Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Uzyskaj świadectwo homologacji typu przedmiotu wyposażenia lub części pojazdu

Jesteś producentem i chcesz wprowadzić na polski rynek zupełnie nową część lub nowe wyposażenie samochodu? Musisz najpierw uzyskać świadectwo homologacji typu UE lub ONZ przedmiotu wyposażenia lub części pojazdu. Dowiedz się, jak to zrobić.

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • podczas wizyty w urzędzie
  • listownie
  • elektronicznie
Załatw online

Wyślij pismo online wykorzystując bezpłatny podpis elektroniczny

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Co to jest homologacja typu przedmiotu wyposażenia lub części

Nowy typ przedmiotu wyposażenia lub części pojazdu, która ma być wprowadzona na rynek w Unii Europejskiej musi spełniać określone warunki techniczne. Procedura homologacji typu służy temu, aby właściwy organ potwierdził, że dany typ wyposażenia lub części jest zgodny z odpowiednimi przepisami administracyjnymi i wymaganiami technicznymi. Na potwierdzenie zgodności producent otrzymuje dokument o nazwie świadectwo homologacji.

Homologacja może być przeprowadzona na podstawie przepisów Unii Europejskiej (homologacja typu UE) albo na podstawie porozumienia ONZ (homologacja typu ONZ). Przebieg procedur jest jednakowy.

W Polsce procedurę homologacji przeprowadza dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) przy udziale służb technicznych.

Procedura homologacji składa się z dwóch etapów:

  • etap I - przeprowadzenie badań homologacyjnych przez służbę techniczną
  • etap II - uzyskanie świadectwa homologacji od Dyrektora TDT.

O przeprowadzenie badań i wydanie świadectwa homologacji wnioskuje producent przedmiotów wyposażenia lub części pojazdu.

W jakich sytuacjach producent nie musi uzyskiwać świadectwa homologacji

Jeśli jako producent nowego typu przedmiotu wyposażenia lub części uzyskałeś świadectwo homologacji typu UE w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, nie musisz przeprowadzać procedury homologacji w Polsce.

Nie musisz występować o świadectwo homologacji typu ONZ w Polsce, jeśli na dany typ przedmiotu wyposażenia lub części zostało już wydane świadectwo homologacji typu UE albo świadectwo homologacji typu ONZ.

Gdzie załatwisz sprawę

TRANSPORTOWY DOZÓR TECHNICZNY W WARSZAWIE
ul. Puławska 125, 02-707 Warszawa

Co zrobić krok po kroku

  1. Złóż wniosek do jednostki służby technicznej o przeprowadzenie badań w zakresie homologacji typu przedmiotu wyposażenia lub części

Złóż wniosek o przeprowadzenie badania do wybranej przez siebie jednostki. Zrób to zanim zwrócisz się do TDT o wydanie świadectwa homologacji. Część firm oferuje pomoc przy składaniu wniosku do TDT. 

Służbą techniczną są wyspecjalizowane firmy lub instytuty, które zajmują się przeprowadzaniem badań homologacyjnych. 

Listę uprawnionych jednostek z danymi kontaktowymi znajdziesz w Wykazie służb technicznych.

Koszty badań są ustalane indywidualnie przez jednostki uprawnione. Na miejscu dowiesz się także jakie dokumenty musisz dostarczyć przed wykonaniem badania.

Uwaga! Służba techniczna może żądać dostarczenia do badań przedmiotów wyposażenia lub części, w liczbie i kompletacji koniecznej do przeprowadzenia badań.

Ile zapłacisz

Koszty badań są ustalane indywidualnie przez jednostki uprawnione.

Dokumenty

Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopia

Termin

Przed złożeniem wniosku do Transportowego Dozoru Technicznego.

  1. Otrzymasz sprawozdanie z badania

Po badaniu jednostka służby technicznej przygotuje sprawozdanie zawierające wyniki badania.

Dokumenty

Termin

Po wykonaniu badań.

  1. Złóż wniosek o wydanie świadectwa homologacji typu UE lub ONZ przedmiotu wyposażenia lub części

Wniosek możesz złożyć na piśmie albo w formie elektronicznej – na skrzynkę e-PUAP Transportowego Dozoru Technicznego. Wniosek złożony przez internet musi być podpisany podpisem kwalifikowanym albo profilem zaufanym.

Dokumenty

Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopia
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopia
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopia
Informacja dodatkowa

Oświadczenie producenta dotyczy:

  • informacji o rejestrze przedsiębiorców, w którym producent jest zarejestrowany (CEIDG albo KRS)
  • sposobów i metod zapewnienia zgodności produkcji i systemu zarządzenia, jakim są objęte
  • złożenia innego wniosku o homologację typu przedmiotów wyposażenia lub części.

