Przeczytaj, jak rozliczyć VAT, jeśli importujesz towary spoza Unii Europejskiej. Sprawdź, co jest podstawą opodatkowania i jaką procedurę rozliczenia możesz przyjąć.
Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług import towarów to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego (poza UE) na terytorium Unii Europejskiej.
Miejscem importu jest to państwo Unii Europejskiej, na którego terenie towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia na terytorium UE. Jeśli jednak towary z momentem ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej zostaną objęte jedną z następujących procedur lub przeznaczeń celnych:
- procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń
- procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych
- procedurą składu celnego
- procedurą tranzytu, w tym także składowaniem czasowym przed nadaniem przeznaczenia celnego
- przeznaczeniem – wprowadzenie towarów do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego,
wówczas miejscem importu takich towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary te przestaną podlegać tym procedurom i przeznaczeniom.
Ważne! Przy imporcie towarów koniecznie zapoznaj się ze szczegółowymi przepisami celnymi, na przykład ze stawkami celnymi obowiązującymi w Unii Europejskiej. Pamiętaj, że sposób rozliczenia VAT jest uzależniony od procedury i dokumentów składanych do rozliczenia należności celnych, które zostaną zastosowane przy wwozie towaru na terytorium Unii Europejskiej.
Import towarów jest opodatkowany podatkiem VAT.
Opodatkowanie dotyczy towarów zwolnionych z cła albo tych, na które cło zostało zawieszone w części lub w całości, albo na które została zastosowana preferencyjna, obniżona lub zerowa stawka celna.
Jeśli jesteś czynnym podatnikiem podatku VAT, naliczony przy imporcie towarów VAT, możesz odliczyć w zakresie, w jakim towary te będziesz wykorzystywać do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.
Jeśli nie jesteś czynnym podatnikiem podatku VAT, nie masz możliwości odzyskania zapłaconego podatku VAT od importowanych towarów. Zapłacony podatek VAT z tytułu importu towarów będzie stanowić dla ciebie koszt uzyskania przychodów, jeśli tylko wwieziony towar będzie ci służyć do uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej.
Podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna, która została powiększona o należne cło.
Ważne! Inaczej określana jest podstawa opodatkowania:
- przy wwozie towarów objętych procedurą uszlachetniania biernego. W tym przypadku podstawą opodatkowania jest różnica między wartością celną produktów kompensacyjnych lub zamiennych, dopuszczonych do obrotu, a wartością towarów wywiezionych czasowo, powiększoną o należne cło
- gdy importowane towary będą objęte procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych oraz procedurą przetwarzania pod kontrolą celną. W tym przypadku podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o cło, które byłoby należne w przypadku, gdyby towary były objęte procedurą dopuszczającą do obrotu.
Do podstawy opodatkowania należy również doliczyć wszelkie koszty dodatkowe związane z importem towarów, takie jak:
- koszty prowizji
- koszty opakowania
- koszty transportu i ubezpieczenia poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia na terenie Polski, chyba że zostały już wcześniej włączone do wartości celnej towarów
- wszelkie należności z tytułu importu towarów, które organy celne mają obowiązek pobierać.
W przypadku importu towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym do podstawy opodatkowania należy doliczyć również kwotę podatku akcyzowego.
Momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu towarów jest – co do zasady – moment powstania długu celnego.
Dług celny powstaje z chwilą dopuszczenia towaru do wolnego obrotu na obszarze celnym Unii Europejskiej w związku z uprzednio przyjętym zgłoszeniem celnym. Jeżeli przyjęcie zgłoszenia powoduje powstanie długu celnego, to zwolnienie towaru, na którym ciążą należności, może nastąpić tylko po ich uiszczeniu lub zabezpieczeniu.
Natomiast w przypadku objęcia towarów procedurą celną – uszlachetniania czynnego w systemie ceł zwrotnych, odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, przetwarzania pod kontrolą celną – obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą objęcia towarów tą procedurą.
Jeżeli import towarów jest objęty procedurą celną: składu celnego, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń, tranzytu, a od towarów tych pobierane są opłaty wyrównawcze lub opłaty o podobnym charakterze i nie powstaje jednocześnie dług celny, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wymagalności tych opłat.
Aby skorzystać z rozliczenia w deklaracji podatkowej, musisz:
- być czynnym podatnikiem VAT
- przedstawić naczelnikowi urzędu celno-skarbowego:
- zaświadczenie o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku, odpowiednio 3% kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach, wydane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu
- potwierdzenie zarejestrowania jako podatnik VAT czynny.
Zamiast tych dokumentów możesz złożyć oświadczenia o braku zaległości we wpłatach składek i podatków oraz o tym, że jesteś zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Oświadczenia składasz pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań (musisz dodać klauzulę: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”).
Oświadczenie albo zaświadczenia składasz do właściwego tobie – ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania – naczelnika urzędu celno-skarbowego. Jeżeli nie posiadasz siedziby lub miejsca zamieszkania w Polsce, dokumenty składasz do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu.
Oświadczenie albo zaświadczenia musisz złożyć przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego, od którego będziesz stosował rozliczenie uproszczone.
Pamiętaj! Nie musisz przedstawić dokumentów ani oświadczenia, jeżeli naczelnik urzędu celno-skarbowego ma aktualne dokumenty, które zostały przez ciebie złożone wcześniej.
Żeby zachować prawo do rozliczania podatku z tytułu importu w pliku plikuJPK_V7M lub JPK_V7K, powinieneś co 6 miesięcy składać zaświadczenia lub oświadczenia dotyczące braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków.
