• Informacja o wymianie taboru/ zmianie numeru rejestracyjnego/ zmianie prawa dysponowania pojazdem – przewóz osób (IZDP)

  Jesteś przewoźnikiem drogowym lub posiadasz licencję wspólnotową? Musisz zgłaszać każdą zmianę dotyczącą twoich aut – np. zmianę numeru rejestracyjnego. O tym jak to zrobić dowiesz się poniżej.

  Usługa online
 • Co powinieneś wiedzieć, zanim zarejestrujesz firmę w urzędzie

  Jak założyć firmę: forma opodatkowania, rodzaj działalności, nazwa firmy, kod PKD, inne informacje przydatne przy rejestracji działalności

 • Uproszczona procedura VAT – międzynarodowy okazjonalny przewóz drogowy osób (VAP)

  Jesteś podatnikiem w UE i wykonujesz na terenie Polski okazjonalne przewozy drogowe osób autobusami zarejestrowanymi w innym niż Polska państwie UE? Nie chcesz rozliczać polskiego VAT-u od usług transportu osób w Polsce na zasadach ogólnych (tzn. w deklaracji VAT-7 albo VAT-7K)? Możesz skorzystać z uproszczonej rejestracji i rozliczania podatku VAT. Poniżej dowiesz się jak się zarejestrować.

  Usługa online
 • Gdzie zarejestrować firmę i co zrobić po rejestracji

  Rejestracja działalności, zgłoszenie do ZUS, rejestracja VAT, uzyskanie koncesji/zezwoleń, inne obowiązki po rozpoczęciu działalności

 • Przewóz osób pojazdami samochodowymi – jak założyć – poradnik

  Z tego poradnika dowiesz się jak rozpocząć działalność związaną z transportem osób.

 • Przewóz towarów – jak rozpocząć działalność – poradnik

  Sprawdź, jak otworzyć firmę transportu towarów.

 • Firma spedycyjna – jak założyć – poradnik

  Tutaj dowiesz się jak rozpocząć działalność związaną z wykonywaniem usług spedycyjnych na terenie RP

 • Wybór formy prawnej działalności gospodarczej – poradnik

  Tutaj dowiesz się jak zarejestrować działalność gospodarczą - jakie i gdzie złożyć dokumenty, do jakiego urzędu się udać.

 • Wybór formy opodatkowania przy rozpoczęciu działalności – poradnik

  Tutaj dowiesz się jakie są formy opodatkowania działalności gospodarczej, którą z nich wybrać oraz jak i gdzie złożyć dokumenty.

 • Obowiązki przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – poradnik

  Tutaj dowiesz się jakich formalności należy dopełnić wobec ZUS rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej

 • Rejestracja podatnika transakcji wewnątrzwspólnotowych – poradnik

  Tutaj dowiesz się jak dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych - jakie procedury administracyjne trzeba wykonać, jakie są etapy realizacji, z jakimi dokumentami iść i do którego urzędu.

 • Rejestracja podatnika podatku VAT – poradnik

  Z tego poradnika dowiesz się, czy i kiedy zarejestrować się jako podatnik podatku VAT.

 • Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

  Jeśli chcesz rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą lub świadczyć usługi w formie samozatrudnienia, złóż wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

  Usługa online
 • Monitorowanie przewozu drogowego i kolejowego – poradnik

  Tutaj dowiesz się: - jakie masz obowiązki przy przewozie towarów wrażliwych w Polsce, - co musisz zrobić aby zgłosić taki towar do przewozu, - jak grożą ci kary gdy nie wykonasz tych czynności.

 • Uproszczona procedura VAT – międzynarodowy okazjonalny przewóz drogowy osób (VAP)

  Jesteś podatnikiem w UE i wykonujesz na terenie Polski okazjonalne przewozy drogowe osób autobusami zarejestrowanymi w innym niż Polska państwie UE? Nie chcesz rozliczać polskiego VAT-u od usług transportu osób w Polsce na zasadach ogólnych (tzn. w deklaracji VAT-7 albo VAT-7K)? Możesz skorzystać z uproszczonej rejestracji i rozliczania podatku VAT. Poniżej dowiesz się jak się zarejestrować.

  Usługa online
 • Uzyskaj pozwolenie na korzystanie z procedury TIR

  Chcesz szybko i bez zbędnych formalności przewozić towary poza Unię Europejską? Uzyskaj karnet TIR, który ułatwi ci przekraczanie granicy. Poniżej dowiesz się jak uzyskać pozwolenie na korzystanie z procedury TIR.

 • Prawo do uproszczonego obejmowania towarów procedurą TIR

  Interesuje cię samodzielne wysyłanie towarów za granicę przy wykorzystaniu karnetu TIR? Nie chcesz przedstawiać towaru ani karnetu w oddziale celnym? Musisz wcześniej uzyskać pozwolenie na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą TIR.