Producent oświadcza, że:

  • nie złożyłem/złożyłam* wniosku o wydanie albo zmianę świadectwa homologacji typu UE pojazdu / świadectwa homologacji typu UE/ świadectwa homologacji typu ONZ* dla tego typu pojazdu, przedmiotu wyposażenia lub części do żadnego innego organu udzielającego homologacji i że żaden inny organ udzielający homologacji nie wydał lub nie zmienił takiego świadectwa homologacji;
  • żaden organ udzielający homologacji nie odmówił wydania albo zmiany świadectwa homologacji typu UE pojazdu lub świadectwa homologacji typu UE dla tego typu pojazdu, typu przedmiotu wyposażenia lub części;
  • żaden organ udzielający homologacji nie cofnął świadectwa homologacji typu UE pojazdu lub świadectwa homologacji typu UE dla tego typu pojazdu, typu przedmiotu wyposażenia lub części;
  • nie wycofałem/wycofałam* wniosku o wydanie albo zmianę świadectwa homologacji typu UE pojazdu lub świadectwa homologacji typu UE dla tego typu pojazdu, typu przedmiotu wyposażenia lub części.
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopia
Dokument możesz złożyć jako:
Kopia
Informacja dodatkowa

Pamiętaj, że organ prowadzący postępowanie nie może uzależnić wydania ci decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego od twojego zobowiązania do spełnienia dodatkowych warunków i świadczeń – chyba że organ uzasadni je konkretnymi przepisami.

Termin

Po otrzymaniu protokołu i sprawozdania z badań oraz przygotowaniu pozostałych dokumentów.

  1. Urząd sprawdzi twój wniosek

Jeżeli twój wniosek zawiera braki formalne (na przykład pomyliłeś się we wniosku, albo nie dołączyłeś potrzebnych dokumentów), urząd wezwie cię do poprawienia błędów. Na poprawki będziesz mieć co najmniej 7 dni. Jeśli nie poprawisz błędów w wyznaczonym terminie, twoja sprawa nie będzie dalej załatwiana.

  1. Dostaniesz świadectwo homologacji typu UE lub ONZ wyposażenia lub części pojazdu

Jeśli twój wniosek będzie kompletny i prawidłowo opłacony, a sprawozdanie z badania potwierdza spełnienie wymagań homologacyjnych, Dyrektor TDT wyda świadectwo homologacji typu wyposażenia lub części pojazdu.

Dyrektor TDT odmówi wydania świadectwa homologacji typu, jeśli:

  • typ przedmiotu wyposażenia lub części nie spełnia wymagań procedury homologacyjnej
  • typ przedmiotu wyposażenia lub części mimo, że jest zgodny z wymaganymi przepisami, stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa lub może poważnie zaszkodzić środowisku lub zdrowiu publicznemu, lub stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy
  • na dany typ przedmiotu wyposażenia lub części zostało wydane świadectwo homologacji typu UE pojazdu albo świadectwo homologacji typu UE przez inne niż Polska państwo członkowskie Unii Europejskiej.

Po rozpatrzeniu sprawy TDT wystawi rachunek, w którym będzie określona kwota opłaty za wydanie świadectwa homologacji.

Ile zapłacisz

  • 400 zł – opłata za wydanie świadectwa homologacji typu UE lub ONZ wyposażenia lub części pojazdu

Gdzie zapłacić: opłatę za wydanie świadectwa homologacji wpłać przelewem na rachunek bankowy TDT. Jego numer znajdziesz na stronie internetowej Transportowego Dozoru Technicznego.

  • 17 zł – opłata skarbowa za pełnomocnictwo (opcjonalnie) 

Jeśli do urzędu składasz pełnomocnictwo to musisz je opłacić. Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu.

Gdzie zapłacić: opłatę skarbową za pełnomocnictwo wpłać na konto urzędu miasta lub gminy, właściwego dla siedziby urzędu, w którym składasz pełnomocnictwo. Dla Transportowego Dozoru Technicznego będzie to numer rachunku bankowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Praktyczne informacje na temat pełnomocnictwa.

Dokumenty

Ile zapłacisz

Usługa jest płatna, szczegóły znajdziesz w opisie kroków

Ile będziesz czekać

Nie dłużej niż miesiąc. Termin może się wydłużyć do 2 miesięcy (dostaniesz o tym informację).

Jak możesz się odwołać

Jeśli jesteś niezadowolony z decyzji, którą dostałeś to możesz się od niej odwołać. Masz na to 14 dni od dnia otrzymania decyzji. Złóż odwołanie do Ministra Infrastruktury za pośrednictwem Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego.

Pamiętaj! Możesz zrezygnować ze składania odwołania od decyzji. Jeśli zrobią to wszystkie strony uczestniczące w postępowaniu to decyzja szybciej się uprawomocni.

Warto wiedzieć

Po uzyskaniu świadectwa homologacji pamiętaj o obowiązkach informacyjnych wobec Dyrektora TDT.

Producent musi niezwłocznie powiadomić Dyrektora TDT o:

  • potrzebie zmiany danych i informacji zawartych w świadectwie homologacji wydanym w Polsce w przypadku:
    • zmiany warunków stanowiących podstawę do wydania tego świadectwa
    • zmiany w homologowanym typie, która wpływa na zmianę warunków stanowiących podstawę do wydania tego świadectwa
  • zawieszeniu produkcji homologowanego typu
  • wznowieniu produkcji homologowanego typu
  • zaprzestaniu produkcji homologowanego typu
  • stwierdzeniu zagrożeń dla bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i środowiska.

Czy ta strona była przydatna?

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.