Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Zarządzanie finansami firmy i obsługa płatności firmowych

Kontrolowanie płatności firmowych, terminy zapłaty, odsetki, limit transakcji gotówkowych, inne zagadnienia związane z płatnościami w firmie

Jeszcze zanim rozpoczniesz działalność, będziesz przeprowadzał transakcje na rzecz firmy (zakup wyposażenia, koszty związane z przygotowaniem do rejestracji firmy). Po rejestracji firmy – już pod szyldem swojej firmy – będziesz kupował materiały, sprzedawał towary i usługi innym firmom i konsumentom, płacił ZUS i podatki, wypłacał wynagrodzenie. Od początku powinieneś dbać o dobre zarządzanie finansami, tak aby mieć zdolność do regulowania w terminie swoich zobowiązań. O czym powinieneś pamiętać rozliczając się z kontrahentami i klientami?

Dbaj o płynność finansową

Już na etapie tworzenia biznesplanu powinieneś właściwie zaplanować wydatki i przychody oraz dbać o płynność finansową. W trakcie prowadzenia biznesu, w utrzymaniu płynności pomóc mogą takie narzędzia jak np. kredyt kupiecki, faktoring, leasing.

Załóż konto firmowe

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, najwygodniej będzie Ci posługiwać się w rozliczeniach kontem firmowym. Zanim je założysz, porównaj oferty banków.

Płać należności w terminie

Pamiętaj, że musisz płacić należności w terminie. To ile czasu masz na płatność (i ile czasu mają twoi kontrahenci) na uregulowanie należności wobec twojej firmy, regulują przepisy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.

Korzystaj z płatności bezgotówkowych

Najwygodniejszą formą rozliczeń są dzisiaj płatności bezgotówkowe. Nie oznacza to, że nie można posługiwać się gotówką. Istnieje jednak określane przepisami limity transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami (15 tys. zł). Jeśli je przekroczysz, nie będziesz mógł np. wliczyć wydatków zapłaconych gotówką w koszty. Obrót bezgotówkowy będzie wygodny nie tylko dla ciebie, ale również twoich klientów. Zainstaluj terminal do płatności bezgotówkowych albo postaraj się umożliwić klientom płatność online.

Dbaj o bezpieczeństwo pieniędzy

Jeśli nie możesz uniknąć posługiwania się gotówką, pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechowywania i transportu pieniędzy.

Czy ta strona była przydatna?