Zgłoszenie oferty organizacji stażu
Chcesz zorganizować staż dla bezrobotnych? Poniżej dowiesz się, co musisz zrobić, żeby zorganizować taki staż.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- podczas wizyty w urzędzie
- listownie
- elektronicznie
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Staż dla bezrobotnych
Staż oznacza nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.
Osoba bezrobotna może zostać skierowana na staż do pracodawcy, rolniczej spółdzielni produkcyjnej, pełnoletniej osoby fizycznej, zamieszkującej i prowadzącej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzącej dział specjalny produkcji rolnej, przedsiębiorcy niezatrudniającego pracownika, organizacji pozarządowej.
Staż można odbywać przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy, a w przypadku gdy bezrobotny nie ma ukończonego 30. roku życia przez okres do 12 miesięcy.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
W dowolnym momencie
Gdzie załatwisz sprawę
Usługę można zrealizować w:
- powiatowe urzędy pracy
Organizator stażu składa wniosek o organizację stażu do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce wykonywania działalności lub siedzibę firmy, a w przypadku, gdy we wniosku wskazuje imię i nazwisko bezrobotnego, którego chce przyjąć na staż, do urzędu pracy, w którym zarejestrowany jest ten bezrobotny.
Co zrobić krok po kroku
Złożenie wniosku o organizację stażu dla bezrobotnych
Organizator składa wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu dla bezrobotnych do właściwego powiatowego urzędu pracy.
Dokumenty
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Wniosek zawiera: 1) dane organizatora: firmę lub imię i nazwisko, siedzibę i miejsce prowadzenia działalności oraz imię i nazwisko osoby upoważnionej do reprezentowania organizatora; 2) liczbę pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy; 3) liczbę przewidywanych miejsc pracy, na których bezrobotni będą odbywać staż; 4) imię i nazwisko oraz stanowisko opiekuna bezrobotnego odbywającego staż; 5) proponowany okres odbywania stażu, nie krótszy niż 3 miesiące; 6) opis zadań, jakie będą wykonywane podczas stażu przez bezrobotnego, w tym nazwę zawodu lub specjalności, zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy, nazwę komórki organizacyjnej i stanowiska pracy oraz zakres zadań zawodowych; 7) wymagania dotyczące predyspozycji psychofizycznych i zdrowotnych, poziomu wykształcenia oraz minimalnych kwalifikacji niezbędnych do podjęcia stażu przez bezrobotnego na danym stanowisku pracy. We wniosku można wskazać imię i nazwisko osoby bezrobotnej, którą zamierza się przyjąć na staż. |
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Dokument precyzuje zakres zadań zawodowych do wykonania przez bezrobotnego i nabywane przez niego umiejętności.
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Pamiętaj, że organ prowadzący postępowanie nie może uzależnić wydania ci decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego od twojego zobowiązania do spełnienia dodatkowych warunków i świadczeń – chyba że organ uzasadni je konkretnymi przepisami.
17 zł – opłata skarbowa za pełnomocnictwo (opcjonalne)
Jeśli działasz przez pełnomocnika, musisz zapłacić za pełnomocnictwo. Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu.
Opłatę za pełnomocnictwo wpłać na konto urzędu miasta lub gminy, właściwego dla siedziby urzędu, w którym składasz pełnomocnictwo (numer konta sprawdzisz na stronie urzędu miasta lub gminy).
Przykład: jeśli pełnomocnictwo składasz do Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu, opłatę zapłać na konto Urzędu Miasta Poznania.
Praktyczne informacje na temat pełnomocnictwa
Weryfikacja złożonych dokumentów
W imieniu starosty, dyrektor powiatowego urzędu pracy, do którego złożono wniosek weryfikuje poprawność i kompletność złożonych dokumentów.
Podpisanie umowy o organizację stażu dla bezrobotnych
Po pozytywnej weryfikacji wniosku, organizator stażu podpisuje ze starostą lub w imieniu starosty z dyrektorem powiatowego urzędu pracy umowę o organizację stażu.
Dokumenty
Dokument otrzymasz jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Umowa o staż zawiera: 1) firmę lub imię i nazwisko organizatora; 2) imię i nazwisko osoby upoważnionej do reprezentowania organizatora; 3) siedzibę organizatora; 4) miejsce odbywania stażu; 5) dane bezrobotnego odbywającego staż: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres; 6) imię i nazwisko oraz zajmowane stanowisko opiekuna bezrobotnego odbywającego staż; 7) datę rozpoczęcia i zakończenia stażu; 8) program stażu; 9) zobowiązanie organizatora do zapewnienia należytej realizacji stażu zgodnie z ustalonym programem. |
Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).
Ile będziesz czekać
Sprawę załatwisz w miesiąc.
Warto wiedzieć
Organizator stażu:
- zapoznaje bezrobotnego z programem stażu;
- zapoznaje bezrobotnego z jego obowiązkami oraz uprawnieniami;
- zapewnia bezrobotnemu bezpieczne i higieniczne warunki odbywania stażu na zasadach przewidzianych dla pracowników;
- zapewnia bezrobotnemu profilaktyczną ochronę zdrowia w zakresie przewidzianym dla pracowników;
- szkoli bezrobotnego na zasadach przewidzianych dla pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz zapoznaje go z obowiązującym regulaminem pracy;
- przydziela bezrobotnemu, na zasadach przewidzianych dla pracowników, odzież i obuwie robocze, środki ochrony indywidualnej oraz niezbędne środki higieny osobistej;
- zapewnia bezrobotnemu, na zasadach przewidzianych dla pracowników, bezpłatne posiłki i napoje profilaktyczne;
- niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni, informuje starostę o przypadkach przerwania odbywania stażu, o każdym dniu nieusprawiedliwionej nieobecności bezrobotnego oraz o innych zdarzeniach istotnych dla realizacji programu;
- niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni, po zakończeniu realizacji programu stażu wydaje bezrobotnemu opinię, o której mowa w art. 53 ust. 5 ustawy;
- dostarcza staroście w terminie 5 dni po zakończeniu każdego miesiąca stażu listę obecności podpisywaną przez bezrobotnego.
Bezrobotny skierowany do odbycia stażu:
- przestrzega ustalonego przez organizatora rozkładu czasu pracy;
- sumiennie i starannie wykonuje zadania objęte programem stażu oraz stosuje się do poleceń organizatora i opiekuna, o ile nie są one sprzeczne z prawem;
- przestrzega przepisów i zasad obowiązujących u organizatora, w szczególności regulaminu pracy, tajemnicy służbowej, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych;
- sporządza sprawozdanie z przebiegu stażu zawierające informacje o wykonywanych zadaniach oraz uzyskanych kwalifikacjach lub umiejętnościach zawodowych.
static.smc.portals.biznes_gov_pl.layout.content.serviceDescription.details.legal-basis
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej