Weterynarz – uzyskanie zaświadczenia do uznania kwalifikacji w państwach UE
Uzyskanie zaświadczenia do uznania kwalifikacji lekarza weterynarii w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- listownie
w siedzibie izby
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Lekarz weterynarii w celu uzyskania zaświadczenia do uznania kwalifikacji zawodowych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, składa wniosek wraz z oświadczeniem do okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej izby, której jest członkiem.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
W dowolnym momencie
Gdzie załatwisz sprawę
Usługę można zrealizować w:
- okręgowe izby lekarsko-weterynaryjne
Co zrobić krok po kroku
Złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia do uznania kwalifikacji lekarza weterynarii w państwach członkowskich Unii Europejskiej
Lekarz weterynarii ubiegający się o wydanie zaświadczenia do uznania kwalifikacji lekarza weterynarii w państwach członkowskich Unii Europejskiej, składa wniosek okręgowej radzie lekarsko-weterynaryjnej izby, której jest członkiem.
Dokumenty
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Wniosek zawiera oświadczenie o następującej treści: „Świadoma/świadomy odpowiedzialności karnej na podstawie art. 233 §1 Kodeksu Karnego - za składanie fałszywych zeznań i zatajanie prawdy - oświadczam, iż przeciwko mnie nie jest prowadzone postępowanie karne, ani też nie byłam karana/ nie byłem karany przez organy wymiaru sprawiedliwości. Jednocześnie oświadczam, że nie jest prowadzone przeciwko mnie postępowanie przez Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej, ani też nie byłam karana/ nie byłem karany przez okręgowy sąd lekarsko-weterynaryjny”.Weryfikacja formalna i merytoryczna
Okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna weryfikuje poprawność oraz kompletność wniosku, wymaganego dla właściwego przeprowadzenia procedury oraz ocenia poziom spełnienia wymagań przez lekarza weterynarii do wydania zaświadczenia.
W przypadku stwierdzenia braków formalnych, ORL-W wzywa do uzupełnienia wniosku w terminie przez siebie wskazanym pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Wnioskodawca ma 7 dni na uzupełnienie braków w dokumentacji, licząc od dnia otrzymania wezwania. W przypadku, gdy wnioskodawca nie uzupełni braków w dokumentacji w ciągu co najmniej 7 dni, wniosek pozostaje bez rozpoznania (art. 64 §2 KPA). Wnioskodawca może wnieść o zawieszenie postępowania, gdy termin 7 dni jest niewystarczający by uzupełnić braki w terminie.
Okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna przed wydaniem zaświadczenia, zwraca się do okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej/Krajowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej oraz do okręgowego sądu lekarsko-weterynaryjnego/Krajowego Sądu Lekarsko-Weterynaryjnego – w zależności od tego, który organ jest właściwy do orzekania jako I instancja oraz do rejestru ukaranych lekarzy weterynarii prowadzonego przez Krajową Radę Lekarsko-Weterynaryjną z zapytaniem czy:
- przeciwko wnioskodawcy toczy się postępowanie wyjaśniające;
- przeciwko wnioskodawcy toczy się postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej;
- wnioskodawca figuruje w rejestrze ukaranych lekarzy prowadzonym przez Krajową Radę Lekarsko-Weterynaryjną.
Organy, do których zwrócono się z zapytaniem oraz osoba upoważniona do udzielania informacji z rejestru ukaranych lekarzy weterynarii, udzielają okręgowej radzie lekarsko-weterynaryjnej informacje o wnioskodawcy bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 5 dni.
Komunikacja w tej sprawie może odbywać się drogą elektroniczną.
Wydanie zaświadczenia do uznania kwalifikacji lekarza weterynarii w państwach członkowskich UE
Okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna wydaje z urzędu zaświadczenie do uznania kwalifikacji lekarza weterynarii w państwach członkowskich UE lub odmawia wydania zaświadczenia. Odmowa wydania zaświadczenia skutkuje przekazaniem wnioskodawcy postanowienia o odmowie (celem jego ewentualnego zaskarżenia do Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej).
Dokumenty
Dokument otrzymasz jako:
OryginałTermin
Bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).
Ile będziesz czekać
Bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, a w razie konieczności uzupełnienia dokumentów przez wnioskodawcę, od dnia złożenia kompletu dokumentów.
Jak możesz się odwołać
Odmowa wydania wypisu o treści żądanej przez osobę ubiegającą się o nie następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie, na podstawie art. 219 KPA. Zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia stronie, a gdy postanowienie zostało ogłoszone ustnie – od dnia jego ogłoszenia stronie, art. 141 §2. Do rozpatrzenia zażalenia właściwy jest organ administracji publicznej wyższego stopnia, art. 127 §2 KPA, w tym wypadku organem wyższego stopnia jest Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna.
Podstawa prawna
- Uchwała nr 101/2012/V Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z dnia 24 października 2012 r. w sprawie wystawiania zaświadczeń stwierdzających formalne kwalifikacje lekarzy weterynarii oraz zaświadczeń dotyczących postawy etycznej lekarzy weterynarii
- Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej
- Ustawa z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego