Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Zasady bezpieczeństwa w handlu zagranicznym

Sprawdzanie zagranicznego kontrahenta, kontrakty, prawo w sporach międzynarodowych, zabezpieczanie transakcji w handlu zagranicznym

Jeśli chcesz prowadzić handel zagraniczny, powinieneś poznać kilka zasad, które pozwolą ci bezpiecznie prowadzić biznes z zagranicznym partnerem.

Sprawdź wiarygodność zagranicznego kontrahenta

Jeśli nawiązałeś kontakt z zagranicznym partnerem i chcesz zawrzeć z nim kontakt, sprawdź jego wiarygodność. Szczególnie w przypadku firm spoza UE jest to trudniejsze niż sprawdzanie polskiego partnera, ale nie pomijaj tego kroku, bo na zagranicznych rynkach możesz często spotkać nieuczciwe firmy.

Zabezpiecz transakcje

Handel na rynkach zagranicznych daje większe zyski, ale wiąże się z większym ryzykiem. Nie tylko nierzetelni kontrahenci ale np. wahania kursów mogą spowodować, że dobry biznes zakończy się porażką. Akredytywa, inkaso to przykłady narzędzi zabezpieczenia transakcji.

Zabezpiecz swoje interesy w kontrakcie

Kontrakt z zagranicznym partnerem będzie się różnił o umów krajowych. Zadbaj o to, aby był jak najbardziej przejrzysty i precyzyjny, nie dopuszczał różnic w interpretacji, dokładnie określał odpowiedzialność każdej ze stron, warunki płatności, terminy i warunki dostaw.

Poznaj przepisy prawa międzynarodowego

Na wypadek sporów z zagranicznym kontrahentem, poznaj ogólne zasady prawa międzynarodowego.

Czy ta strona była przydatna?