Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Centralna Baza Ofert Pracy

Jeśli poszukujesz pracownika do swojej firmy, możesz skorzystać z Centralnej Bazy Ofert Pracy (CBOP). Jest to serwis internetowych ogłoszeń o pracę dla osób poszukujących pracy, zarejestrowanych w urzędach pracy w całej Polsce. W zakładce „Wyszukiwanie pracowników" możesz znaleźć osoby poszukujące pracy w konkretnym zawodzie, w konkretnym mieście (powiacie).

Centralną Bazę Ofert Pracy prowadzi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest to oficjalny serwis z ogłoszeniami o pracę i stanowi wspólną bazę wszystkich powiatowych urzędów pracy w całej Polsce. Jeżeli szukasz pracowników spośród osób bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędach pracy to zakładka „Wyszukiwanie pracowników" umożliwi ci dokładne przeanalizowanie, gdzie jest najwięcej bezrobotnych w konkretnym zawodzie. Dzięki temu będziesz mógł przygotować dokładniejszą, lepszą ofertę pracy, a tym samych szybciej znaleźć pracownika, którego szukasz.

Wyszukiwanie podstawowe

Jeśli w wyszukiwarce wpiszesz nazwę zawodu oraz nazwę lokalizacji lub numer kodu pocztowego, otrzymasz ilość osób bezrobotnych, poszukujących pracy w konkretnym zawodzie, w danym powiacie. Dodatkowo otrzymasz informacje w jakim urzędzie pracy osoby te są zarejestrowane.       

Wyszukiwanie zaawansowane

Można również skorzystać z wyszukiwania zaawansowanego, doprecyzowując wymagania stawiane pracownikowi, którego szukasz. Właściwe kryteria wybierasz z rozwijalnej listy. Możesz wpisać zawód, powiat, województwo (można ich wybrać kilka). Chętnych do pracy można wyszukać także szczegółowo określając stawiane kandydatowi do pracy wymagania:

  • predyspozycje (np. kreatywność, odporność na stres, zdolności manualne, współpraca w zespole)
  • język obcy
  • poziom wykształcenia
  • typ wykształcenia
  • kierunek studiów
  • wymagania minimalne
  • staż pracy ogółem
  • staż pracy w zawodzie.

Prezentacja wyników

Wszystkie wyszukane w ten sposób dane można wydrukować lub też wyeksportować do pliku, w formie tabeli. Dodatkowo można także otrzymać podgląd w postaci graficznej tj. mapy Polski obrazującej wynik wyszukiwania. Możliwy jest także podgląd według powiatów, po kliknięciu w konkretne województwo.

Zakładkę „Wyszukiwanie pracowników" można również uruchomić z poziomu konkretnej oferty pracy, która jest prezentowana na stronie oferty.praca.gov.pl.

Pamiętaj, że w CBOP możesz zamieszczać oferty pracy w swojej firmie za pośrednictwem e-formularza dostępnego na stronie praca.gov.pl lub na stronie CBOP w zakładce: 

Czy ta strona była przydatna?