 • Informacja o rodzajach i lokalizacji infrastruktury paliw ciekłych wykorzystywanej do prowadzonej działalności

  Prowadzisz przedsiębiorstwo energetyczne, które działa w branży paliw ciekłych? Masz już koncesję zezwalającą na wykonywanie takiej działalności? A może jesteś wpisany do rejestru podmiotów przywożących paliwa ciekłe? Musisz poinformować Urząd Regulacji Energetyki o rodzaju i lokalizacji infrastruktury, którą wykorzystujesz do wykonywania takiej działalności. Przeczytaj opis usługi i dowiedz się kiedy i jak to zrobić.

  Usługa online
 • Zezwolenie na przejazd nienormatywny III kategorii

  Masz pojazd o wymiarach większych niż dopuszczalne, którego szerokość nie przekracza 3,2 metra, a długość 15 metrów i chcesz poruszać się nim po drogach publicznych? Musisz wystąpić o zezwolenie. O tym kto i kiedy ci go udzieli, dowiesz się poniżej.

  Usługa online
 • Zgoda na przesłanie kurierem dokumentacji do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego (FPK)

  Zajmujesz się międzynarodowym transportem? Chcesz otrzymać z GITD wszystkie dokumenty kurierem? Musisz wyrazić na to specjalną zgodę. Poniżej dowiesz się jak to zrobić.

  Usługa online
 • Zmiana osoby zarządzającej transportem w zezwoleniu na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i licencji wspólnotowej dotyczącej międzynarodowego autobusowego i autokarowego zarobkowego przewozu osób (LO10)

  Aktualizacja danych (po zmianie osoby zarządzającej transportem) w zezwoleniu na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i licencji wspólnotowej dotyczącej międzynarodowego autobusowego i autokarowego zarobkowego przewozu osób.

  Usługa online
 • Zezwolenie na wykonywanie regularnych specjalnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym

  Jesteś przedsiębiorcą i chcesz przewozić pracowników np. do zakładu pracy lub na miejsce budowy? Musisz najpierw uzyskać zezwolenie na wykonywanie regularnych specjalnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym na wskazanej linii komunikacyjnej. Szczegóły znajdziesz poniżej.

  Usługa online
 • Wypis z zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne w krajowym niezarobkowym transporcie drogowym osób lub rzeczy

  Posiadasz zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne? Na każdy pojazd, którym chcesz realizować takie przewozy potrzebny będzie ci jeszcze wypis. O tym jak i gdzie go zdobyć, przeczytasz poniżej.

  Usługa online
 • Zmiana zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie instalacji lub napraw oraz sprawdzania urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym – tachografów samochodowych

  Wprowadzenie zmiany do zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie instalacji lub napraw oraz sprawdzania tachografów samochodowych.

 • Zmiana osoby zarządzającej transportem w zezwoleniu na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego/licencji wspólnotowej/wypisów z licencji wspólnotowej (transport rzeczy) (LR10)

  Jeśli posiadasz zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencję wspólnotową i zmieniła się osoba zarządzająca transportem, musisz zmienić dane w tym zezwoleniu/licencji. Poniżej dowiesz się jak to zrobić.

  Usługa online
 • Zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne w krajowym transporcie drogowym osób lub rzeczy

  Jesteś przedsiębiorcą i chcesz wykorzystywać firmowe samochody pomocniczo w stosunku do swojej podstawowej działalności gospodarczej, czyli wykorzystywać je do przewozów na potrzeby własne? Musisz najpierw uzyskać zaświadczenie. O tym jak i gdzie je zdobyć, dowiesz się poniżej.

  Usługa online
 • Zarejestruj kasę fiskalną z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii

  Zanim zaczniesz używać kasy fiskalnej z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii musisz zgłosić dane kasy do urzędu skarbowego. Dzięki temu otrzymasz numer ewidencyjny kasy, który trzeba nanieść na kasę i wpisać do książki serwisowej. Sprawdź poniżej co zrobić krok po kroku.

  Usługa online
 • Zmiana zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne w krajowym transporcie drogowym osób lub rzeczy

  Posiadasz zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne i zmieniła się np. nazwa twojej firmy? W takim przypadku musisz wystąpić o zmianę zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne. Szczegóły poniżej.

  Usługa online
 • Status upoważnionego odbiorcy w tranzycie unijnym

  Jesteś przedsiębiorcą i chcesz odbierać w swojej firmie towary objęte tranzytem, bez konieczności przedstawiania ich w oddziale celnym (urzędzie celnym przeznaczenia)? Taką możliwość daje ci status upoważnionego odbiorcy w tranzycie unijnym. O tym jak go zdobyć i jakie warunki musisz spełnić, dowiesz się poniżej.

  Usługa online
 • Status upoważnionego nadawcy w tranzycie unijnym

  Chcesz samodzielnie zgłaszać towary do tranzytu unijnego, nie przedstawiając ich w urzędzie celno-skarbowym? Musisz uzyskać status upoważnionego nadawcy. Poniżej dowiesz się, jak to zrobić.

  Usługa online