Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Zgoda na posiadanie w celach medycznych preparatów zawierających środki odurzające lub substancje psychotropowe

Wykonujesz działalność leczniczą, ale nie masz np. szpitalnej apteki lub działu farmacji? A może planujesz otworzyć np. gabinet weterynaryjny? Jeśli jesteś lekarzem, dentystą, weterynarzem lub np. w swojej działalności wykorzystujesz preparaty, które zawierają środki odurzające lub substancje psychotropowe, to uzyskaj zgodę na ich posiadanie. Dokument potwierdza, że możesz ich używać jako produktu leczniczego w celach medycznych. Sprawdź poniżej, jak możesz uzyskać zgodę.

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • podczas wizyty w urzędzie
  • listownie
  • elektronicznie
Załatw online

Wyślij pismo online wykorzystując bezpłatny podpis elektroniczny

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Preparaty to:

  • środki odurzające (I-N, II-N, III-N i IV-N)
  • substancje psychotropowe (I-P, II-P, III-P i IV-P)

Oznaczenia preparatów pomagają określić:

  • zakres ich wykorzystania – w leczeniu
  • stopień ryzyka powstania uzależnienia – w celach innych niż medyczne.

Sprawdź wykaz substancji psychotropowych i środków odurzających.

Warunki używania preparatów

 Możesz posiadać i stosować te preparaty, jeśli:

  • mogą być sprzedawane jako produkty lecznicze,
  • uzyskasz zgodę wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.

Uzyskaj zgodę na posiadanie preparatów w celach medycznych, jeśli:

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

Złóż wniosek zanim wystąpisz o tzw. zapotrzebowanie, na podstawie którego możesz np. w hurtowni farmaceutycznej kupować preparaty lecznicze.

Gdzie załatwisz sprawę

Usługę można zrealizować w:

  • wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne
Aby dowiedzieć się gdzie zrealizować usługę, podaj siedzibę lub miejsce zamieszkania.

Co zrobić krok po kroku

  1. Złóż wniosek o wyrażenie zgody na posiadanie w celach medycznych preparatów zawierających środki odurzające lub substancje psychotropowe

Dokumenty

Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopia
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopia
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopia
Informacja dodatkowa

Pamiętaj, że organ prowadzący postępowanie nie może uzależnić wydania ci decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego od twojego zobowiązania do spełnienia dodatkowych warunków i świadczeń – chyba że organ uzasadni je konkretnymi przepisami.

Termin

Złóż wniosek zanim wystąpisz o tzw. zapotrzebowanie, na podstawie którego możesz np. w hurtowni farmaceutycznej kupować preparaty lecznicze.

  1. Urząd oceni formalnie i merytorycznie twój wniosek

Jeżeli twój wniosek zawiera braki formalne (np. pomylisz się we wniosku, albo nie dołączysz potrzebnych dokumentów), urząd wezwie cię do poprawienia błędów. Na poprawki będziesz mieć co najmniej 7 dni. Jeśli nie poprawisz błędów w wyznaczonym terminie, twoja sprawa nie będzie dalej załatwiana.

  1. Dostaniesz zgodę na posiadanie w celach medycznych preparatów zawierających środki odurzające lub substancje psychotropowe

Jeśli twój wniosek jest poprawny, dostaniesz zgodę. Zgoda jest ważna do 3 lat od daty jej wydania.

Pamiętaj, że urząd może też odmówić ci wydania zgody.

Dokumenty

Ile zapłacisz

10 zł – opłata skarbowa za wydanie zgody

17 zł – opłata skarbowa za pełnomocnictwo (opcjonalne)

Jeśli chcesz, aby reprezentował cię pełnomocnik, pamiętaj o dołączeniu pełnomocnictwa oraz dowodu zapłaty opłaty skarbowej za pełnomocnictwo (17 zł). Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielane mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu.

Opłatę za pełnomocnictwo wpłać na konto urzędu miasta lub gminy, właściwego dla siedziby urzędu, w którym składasz pełnomocnictwo (numer konta sprawdzisz na stronie urzędu miasta lub gminy).

Przykład: jeśli pełnomocnictwo składasz w Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym w Poznaniu, opłatę zapłać na konto Urzędu Miasta Poznania.

Praktyczne informacje na temat pełnomocnictwa

Ile będziesz czekać

Nie dłużej niż miesiąc. Termin może się wydłużyć do 2 miesięcy (dostaniesz o tym informację).

Jak możesz się odwołać

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją urzędu, to masz prawo się od niej odwołać. Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy złóż do Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Masz na to 14 dni od dnia otrzymania decyzji.

Pamiętaj również o tym, że możesz zrezygnować ze składania wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Dzięki temu decyzja szybciej się uprawomocni.

Warto wiedzieć

Prowadzenie książki kontroli

Pamiętaj, że twoim obowiązkiem jest posiadać i regularnie wypełniać książkę kontroli. Jest to dokumentacja przychodu i rozchodu preparatów zawierających środki odurzające lub substancje psychotropowe. Książkę prowadź w formie papierowej lub elektronicznej.

Czy ta strona była przydatna?

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.