Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Jak na Biznes.gov.pl podpisywać wnioski

Na Biznes.gov.pl możesz złożyć wniosek także jeśli musi go podpisać więcej osób. W wybranych usługach możliwe jest też przygotowanie wniosku, podpisanie go w późniejszym terminie i powrót do realizacji e-usługi po podpisaniu dokumentu.

Jak dwie i więcej osób może podpisać wniosek

Po wypełnieniu wniosku online na stronie Biznes.gov.pl, system da ci do wyboru trzy możliwości podpisania dokumentu.

Wybierz przycisk „Podpis kwalifikowany”, jeśli twój dokument musi być podpisany elektronicznie przez więcej niż jedną osobę.

Ważne! Tę opcję wybierasz także wtedy, gdy chcesz podpisać wniosek przy pomocy profilu zaufanego.

Ekran wyboru podpisu kwalifikowanego

Pamiętaj, że podpisanie i wysłanie dokumentu musi się odbyć w tej samej sesji. To znaczy, że nie możesz zamknąć okna w przeglądarce i wrócić do przygotowanego wniosku po jakimś czasie. Musisz pozostać zalogowany na swoim koncie.

Żeby uniknąć automatycznego wylogowania, na przykład kiedy czekasz na podpis drugiej osoby, warto co kilka minut:

  • cofnąć się na poprzedni ekran: „Sposób odbioru decyzji / postanowienia” – użyj niebieskiej strzałki przy słowach „Dokument gotowy do podpisu”,
  • wrócić do ekranu „Dokument gotowy do podpisu” – użyj niebieskiego przycisku „Dalej”.

W kolejnym oknie wybierz przycisk Pobierz dokument.

Ważne! Nie zamykaj tego okna w swojej przeglądarce. Będzie ci potrzebne później.

Dokument zostanie zapisany na twoim komputerze. Jeśli nie wiesz w którym folderze zapisują się pobrane pliki, użyj skrótu klawiszowego „CTRL+J”, który automatycznie wskaże ci ostatnio pobrane pliki.

Skopiuj plik w wybrane przez ciebie miejsce. Możesz go teraz podpisać:

  • podpisem kwalifikowanym
  • profilem zaufanym
  • podpisem osobistym (e-dowodem).

Jeśli używasz profilu zaufanego, wejdź na stronę usługi podpisywania dokumentu podpisem zaufanym.

Dodaj dokument, który chcesz podpisać: wybierz przycisk Wybierz dokument z dysku. Możesz go też przeciągnąć z miejsca, w którym go zapisałeś.

Zobaczysz ekran z potwierdzeniem, że dokument został prawidłowo dodany. Wybierz przycisk Podpisz.

Zaloguj się do profilu zaufanego i wybierz Podpisz podpisem zaufanym. SMS-em dostaniesz kod, którym potwierdzisz podpisanie pisma. System automatycznie wygeneruje plik .xml, w którym zawarty będzie twój podpis. Kliknij Pobierz i zapisz dokument w swoim komputerze.

Ważne! Nie zapisuj podpisanego dokumentu w miejscu, w którym wcześniej zapisywałeś dokument bez podpisu. Jeżeli zapiszesz oba dokumenty w tym samym miejscu, będzie ci trudniej wybrać ten, który powinien zostać przesłany do kolejnej podpisującej go osoby.

Prześlij e-mailem podpisany dokument drugiej osobie. Ta osoba do podpisu może użyć:

  • profilu zaufanego - procedura wygląda tak samo, jak przy pierwszym podpisie
  • podpisu kwalifikowanego.

Po podpisaniu druga osoba odsyła podpisany dokument do ciebie lub do kolejnej osoby, jeśli potrzebujesz więcej niż dwóch podpisów. W takim przypadku trzecia lub kolejne osoby podpisują dokument i odsyłają go do ciebie mejlem.

Podpisany przez wszystkich dokument wczytaj na stronie Biznes.gov.pl – wróć do okna w przeglądarce, z którego pobrałeś niepodpisany dokument i wybierz Dodaj dokument.

System poinformuje cię o dodaniu dokumentu podpisanego przez dwie lub więcej osób, a także umożliwi wysłanie go do wybranego przez ciebie urzędu.

Po wysłaniu wniosku do wybranego urzędu, otrzymasz e-mail zwrotny potwierdzający nadanie dokumentu.

Podpis odroczony

Jeśli chcesz złożyć wniosek o adres do e-doręczeń, możesz skorzystać z opcji odroczonego podpisu - przejść przez kreator e-usługi, zapisać na swoim dysku wygenerowany plik, który musisz podpisać i wybrać opcję Podpiszę później.

Zostaniesz przekierowany na stronę, na której widoczne jest powiadomienie umożliwiające powrót do odłożonej e-usługi i załączenie podpisanego pliku.

Po dodaniu podpisów do dokumentu możesz powrócić do zapisanej e-usługi klikając w powiadomienie do usługi, w której chcesz dodać podpisany dokument. Następnie dołącz ten dokument i wyślij go do urzędu na Biznes.gov.pl.

Przeczytaj instrukcję funkcjonalności Odroczony podpis.

Pamiętaj! System powróci do zapisanej e-usługi wyświetlając stronę Podpisz. Żeby dodać dokument wybierz ponownie Podpis kwalifikowany i kliknij Dodaj dokument. Po dodaniu podpisanego dokumentu system wyświetli stronę Wyślij dokument.

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Łukasiewicz - Instytut Logistyki i Magazynowania, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.