój adres lub numer rachunku bankowego? Pamiętaj, że twoim obowiązkiem jest informować urząd o każdej zmianie danych. Zrób to też wtedy, gdy działasz np. jako zarządca sukcesyjny spółki cywilnej. Jeśli chcesz uaktualnić dane, wykorzystaj ten sam formularz NIP-2, który służy do rejestracji firmy dla celów podatkowych. Sprawdź poniżej, jak zgłosić zmianę danych.

  Usługa online
 • Sprzedaż rękodzieła – poradnik

  Z tego poradnika dowiesz się czym jest rękodzieło, czy musisz zarejestrować działalność gospodarczą, a jeśli tak, to jak to zrobić, jak opodatkować dochody z rękodzieła, a także czy musisz posiadać kasę fiskalną.

 • Rejestracja podatnika VAT UE

  Jesteś przedsiębiorcą i chcesz dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych? A może chcesz handlować z kontrahentami z innych państw Unii Europejskiej? Musisz najpierw zarejestrować się jako podatnik VAT UE.

  Usługa online
 • Obowiązki przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – poradnik

  Tutaj dowiesz się jakich formalności należy dopełnić wobec ZUS rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej

 • Zaświadczenie o numerze REGON

  Chcesz uzyskać zaświadczenie, które potwierdza, że masz numer REGON? Pamiętaj, że takim potwierdzeniem jest już zamieszczenie przez urząd informacji o twojej firmie na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Urząd wyda ci też takie potwierdzenie w postaci zaświadczenia. Urząd statystyczny zrobi to jednak tylko na twoje żądanie. Sprawdź poniżej, jak możesz otrzymać zaświadczenie.

  Usługa online
 • Wybór formy opodatkowania przy rozpoczęciu działalności – poradnik

  Tutaj dowiesz się jakie są formy opodatkowania działalności gospodarczej, którą z nich wybrać oraz jak i gdzie złożyć dokumenty.

 • Wybór formy prawnej działalności gospodarczej – poradnik

  Tutaj dowiesz się jak zarejestrować działalność gospodarczą - jakie i gdzie złożyć dokumenty, do jakiego urzędu się udać.

 • Zakładanie firmy – sytuacje życiowe

  Prowadzenie działalności przez małoletnich, własna firma na emeryturze, przykłady innych sytuacji życiowych związanych z zakładaniem firmy

 • Rejestracja podatnika podatku VAT – poradnik

  Z tego poradnika dowiesz się, czy i kiedy zarejestrować się jako podatnik podatku VAT.

 • Tłumacz – jak rozpocząć działalność – poradnik

  Tutaj dowiesz się jak wykonywać usługi w zakresie tłumacza - jakie procedury administracyjne trzeba wykonać, jakie są etapy realizacji, z jakimi dokumentami iść i do którego urzędu.

 • Biuro pośrednictwa kredytowego – jak założyć – poradnik

  Z tego poradnika dowiesz się: jak założyć i prowadzić biuro pośrednika kredytowego, jakie warunki musisz spełnić, żeby otworzyć biuro, a także jakie wymogi dotyczą pośrednika i agenta w zakresie kredytów hipotecznych.

 • Zakład fotograficzny – jak założyć – poradnik

  Chcesz otworzyć zakład fotograficzny? Przeczytaj krok po kroku, jak zarejestrować działalność, z czym wiąże się jej otwarcie i jak opodatkować dochody.

 • Wynajem mieszkań jako biznes – poradnik

  Z tego poradnika dowiesz się: czym jest najem prywatny, kiedy najem będzie uznawany za prowadzenie działalności gospodarczej, jakie są formy opodatkowania najmu mieszkań i lokali, a także co zrobić, aby ograniczyć ryzyko strat lub eksmisji lokatorów.

 • Agencja reklamowa – jak założyć – poradnik

  Tutaj dowiesz się jak otworzyć agencję reklamową - jakie procedury administracyjne trzeba wykonać, jakie dokumenty zgromadzić oraz w którym urzędzie to załatwić

 • Agencja ochrony – jak założyć – poradnik

  Tutaj dowiesz się jak otworzyć firmę świadcząca usługi ochrony osób i mienia - jakie procedury administracyjne trzeba wykonać, jakie są etapy realizacji, z jakimi dokumentami iść i do którego urzędu.

 • Agencja opiekunek dziecięcych – jak założyć – poradnik

  Z tego poradnika dowiesz się, jak otworzyć agencję opiekunek dziecięcych. Przeczytasz tu, jak zarejestrować działalność gospodarczą, jaką formę opodatkowania możesz wybrać oraz jakie inne warunki formalne spełnić, by móc otworzyć taką agencję. Dowiesz się też, jaka jest specyfika działalności agencji pracy tymczasowej, jakie są zasady kierowania do pracy za granicą, a także jaką umowę można podpisać z opiekunką dziecięcą.

 • Barber shop – jak otworzyć – poradnik

  Chcesz otworzyć barber shop? Sprawdź, co musisz zrobić, aby rozpocząć działalność, jak ją zarejestrować i jak opodatkować dochody swojej firmy.

 • Biuro detektywistyczne – jak założyć – poradnik

  Tutaj dowiesz się jak otworzyć biuro detektywistyczne - jakie procedury administracyjne trzeba wykonać, jakie są etapy realizacji, z jakimi dokumentami iść i do którego urzędu.