Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Założenie firmy przez bankowość elektroniczną

Korzystasz z bankowości internetowej i myślisz o założeniu własnej firmy? Nie musisz odwiedzać urzędu, żeby ją zarejestrować. Od stycznia 2018 roku wybrane banki umożliwiają rejestrację działalności przez bankowość elektroniczną.

Usługę oferują:

Procedura rejestracji odbywa się w formie elektronicznej i bez konieczności wizyty w urzędzie. Rejestracja firmy przez bank jest bezpłatna!

Jak zarejestrować firmę przez serwis bankowości elektronicznej?

Formalności związane z założeniem firmy przez bank najszybciej załatwisz jeśli jesteś klientem banku i posiadasz dostęp do serwisu bankowości elektronicznej. mBank umożliwia założenie firmy również osobom, które nie mają konta w mBanku. Proces jest wtedy dłuższy - ze względu na konieczność odwiedzenia placówki mBanku lub zamówienia kuriera w celu podpisania dokumentów i potwierdzenia tożsamości.

Nie martw się o formalności, bank wyposaży cię we wszystkie narzędzia niezbędne do rejestracji firmy, takie jak: dostęp do bankowości elektronicznej, formularz rejestracji firmy oraz Profil Zaufany, dzięki któremu podpiszesz wniosek i który pozwoli ci załatwiać w przyszłości inne sprawy twojej firmy.

W skrócie, procedura rejestracji firmy przez bank wygląda następująco:

 1. Uzyskaj dostęp do serwisu bankowości elektronicznej swojego banku.
 2. Przejdź do formularza rejestracji firmy w serwisie bankowości elektronicznej twojego banku. Specjalny kreator podpowie ci, jak prawidłowo wypełnić wniosek. Dowiesz się również, jak założyć Profil Zaufany (albo potwierdzić, jeśli już go posiadasz), którym podpiszesz wniosek o rejestrację. Jeśli napotkasz na problemy, skorzystaj z pomocy infolinii swojego banku.
 3. Podpisz wniosek Profilem Zaufanym i wyślij. Otrzymasz potwierdzenie o skutecznym złożeniu wniosku oraz aktualnym statusie.

Uwaga! Rejestrując firmę przez bank, nie możesz załączyć wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16). Wniosek możesz złożyć za pośrednictwem biznes.gov.pl albo przy składaniu wniosku rejestracyjnego do CEIDG.

Zarejestrowałem firmę i co dalej?

Pamiętaj, że po rejestracji firmy w banku będziesz miał jeszcze kilka ważnych obowiązków. W tym m.in.:

 • zgłoszenie do ZUS
 • zgłoszenie VAT (jeśli będziesz podatnikiem VAT)
 • rejestracja kasy fiskalnej (jeśli będziesz z niej korzystał)
 • zgłoszenie działalności regulowanej (jeśli Twoja działalność tego wymaga)

 Ważne informacje

 • firmę z wykorzystaniem bankowości elektronicznej może zarejestrować tylko posiadacz rachunku (nie może tego zrobić pełnomocnik)
 • za pośrednictwem banku działalność mogą zarejestrować wyłącznie obywatele Polski. Cudzoziemcy powinni skorzystać z serwisu CEIDG
 • rejestracja odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej. Jeśli chcesz skorzystać z tradycyjnej metody, albo np. twój bank nie oferuje usługi rejestracji, skorzystaj z serwisu CEIDG.
 • za pośrednictwem banku zarejestrujesz firmę ale pozostałe formalności (m.in. rejestracja w ZUS, rejestracja VAT jeśli jest konieczna) załatwiasz w odpowiednich urzędach

Czy ta strona była przydatna?