Zastanawiasz się kiedy masz obowiązek rozliczenia VAT? Obowiązek podatkowy VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.
Usługę, dla której ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń (usługa ciągła np. dostarczanie wody, mediów), uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.
Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Zasady te stosuje się odpowiednio do dostaw towarów o charakterze ciągłym.
Otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego, z chwilą otrzymania zapłaty (lub jej części) w odniesieniu do otrzymanej kwoty (w odróżnieniu np. od PIT obowiązek VAT powstaje również w momecie otrzymania zaliczki).
Analogiczne zasady stosuje się w przypadku importu usług (usługi nabywane od podatnika zagranicznego przez polskiego podatnika VAT, dla których jest on zobowiązany do rozliczenia podatku).
Szczególne zasady powstania obowiązku podatkowego w VAT
Ustawa o podatku od towarów i usług wprowadziła również liczne szczególne przypadki powstania obowiązku podatkowego w VAT, które są uzależnione m.in. od momentu otrzymania płatności czy wystawienia faktury.
Wśród pierwszej grupy znajdują się czynności, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty. Dotyczy to takich transakcji jak:
- wydania towarów przez komitenta komisantowi na podstawie umowy komisu
- przeniesienia z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu własności towarów w zamian za odszkodowanie
- dokonywanej w trybie egzekucji dostawy towarów
- świadczenia, na podstawie odrębnych przepisów, na zlecenie sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury usług związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym (z wyjątkiem niektórych usług stanowiących import)
- świadczenia usług zwolnionych od podatku.
Kolejna grupa czynności dotyczy transakcji, wobec których obowiązek podatkowy powstanie w momencie wystawienia faktury na rzecz vatowców, a dotyczy takich zdarzeń jak:
- świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych (obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż z upływem terminu na jej wystawienie, czyli 30. dnia od wykonania usługi)
- dostawy książek drukowanych - z wyłączeniem map i ulotek - oraz gazet, czasopism i magazynów drukowanych
- czynności polegających na drukowaniu książek - z wyłączeniem map i ulotek - oraz gazet, czasopism i magazynów, z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b ustaway VAT, stanowiących import usług.
Trzecia grupa czynności, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje według zasad szczególnych, dotyczy:
- dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego
- świadczenia usług:
- telekomunikacyjnych
- najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze
- ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia
- stałej obsługi prawnej i biurowej
- dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.
- wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b ustawy VAT, stanowiących import usług
W tej sytuacji obowiązek podatkowy jest uzależniony od momentu wystawienia faktury, jednak nie później niż w momencie upływu terminu ich płatności.
W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów oraz w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy.
W przypadku objęcia towarów procedurą celną przetwarzania pod kontrolą celną obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą objęcia towarów tą procedurą.
Natomiast w przypadku objęcia towarów procedurą celną: składu celnego, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń, tranzytu lub przeznaczeniem celnym – wprowadzenie towarów do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego, jeżeli od towarów tych pobierane są opłaty wyrównawcze lub opłaty o podobnym charakterze - obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą wymagalności tych opłat.
Zobacz:
Sytuacje życiowe
Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące wybranych sytuacji związanych z powstaniem obowiązku podatkowego:
- Kontrahent z Niemiec w dniu 20 stycznia 2017 r. wykonał usługę naprawy samochodu na terytorium Niemiec na rzecz podatnika polskiego. Czy u podatnika polskiego wystąpi obowiązek podatkowy z tytułu importu usług, jeśli tak to kiedy? Zobacz odpowiedź
- Czynny podatnik VAT podpisał umowę na wykonanie usługi budowlanej na rzecz: a) podatnika, b) osoby fizycznej nieprowadzącej działalności. Termin wykonania usługi został ustalony na dzień 15 lutego 2017 r. Podatnik wykonał usługę w terminie i wystawi fakturę 5 marca 2017 r. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u wykonawcy z tytułu świadczonych usług budowlanych? Zobacz odpowiedź
- Podatnik VAT nabył usługę budowlaną od podwykonawcy opodatkowaną na zasadzie „odwróconego obciążenia". Usługa została wykonana 31 stycznia 2017 r., fakturę VAT świadczący wystawił 27 lutego 2017 r., a nabywca otrzymał ją 1 marca 2017 r. W jaki sposób i kiedy nabywca, który rozlicza się miesięcznie z tytułu podatku VAT jest zobowiązany rozliczyć usługę budowalną? Zobacz odpowiedź
Czy ta strona była przydatna?