Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Zmiany w sposobie płacenia podatków i prowadzenia księgowości – jak to zrobić i o czym powinieneś pamiętać

Zmiana formy opodatkowania PIT, zmiana terminu wpłacania zaliczek PIT i rozliczania VAT, zmiana formy księgowości, powrót do zwolnienia z VAT

Jeśli prowadzisz firmę, jednym z twoich obowiązków jest terminowe opłacanie podatków i prowadzenie księgowości. Jeśli wybrałeś daną formę opodatkowania i zasady płacenia zaliczek nie oznacza to, że nie możesz tego zmienić.

Jeśli chodzi o podatki i księgowość, zmiany mogą dotyczyć takich spraw, jak m.in.:

Jeśli planujesz zmianę dotyczącą podatków i księgowości, pamiętaj o kilku sprawach

Terminy

Zmiany formy opodatkowania, płacenia zaliczek, albo prowadzenia księgowości możesz zazwyczaj dokonać tylko w określonym momencie (np. dla zmiany opodatkowania PIT jest to 20 stycznia). Sprawdź, kiedy możesz dokonać zmiany i odpowiednio się przygotuj.

Sprawdź, czy możesz dokonać zmiany

Nie zawsze zmiana opodatkowania, czy prowadzenia księgowości będzie możliwa. Niektóre formy opodatkowania można stosować tylko przy określonych rodzajach działalności. Jeśli chodzi o podatki, to np. kwartalna metoda płacenia zaliczek na PIT, jest zarezerwowana tylko dla małych podatników.

Sprawdzaj, czy nie powinieneś zmienić formy opodatkowania/księgowości

W przypadku niektórych rodzajów opodatkowania (np. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w PIT albo podatek VAT) i księgowości, masz obowiązek stosować daną formę po przekroczeniu określonego progu przychodów. Dla przykładu, jeśli jesteś ryczałtowcem i przekroczysz 250 tys. euro rocznego przychodu, musisz zrezygnować z tej formy opodatkowania. Z kolei, jeśli korzystasz ze zwolnienia z VAT, po przekroczeniu 200 tys. złotych rocznego obrotu, tracisz prawo do zwolnienie. Jeśli chodzi o księgowość, to np. jeśli prowadzisz uproszczoną księgowość, po przekroczeniu 2 mln euro rocznych przychodów musisz przejść na pełną księgowość (księgi rachunkowe)

Zgłoś zmianę w rejestrze przedsiębiorców

Jeśli prowadzisz firmę jednoosobową i chcesz zmienić rodzaj opodatkowania PIT, w większości przypadków wystarczy, że zgłosisz zmianę za pośrednictwem ewidencji przedsiębiorców (CEIDG), skąd informacje trafią do właściwego urzędu skarbowego. Nie musisz składać dodatkowych dokumentów do urzędu skarbowego (oczywiście jeśli chcesz złożyć zawiadomienie bezpośrednio do urzędu, możesz to zrobić). Nie dotyczy to jednak wszystkich sytuacji, dlatego upewnij się, że w twoim przypadku wystarczy zgłoszenie zmiany do CEIDG.

Czy ta strona była przydatna?