Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Biznes.gov.pl następcą CEIDG.gov.pl

Jesteś przedsiębiorcą albo dopiero planujesz rozpoczęcie własnego biznesu? Załóż konto na Biznes.gov.pl i korzystaj z ułatwień w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Zacznij od Biznes.gov.pl!

BIZNES.GOV.PL to następca CEIDG.GOV.PL
Skąd ta zmiana?

Ceidg.gov.pl i Biznes.gov.pl to serwisy informacyjno-usługowe dla przedsiębiorców, które łączy grupa odbiorców i rodzaj świadczonych usług, jednak do tej pory funkcjonowały oddzielnie. Adres ceidg.gov.pl długo był jedynym miejscem do załatwiania przez internet spraw w rejestrze przedsiębiorców CEIDG. Z kolei Biznes.gov.pl od lat oferuje biznesowi szeroki wachlarz e-usług administracji publicznej, a także kompleksową bazę informacyjną o prawach i obowiązkach przy prowadzeniu firmy. 

Naturalnym efektem procesu upraszczania formalności oraz udostępniania coraz większej liczby usług administracji publicznej w internecie, jest projekt „Konto przedsiębiorcy – usługi online dla firm w jednym miejscu”. Projekt zakłada połączenie obydwu serwisów dla przedsiębiorców w jeden, pod adresem Biznes.gov.pl. Ma to na celu ułatwienie dostępu do całości informacji i e-usług, bez potrzeby rejestracji na kilku portalach i obsługiwania różnych narzędzi internetowych. Już dziś przedsiębiorca, który ma, bądź założy konto na Biznes.gov.pl, może w nim sprawdzić swój wpis do rejestru CEIDG i dokonać zmian we wpisie bez potrzeby odwiedzania ceidg.gov.pl. Przyszły przedsiębiorca może zarejestrować działalność przez Biznes.gov.pl i dzięki posiadaniu konta w tym serwisie, korzystać z możliwości załatwiania pozostałych spraw urzędowych przez internet.

Korzyści dla przedsiębiorców

Biznes.gov.pl to nowoczesna platforma e-usług publicznych, która z powodzeniem zastąpi narzędzia oferowane do tej pory na stronie internetowej CEIDG. Dzięki połączeniu dwóch systemów w ramach Biznes.gov.pl przedsiębiorcy już dziś zyskują:

  • dostęp w jednym miejscu do kompletu potrzebnych informacji i usług, a co za tym idzie –  zmniejszenie liczby stron internetowych, które muszą odwiedzać i obsługiwać aby załatwić sprawę urzędową;
  • jedno konto użytkownika, czyli „Konto przedsiębiorcy”, zamiast dotychczasowych dwóch, a więc jedno miejsce do sprawdzania powiadomień, statusu i historii realizowanych przez siebie spraw urzędowych, również spraw załatwianych w rejestrze CEIDG;
  • możliwość wielokrotnego korzystania z danych raz wprowadzonych, dzięki czemu realizacja różnych e-usług publicznych jest szybsza i prostsza;
  • wysoką jakość e-usług CEIDG, bazującą na użyteczności, intuicyjności, pomocy kontekstowej, prostym języku i najnowszych rozwiązaniach w zakresie dostępności - w tym dla użytkowników urządzeń mobilnych.

W niedługiej perspektywie Biznes.gov.pl wzbogaci się o kolejne funkcjonalności, m.in. wyszukiwarkę firm zarejestrowanych w CEIDG i KRS. Będzie to jedno narzędzie do wyszukiwania firm indywidualnych i spółek handlowych, co uprości przedsiębiorcom weryfikację kontrahentów. Konto przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl docelowo zostanie też wzbogacone o listę sugerowanych spraw, które użytkownik powinien załatwić w najbliższym czasie. System przypomni o zbliżających się terminach załatwienia danej sprawy urzędowej, tak by przedsiębiorca nie przeoczył żadnej ważnej dla niego daty związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Co daje konto na Biznes.gov.pl

Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl to oszczędność czasu i liczne ułatwienia w załatwianiu spraw przez internet. Co ważne, lista tych ułatwień będzie się stopniowo zwiększać.

Konto umożliwia sprawne zarządzanie prowadzonymi sprawami, ponieważ w uporządkowany sposób prezentuje aktualne i historyczne wnioski użytkownika razem z odpowiedziami z urzędów. Daje też możliwość komunikacji z urzędami, w tym odbierania informacji o załatwieniu sprawy i ewentualnych powiadomień o błędach we wnioskach. Zarejestrowany użytkownik Biznes.gov.pl nie musi za każdym razem wprowadzać swoich danych do wniosków, które chce wysłać. Po zalogowaniu, pola z zapisanymi w systemie danymi są wypełniane automatycznie

Dodatkowo, odkąd konto przedsiębiorcy zostało połączone z danymi z CEIDG, przedsiębiorca sprawdzi w nim swoje dane widniejące w rejestrze, historię wpisu do CEIDG oraz status złożonych wniosków. Użytkownik może pobrać ze swojego konta zaświadczenie o wpisie do CEIDG oraz złożone wcześniej wnioski. Co więcej, wprost ze swojego konta użytkownik może załatwiać wszystkie sprawy w rejestrze CEIDG. Kreatory na Biznes.gov.pl umożliwiają m.in.:

Biznes.gov.pl udostępnia też ok. 300 różnych e-usług, za które odpowiadają różne instytucje publiczne. To oznacza, że w jednym miejscu przedsiębiorca może załatwić zarówno sprawy w rejestrze CEIDG, jak i liczne sprawy urzędowe, które pojawią przy prowadzeniu firmy. Zarejestrowany użytkownik Biznes.gov.pl odbierze na swoim koncie przykładowo: zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach, zaświadczenie potwierdzające status podatnika VAT czy zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS. Załatwi sprawy w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych, w Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego, w Państwowej Inspekcji Pracy i wielu innych instytucjach.

Chcesz się dowiedzieć więcej?

Jeśli masz pytania o usługi CEIDG na Biznes.gov.pl, potrzebujesz pomocy w złożeniu wniosku, przy rejestracji firmy lub zmianach we wpisie, skontaktuj się z naszym Centrum Pomocy.

Centrum Pomocy oferuje profesjonalną pomoc konsultantów za pośrednictwem kilku kanałów komunikacji, bez konieczności wychodzenia z domu. Przedsiębiorca ma bowiem do dyspozycji oprócz telefonu, livechat i formularz do zgłaszania pytań, z których żadne nie zostaje bez odpowiedzi. Infolinia odpowiada na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Konsultanci mówią w języku polskim i angielskim.

Telefoniczny kontakt z Centrum Pomocy Przedsiębiorcy jest możliwy w dni powszednie (z wyłączeniem świąt) od 7:00 do 17:00 pod numerami telefonów: 801 055 088 lub 22 765 67 32.

Czy ta strona była przydatna?