Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Zmiany w sposobie płacenia podatków i prowadzenia księgowości – jak to zrobić i o czym powinieneś pamiętać

Zmiana formy opodatkowania PIT, zmiana terminu wpłacania zaliczek PIT i rozliczania VAT, zmiana formy księgowości, powrót do zwolnienia z VAT

Jeśli prowadzisz firmę, jednym z twoich obowiązków jest terminowe opłacanie podatków i prowadzenie księgowości. Jeśli wybrałeś daną formę opodatkowania i zasady płacenia zaliczek nie oznacza to, że nie możesz tego zmienić.

Jeśli chodzi o podatki i księgowość, zmiany mogą dotyczyć takich spraw, jak m.in.:

Jeśli planujesz zmianę dotyczącą podatków i księgowości, pamiętaj o kilku sprawach

Terminy

Zmiany formy opodatkowania, płacenia zaliczek, albo prowadzenia księgowości możesz zazwyczaj dokonać tylko w określonym momencie (np. dla zmiany opodatkowania PIT - do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągniesz pierwszy w roku podatkowym przychód albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągniesz w grudniu roku podatkowego). Sprawdź, kiedy możesz dokonać zmiany i odpowiednio się przygotuj.

Sprawdź, czy możesz dokonać zmiany

Nie zawsze zmiana opodatkowania, czy prowadzenia księgowości będzie możliwa. Niektóre formy opodatkowania można stosować tylko przy określonych rodzajach działalności. Jeśli chodzi o podatki, to np. kwartalna metoda płacenia zaliczek na PIT, jest zarezerwowana tylko dla małych podatników.

Sprawdzaj, czy nie powinieneś zmienić formy opodatkowania/księgowości

W przypadku niektórych rodzajów opodatkowania (np. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w PIT albo podatek VAT) i księgowości, masz obowiązek stosować daną formę po przekroczeniu określonego progu przychodów. Dla przykładu, jeśli jesteś ryczałtowcem i przekroczysz 250 tys. euro rocznego przychodu, musisz zrezygnować z tej formy opodatkowania. Z kolei, jeśli korzystasz ze zwolnienia z VAT, po przekroczeniu 200 tys. złotych rocznego obrotu, tracisz prawo do zwolnienie. Jeśli chodzi o księgowość, to np. jeśli prowadzisz uproszczoną księgowość, po przekroczeniu 2 mln euro rocznych przychodów musisz przejść na pełną księgowość (księgi rachunkowe)

Zgłoś zmianę

Jeśli prowadzisz firmę jednoosobową i chcesz zmienić rodzaj opodatkowania PIT, możesz zgłosisz zmianę za pośrednictwem ewidencji przedsiębiorców (CEIDG), skąd informacje trafią do właściwego urzędu skarbowego.

Czy ta strona była przydatna?