Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Wznowienie działalności – o czym powinieneś wiedzieć

Co to jest wznowienie firmy, kiedy trzeba to zrobić, podatki i ZUS/KRUS po wznowieniu

Masz zawieszoną firmę i planujesz jej wznowienie? Możesz w każdym momencie zawieszenia złożyć wniosek o wznowienie działalności gospodarczej. Czyli ją "odwiesić".

Kiedy mogę/muszę odwiesić działalność?

Działalność możesz wznowić w każdym momencie, nie wcześniej jednak niż 30 dni po zawieszeniu.

Firmy zarejestrowane w CEIDG

Jeśli prowadzisz firmę jednoosobową zarejestrowaną w CEIDG, datę wznowienia możesz podać od razu przy składaniu wniosku o zawieszenie (możesz ją zmienić w trakcie zawieszenia). Po tym terminie (czyli wskazanej przez ciebie dacie wznowienia), automatycznie dopisana zostanie się do twojego wpisu informacja o wznowieniu działalności (automatyczne wznowienie). Nie musisz więc składać odrębnego wniosku o wznowienie do CEIDG.

Jeśli jednak przy zawieszeniu nie podałeś daty wznowienia, powinieneś zgłosić wznowienie działalności.

Pamiętaj, że w przypadku firm jednoosobowych zarejestrowanych w CEIDG, zawieszenie jest bezterminowe. Oznacza to, że jeśli nie podałeś daty wznowienia przy zawieszaniu działalności, albo nie poinformujesz o wznowieniu, Twoja działalność pozostanie zawieszona – zawieszenie w CEIDG nie ma limitu czasowego (wcześniej obowiązywał maksymalny okres 24 miesięcy).

Rezygnacja ze wznowienia

Jeśli wznowiłeś działalność, możesz również zrezygnować ze wznowienia (np. jeśli po kilku dniach od wznowienia uznasz, że chcesz jednak kontynuować zawieszenie). Rezygnację składasz, zaznaczając odpowiednie okienko w formularzu CEIDG.

Pamiętaj jednaj, że informacja o wznowieniu trafia z CEIDG do innych urzędów (ZUS, urząd skarbowy) i od tej daty jesteś dla tych urzędów przedsiębiorcą, który wznowił działalność (i masz z tego tytułu określone prawa i obowiązki). Jeśli zrezygnujesz ze wznowienia, być może będziesz musiał dodatkowo rozliczyć się z ZUS albo urzędem skarbowym z tytułu zgłoszonego wcześniej wznowienia działalności.

Firmy zarejestrowane w KRS

Jeśli chcesz wznowić spółkę w KRS, powinieneś to zrobić najpóźniej 24 miesiące od zawieszenia. Zanim złożysz wniosek, musi zostać podjęta odpowiednia uchwała o podjęciu zawieszonej działalności. W ciągu 7 dni musisz złożyć wniosek o podjęciu zawieszonej działalności gospodarczej do KRS. Jeśli nie złożysz wniosku w terminie, sąd rejestrowy wszczyna postępowanie i może nałożyć grzywnę. 

Jedno okienko przy wznowieniu

Wznowienie działalności odbywa się w dużym stopniu na zasadzie jednego okienka. Jeśli zgłosisz wznowienie w CEIDG albo KRS, informacja trafi również do ZUS i urzędu skarbowego. Zostaniesz zarejestrowany z danymi, które miałeś przed zawieszeniem.

Ważne! Jeśli dane zmieniły się w trakcie zawieszenia, powinieneś oddzielnie je zgłosić (np. jeśli skoczył ci się 24 okres preferencyjnego ZUS).

Zanim wznowisz firmę, dobrze się przygotuj. Od momentu wznowienia wracasz do wszystkich obowiązków przedsiębiorcy, które były do tej pory zawieszone. Na nowo płacisz składki ZUS, zaliczki na podatek dochodowy, płacisz i rozliczasz VAT itd.

O czym powinieneś pamiętać przy wznawianiu firmy?

Zastanów się nad datą wznowienia

Jeśli zrobisz to np. pod koniec miesiąca, niektóre składki ZUS (zdrowotną) zapłacisz za cały miesiąc.

Zgłoś wznowienie do odpowiedniego rejestru

Wznowienie powinieneś oczywiście zgłosić do właściwego rejestru. Działalność jednoosobową do CEIDG, spółkę cywilną do GUS, pozostałe spółki do KRS.

Sprawdź, czy w trakcie zawieszenia nie wygasły jakieś Twoje uprawnienia, koncesje, zezwolenia

W trakcie zawieszenia mogą stracić ważność np. zezwolenia dla twojej firmy. Sprawdź to i ewentualnie złóż wnioski o ich przedłużenie.

Sprawdź, czy nadal możesz korzystać z ulg ZUS?

Pamiętaj m.in. o tym, że zawieszenie wlicza się do okresu, w którym możesz korzystać z ulgi ZUS na start i obniżonego ZUS (czyli odpowiednio 6 i 24 miesięcy). Jeśli okres minął, musisz zarejestrować się do ubezpieczeń w ZUS z nowymi kodami ubezpieczenia.

Zobacz:

Podpisz umowy z pracownikami

Jeśli po wznowieniu chcesz na nowo zatrudnić pracowników, podpisz z nimi umowy i zgłoś ich do ubezpieczeń w ZUS.

Rozlicz sprawy podatkowe z zawieszenia

Po wznowieniu rozlicz przychody i koszty z okresu zawieszenia (jeśli były), rozlicz również VAT.

Zobacz:

Inne obowiązki po wznowieniu

Nie zapomnij o dodatkowych obowiązkach po wznowieniu (rejestracja odbiornika RTV, powrót do rejestracji na kasie fiskalnej).

Zobacz:

 

Szczegółowe informacje o wznowieniu znajdziesz w poradniku:

 

Uwaga! Jeśli chcesz wznowić firmę jednoosobową i potrzebujesz pomocy przy zgłoszeniu wznowienia, możesz skorzystać z telefonicznej pomocy pod numerem: 801 055 088 lub 22 765 67 32.

Czy ta strona była przydatna?