Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Gdzie szukać pieniędzy na rozwój firmy

Kredyty, leasing, fundusze UE, inne sposoby zdobycia finansów na rozwój

Prowadzenie własnej firmy wiąże się ze sporymi wydatkami. Jeśli rozpoczynasz działalność, możesz skorzystać z dofinansowania ze środków UE albo innych funduszy przeznaczonych dla nowych firm. Wraz z rozwojem firmy, zwiększać się będzie twoje zapotrzebowanie na kapitał. Będziesz go potrzebował zarówno na pokrycie bieżących zobowiązań np. wobec dostawców, jak również zobowiązań długoterminowych z tytułu zakupu samochodów, nowych budynków, czy innych inwestycji w rozwój działalności. Część z tych zobowiązań możesz pokrywać ze środków własnych. Co zrobić, gdy masz szansę na duże zamówienie, ale potrzebujesz pieniędzy np. na zakup surowców?

Kredyty bankowe  czy leasing, pozwolą ci rozwijać firmę bez konieczności posiadania dużych zasobów finansowych.

Zobacz:

Nie każda firma może liczyć na korzystny kredyt w banku – tutaj dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla mniejszych podmiotów, mogą być m.in. fundusze pożyczkowe.

Pamiętaj też o możliwości pozyskania środków na rozwój z funduszy UE. Poznaj możliwości finansowania rozwoju działalności z pomocą funduszy UE w ramach Programów Operacyjnych. Dofinansowanie na prowadzenie prac badawczych i rozwojowych, infrastrukturę do badań i wdrażanie innowacji możesz dostać z Programu Inteligentny Rozwój, Programu Polska Wschodnia oraz z programu regionalnego w Twoim województwie. Aktualne konkursy dla firm na badania i rozwój znajdziesz na Portalu Funduszy Europejskich w wyszukiwarce dotacji.

Jeśli masz oryginalny pomysł na firmę zajmującą się np. nowoczesnymi technologiami, na rynku znajdziesz wiele możliwości finansowania innowacyjnych firm. Dla tych, które dopiero zaczynają działalność atrakcyjne mogą być programy finansowania startupów albo np. crowdfunding.

Pomoc publiczna

Pomoc publiczna to wsparcie lub ulgi - zazwyczaj - finansowe, przyznawane przez instytucje publiczne (państwowe i terenowe).

Zajrzyj do:

Polski Fundusz Rozwoju

Polski Fundusz Rozwoju oferuje wsparcie finansowe i doradcze dla firm, które mają pomysł na rozwój.

Czy ta strona była przydatna?