Rozliczenia możesz dokonać w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importowanych towarów.
Jeżeli wybrałeś rozliczenie z tytułu importu w deklaracji podatkowej i nie rozliczysz tego podatku w całości lub w części na tych zasadach, utracisz prawo do rozliczania podatku w deklaracji podatkowej w odniesieniu do kwoty tego podatku. Będziesz musiał zapłacić podatek wraz z odsetkami naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu do poboru kwoty należności celnych przywozowych wynikających z długu celnego.
Z procedury uproszczonej będziesz mógł skorzystać także, jeżeli dokonujesz zgłoszeń celnych przez przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego w rozumieniu przepisów celnych.
Z możliwości rozliczenia VAT z tytułu importu w deklaracji podatkowej nie mogą skorzystać podatnicy rozliczający się kwartalnie.
Podstawową procedurą rozliczenia VAT w imporcie jest:
- zgłoszenie celne na druku SAD (przy zgłoszeniu celnym w formie papierowej)
- poświadczone zgłoszenie celne PZC (przy elektronicznym zgłoszeniu celnym).
W procedurze podstawowej jako importer masz obowiązek obliczyć i wykazać w zgłoszeniu celnym kwoty podatku VAT z uwzględnieniem obowiązujących stawek, które dla importu towarów są takie same jak przy dostawie towarów na terytorium Polski.
Jeżeli organ celny stwierdzi, że kwota VAT wykazana w zgłoszeniu celnym jest nieprawidłowa, wówczas wydaje decyzję określającą podatek we właściwej wysokości.
Podatek z tytułu importu płacisz w terminie i na warunkach określonych jak dla uiszczenia cła, a w przypadku wydania decyzji określającej wysokość podatku VAT przez organ celny – w terminie 10 dni, licząc od dnia powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych.
Należnego podatku VAT nie wykazujesz już w pliku JPK_V7M lub JPK_V7K. Natomiast kwotę zapłaconego podatku VAT musisz wykazać w pliku JPK_V7M lub JPK_V7K po stronie podatku naliczonego, gdyż podlega on odliczeniu (oczywiście przy spełnieniu ogólnych warunków odliczenia VAT określonych w ustawie o VAT). W ten sposób rozliczenie VAT będzie dla ciebie – jako czynnego podatnika podatku VAT – neutralne podatkowo.
Ważne! Musisz bezwzględnie zarchiwizować dokument celny (SAD lub PZC), który jest podstawą odliczenia VAT.
Podatek VAT możesz również rozliczyć w deklaracji importowej na druku VAT-IM.
Krajowa odprawa scentralizowana pozwala na rozdzielenie miejsca złożenia zgłoszenia i miejsca przedstawienia towaru. Organy celne mogą zezwolić osobie, na jej wniosek, na złożenie w urzędzie celno-skarbowym właściwym ze względu na miejsce siedziby tej osoby zgłoszenia celnego towarów, które będą przedstawione w innym urzędzie celnym. To oznacza, że możesz zgłosić w oddziale celnym (urzędzie nadzoru) towary, które fizycznie znajdują się na przykład w jednym z miejsc uznanych (urzędzie przedstawienia), zlokalizowanym poza siedzibą twojej firmy. Jest to wygodne rozwiązanie, jeśli odprawiasz towary w różnych miejscach.
Więcej na temat odprawy scentralizowanej.
Do deklaracji VAT-IM należy dołączyć załącznik VAT-IM/A – informację o dokonanym imporcie.
Deklarację importową składasz naczelnikowi urzędu celno-skarbowego właściwemu ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania w terminie do 16. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, nie później jednak niż przed złożeniem deklaracji podatkowej. Jeżeli towary powinny być przedstawione lub udostępnione do kontroli tylko w jednym urzędzie celno-skarbowym, możesz złożyć deklarację importową zbiorczą za okres miesięczny.
Podatek VAT zapłacony na podstawie deklaracji importowej odliczysz (poprzez deklarację VAT) w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym (lub za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych).
W terminie, w którym należy złożyć deklarację importową, musisz również zapłacić podatek VAT wykazany w tej deklaracji.
Zapłacony podatek VAT z tytułu importu towarów możesz odliczyć w JPK-V7M lub JPK_V7K co do zasady składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu towarów lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
Dokumenty uprawniające do odliczenia podatku VAT zależą od sposobu rozliczenia przyjętego przez podatnika. Tak więc podstawę do odliczenia VAT naliczonego stanowią:
- dokument celny – w przypadku wykazywania VAT należnego w zgłoszeniu celnym i wpłacania go do urzędu celno-skarbowego
- deklaracja importowa – w przypadku rozliczania VAT należnego od importu towarów w deklaracji importowej
- plik JPK_V7M lub JPK_V7K – w przypadku rozliczania VAT należnego z tytułu importu towarów w pliku JPK
- decyzja naczelnika urzędu skarbowego w przypadku, gdy organ celno-skarbowy stwierdzi nieprawidłową kwotę należnego podatku VAT w dokumentach składanych przez przedsiębiorcę i samodzielnie w drodze decyzji określi kwotę podatku
- dokonanie wpisu do rejestru – w przypadku stosowania w imporcie procedury uproszczonej, polegającej na wpisie do rejestru zgodnie z przepisami celnymi.
Dokumenty musisz bezwzględnie zarchiwizować dla potrzeb ewentualnej kontroli.
Czy ta strona była przydatna?