Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Wypożyczalnia samochodów – jak otworzyć – poradnik


Średnio, na wykonanie potrzeba:
3 minuty
Z tego poradnika dowiesz się:
- jak zarejestrować działalność gospodarczą,
- z jakimi obowiązkami wiąże się i na czym polega prowadzenie wypożyczalni samochodów,
- jak opodatkować dochody z działalności wypożyczalni.

Charakterystyka działalności
Jeśli chcesz, by oferta twojej wypożyczalni samochodów była atrakcyjna dla klienta, to zadbaj o jej różnorodność.
Wypożyczalnia powinna mieć w swojej ofercie:
  • samochody użytkowe: osobowe, ciężarowe,
  • samochody reprezentacyjne - mogą być dodatkowym źródłem dochodu wypożyczalni,
  • przyczepy.

Klientami wypożyczalni są głównie:
  • turyści oraz
  • przedsiębiorstwa i biznesmeni.
Turyści potrzebują aut podczas zwiedzania kraju lub popularnego regionu. Firmy z kolei wypożyczają samochody dla swoich gości, a także dla pracowników, których oddelegowano do pracy w innym mieście lub dla tych, którzy mają mobilnych charakter pracy (np. wynajem krótkoterminowy na czas realizacji projektu).

Zdarzają się także klienci, który jednorazowo potrzebują auta, by coś przewieźć czy przeprowadzić się. Część z nich może poszukiwać bardziej luksusowego czy nietypowego samochodu, aby uatrakcyjnić ślub lub imprezę okolicznościową.

Wypożyczalnie samochodów najczęściej działają w okolicach lotnisk lub dworców kolejowych. To właśnie w tym miejscu turysta lub biznesmen potrzebuje auta, którym będzie się dalej przemieszczać.
Wypożyczalnie samochodów sprawdzają się też w większych miastach. Tutaj zapotrzebowanie na takie usługi jest większe. Łatwiej też o miejsce parkingowe dla samochodów własnych i klientów.

Pojazdy, które będą na stanie twojej wypożyczalni, możesz:
  • kupić na kredyt,
  • wziąć w leasing lub
  • skorzystać z oferty wynajmu długoterminowego.

Koszty kredytowania lub leasingu są porównywalne, jednak musisz do nich doliczyć wydatki na serwisowanie, przeglądy, wymiany i przechowywanie opon. Wynajem długoterminowy jest rozwiązaniem droższym, ale wygodniejszym. W tym przypadku to firma zarządzająca flotą zajmuje się wszystkimi usługami związanymi z eksploatacją.

Dobrym uzupełnieniem usług wypożyczalni może być myjnia samochodowa, gdzie nie tylko zadbasz o wygląd własnych pojazdów, ale również możesz świadczyć kolejne usługi.

Wypożyczalnia może świadczyć usługi ubezpieczenia pojazdu, co pozwoli klientowi wyeliminować ryzyko swojej odpowiedzialności za szkody spowodowane podczas użytkowania auta.

Wymagania wstępne
Wypożyczalnię samochodów może prowadzić każdy, nawet osoba, która nie posiada wykształcenia w zakresie motoryzacji czy handlu usługami. Aby prowadzić wypożyczalnię nie trzeba też mieć żadnych pozwoleń. Wskazane jest jednak, aby zatrudnić profesjonalny personel, który ma odpowiednie doświadczenie i przygotowanie zawodowe w zakresie bieżących napraw samochodów oraz kierowania różnymi pojazdami.

Podstawowy nr PKD dla tego rodzaju działalności
  • 77.11.Z Wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek. Podklasa ta obejmuje wynajem i dzierżawę samochodów osobowych i furgonetek (<3,5 t), bez kierowcy.

Dopuszczalne formy prowadzenia działalności gospodarczej
Wypożyczalnię samochodów możesz prowadzić w dowolnej formie, poza spółką partnerską.
Wypożyczalnia może być zarejestrowana jako:
albo