Chcesz zakończyć działalność na rynku spożywczym lub rynku materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością? W takim razie wykreśl swój zakład z rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Sprawdź poniżej, jak możesz to zrobić.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- podczas wizyty w urzędzie
- listownie
- elektronicznie
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Podmiot działający na rynku spożywczym lub na rynku materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością składa państwowemu powiatowemu lub granicznemu inspektorowi sanitarnemu wniosek o wykreślenie zakładu z rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wzór wniosku o wykreślenie określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2007 r. w sprawie wzorów dokumentów dotyczących rejestracji i zatwierdzania zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
W dowolnym momencie
Gdzie załatwisz sprawę
Usługę można zrealizować w:
- powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne
- graniczne stacje sanitarno-epidemiologiczne
W odniesieniu do urządzeń dystrybucyjnych do sprzedaży żywności właściwym w sprawach wykreślenia jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny*, właściwy ze względu na siedzibę zakładu, który produkuje lub wprowadza do obrotu żywność z tych urządzeń.
W odniesieniu do obiektów lub urządzeń ruchomych i tymczasowych właściwym w sprawach wykreślenia jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny, właściwy ze względu na:
1) siedzibę zakładu – dla obiektów lub urządzeń ruchomych
2) miejsce prowadzenia działalności przez zakład, który produkuje lub wprowadza do obrotu żywność z tych obiektów lub urządzeń – dla obiektów lub urządzeń tymczasowych
* Przed złożeniem wniosku należy się telefonicznie upewnić, który z państwowych inspektorów jest właściwym do rozpatrzenia sprawy (to czy sprawą zajmie się powiatowy czy graniczny inspektor wynika z wewnętrznych ustaleń tych organów).
Co zrobić krok po kroku
Złożenie wniosku o wykreślenie zakładu z rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Dokumenty
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał
Informacja dodatkowa
Wniosek zawiera:
- imię, nazwisko / nazwa wnioskodawcy,
- adres / siedziba wnioskodawcy wg KRS lub CEIDG, lub numeru identyfikacyjnego ARiMR,
- PESEL / numer identyfikacji podatkowej NIP,
- dokładną nazwę i siedzibę zakładu objętego wnioskiem o wykreślenie oraz numer wpisu do rejestru,
- określenie podstawy wykreślenia z rejestru.
Weryfikacja formalna wniosku
Państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny sprawdza, czy wnioskodawca poprawnie wypełnił wniosek oraz złożył wszystkie niezbędne dokumenty konieczne dla poprawnego przeprowadzenia procedury.
Jeżeli wniosek zawiera braki formalne, państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wzywa wnioskodawcę do jego uzupełnienia w terminie co najmniej 7 dni. Wyznaczony termin na uzupełnienie wniosku, na umotywowany wniosek wnioskodawcy złożony przed upływem tego terminu, może zostać przedłużony. Nieusunięcie braków formalnych w wyznaczonym terminie skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpoznania.
Wykreślenie zakładu z rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Po pozytywnym zweryfikowaniu wniosku, państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny dokonuje wykreślenia zakładu z rejestru zakładów w drodze decyzji o wykreśleniu zakładu z rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Dokumenty
Dokument otrzymasz jako:
Oryginał
Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).
Ile będziesz czekać
Sprawę załatwisz w 14 dni.
Warto wiedzieć
Wykreślenie zakładu z rejestru zakładów może nastąpić również z urzędu w sytuacji zaistnienia przesłanek, o których mowa w art. 65 ust. 3 pkt 2-4 ustawy.
Czy ta strona była przydatna?