Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz płacić ZUS

Rodzaje ubezpieczeń, ulga na start, mały ZUS, zgłoszenie do ubezpieczeń, zbieg ubezpieczeń, inne informacje przed zgłoszeniem do ubezpieczeń w ZUS

Założyłeś firmę? Pamiętaj, że jako przedsiębiorca obowiązkowo podlegasz ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu) oraz zdrowotnemu. Możesz dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego.

Jeśli nie będziesz korzystać z ulg w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, będziesz także opłacać składki na Fundusz Pracy, a jeśli zatrudnisz pracowników, również składki na inne fundusze (Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych).

Jako przedsiębiorca będziesz miał więcej obowiązków dotyczących ubezpieczeńniż np. pracownik na etacie. Będziesz musiał:

 • zgłosić się jako płatnik składek w ZUS
 • zgłosić siebie i swoich pracowników do ubezpieczeń
 • zgłosić członków swojej rodziny oraz członków rodziny swoich pracowników do ubezpieczenia zdrowotnego
 • obliczać i terminowo opłacać składki
 • składać doklaracje rozliczeniowe i raporty za siebie i pracowników
 • zgłaszać zmiany danych twojej firmy lub danych Twoich pracowników

Ważne! Dzięki ubezpieczeniom będziesz miał prawo do emerytury lub renty oraz będziesz mógł otrzymać świadczenia (np. w razie wypadku, choroby, macierzyństwa).

Jakie są zalety bycia przedsiębiorcą w kwestii ubezpieczeń?

 • możesz decydować, jakiej wysokości składki na ubezpieczenia społeczne będziesz opłacać (powyżej minimalnych progów ustalonych przepisami)
 • nie musisz płacić składek na ubezpieczenia w trakcie zawieszenia firmy
 • masz prawo do odliczenia składek od podatku/podstawy opodatkowania
 • jeśli po raz pierwszy zakładasz firmę, to przez 6 miesięcy możesz nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Jest tzw. ulga na start. Obowiązkowo musisz zgłosić się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać składkę na to ubezpieczenie 
 • po zakońćzeniu ulgi na start, w kolejnych 24 miesiącach możesz płacić obniżone składki na ubezpieczenia społeczne

Zanim wyślesz pierwszą deklarację do ZUS i zapłacisz składkę, mamy dla ciebie kilka porad dotyczących ubezpieczeń.

Zanim zaczniesz składać deklaracje ZUS i płacić składki

Dowiedz się, jakie rodzaje ubezpieczeń i funduszy pozaubezpieczeniowych dotyczą przedsiębiorców

Jako przedsiębiorca naliczasz składki na kilka rodzajów ubezpieczeń i funduszy. Sprawdź, jak obliczyć składki i dlaczego warto się ubezpieczyć, nawet jeśli nie wymagają tego przepisy.

Zobacz:

Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulg

Jeśli dopiero rozpoczynasz działalność, możesz skorzystać z ulgi na start i nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne przez 6 miesięcy (opłacasz tylko składkę zdrowotną oraz zgłaszasz się do ubezpieczenia zdrowotnego). Pamiętaj jednak, że jeśli skorzystasz z ulgi na start, nie odkładasz składek na emeryturę czy rentę. Nie będziesz miał prawa do świadczeń w razie choroby, macierzyństwa albo wypadku. Możesz też skorzystać z kolejnej ulgi - preferencyjnych składek i płacić obniżone składki na ubezpieczenia społeczne przez 2 lata.

Zobacz:

Zanim zgłosisz się do ubezpieczeń sprawdź, jakie składki musisz opłacać

Od zasady obowiązkowego opłacania składek na poszczególne ubezpieczenia społeczne są wyjątki np. jeśli oprócz prowadzenia firmy pracujesz na pełny etat. Dowiedz się, jakie są zasady zgłoszenia do ubezpieczeń i zgłoś siebie oraz innych ubezpieczonych. Pamiętaj o zachowaniu 7 dniowych terminów, w których powinieneś zgłosić siebie i zatrudnione osoby do ubezpieczeń.

Zobacz:

Skorzystaj z możliwości załatwiania spraw w ZUS przez internet

Zarejestruj się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i załatwiaj sprawy w ZUS przez internet.

 

Jeśli chesz wiedzieć, jak opłacać składki i składać deklaracje do ZUS, przejdź do:

Jeśli masz wątpliwości albo nie znajdziesz informacji w interesującej cię sprawie dotyczącej ubezpieczeń, najlepiej skontaktuj się z ZUS:

 

Do twojej dyspozycji jest również Centrum Pomocy biznes.gov.pl

Czy ta strona była przydatna?