Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Rejestracja oraz zasady regulowania opłat w systemie viaTOLL (dotyczy transportu rzeczy)

Elektroniczny system płatności viaTOLL

W przypadku prowadzenia firmy transportu drogowego rzeczy korzystanie z sieci dróg płatnych, czyli autostrad oraz dróg szybkiego ruchu wymaga regulowania odpowiednich opłat. W Polsce powinni je uiszczać właściciele firm przewozowych, posiadacze samochodów dostawczych oraz autobusów, a nawet większych samochodów osobowych o masie powyżej 3,5 tony. Obecnie do pobierania opłat wykorzystywany jest elektroniczny system poboru opłat viaTOLL. Wysokość opłat zależy od kategorii pojazdów (zależnej od  dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu), klasy emisji spalin oraz rodzaju dróg, po których porusza się dany pojazd. Informacja na temat opłat znajduje się na stronach internetowych viaTOLL.

W przypadku firmy transportu drogowego rzeczy system viaTOLL jest obowiązkowy w przypadku przejazdów:

 • ciągnikiem siodłowym z naczepą o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony,
 • ciągnikiem siodłowym bez naczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony,
 • samochodem ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej pomiędzy 3,5 a 12 ton,
 • samochodem ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej pomiędzy 3,5 a 12 ton z przyczepą,
 • samochodem ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton,
 • samochodem ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton z przyczepą z dyszlem.

 

Co należy zrobić aby móc korzystać z systemu viaTOLL?

Korzystanie z systemu viaTOLL wymaga zarejestrowania w tym systemie. Przedsiębiorca zobowiązany jest przy dokonywaniu rejestracji do przedłożenia odpowiednich dokumentów, które pozwolą na:

 • rejestrację w systemie viaTOLL i utworzenie konta użytkownika;
 • ewentualne zawarcie umowy z odroczoną płatnością;
 • określenie klasy wagowej pojazdu;
 • określenie klasy emisji EURO pojazdu.

Wykaz wymaganych dokumentów znaleźć można na stronach internetowych viaTOLL

Wykaz punktów obsługi klienta, gdzie można dokonać rejestracji w systemie viaTOLL.
Wykaz punktów dystrybucji, gdzie można dokonać rejestracji w systemie viaTOLL.

Rejestracji wstępnej w systemie ewidencji viaTOLL można dokonać za pomocą formularza elektronicznego znajdującego się na stronach viaTOLL

 

Co to jest viaBOX?

Aby móc korzystać z systemu viaTOLL,  pojazd należy obowiązkowo wyposażyć pojazd w urządzenie o nazwie viaBOX. Jest to elektroniczne urządzenie pokładowe, które przesyła zakodowane w nim informacje o pojeździe do przekaźników zainstalowanych na bramownicach podczas przejazdu pod nimi. Dzięki viaBOX możliwe jest w naliczanie w sposób elektroniczny należnej opłaty za przejazd drogami płatnymi.  Urządzenie viaBOX zostanie wydane po dokonaniu rejestracji w systemie viaTOLL i podpisaniu umowy oraz wniesieniu kaucji. Instalacja viaBOX-a polega na jego przyklejeniu po wewnętrznej stronie przedniej szyby pojazdu za pomocą dwustronnych plastrów dołączonych do opakowania. W środku opakowania znajduje się także szczegółowa instrukcja, która opisuje proces instalacji urządzenia oraz zawiera dodatkowe informacje na temat działania viaBOX-a. Urządzenie pokładowe korzysta z baterii i dlatego nie wymaga podłączenia do gniazdka elektrycznego w pojeździe. viaBOX może być używany tylko w jednym, konkretnym pojeździe, dla którego została dokonana rejestracja.

Z kolei za naruszenie obowiązku właściwego używania w pojeździe urządzenia na potrzeby pobierania opłat elektronicznych, grozić będzie kara w wysokości:

 • 250 zł – w przypadku zespołu pojazdów o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony złożonego z samochodu osobowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz przyczepy albo
 • 750 zł – w pozostałych przypadkach.                

Przy czym za wprowadzenie błędnych danych do urządzenia odpowiada kierowca, natomiast za użytkowanie urządzenia niezgodnie z przeznaczeniem właściciel pojazdu lub jego posiadacz.


Aby uniknąć pomyłek z urządzeniami pokładowymi pochodzącymi z innych krajów, viaBOX jest oznakowany logo systemu viaTOLL


 

Jak działa viaTOLL?

 Nad drogami objętymi systemem viaTOLL stoją specjalne bramy (tzw. bramownice), wyposażone w anteny, które umożliwiają komunikację między przekaźnikami a viaBOX-em zamontowanym w pojeździe. Za każdym razem, kiedy samochód przejeżdża pod bramą, naliczona zostaje opłata za pokonanie konkretnego odcinka drogi płatnej. Cały proces przebiega w pełni automatycznie bez potrzeby redukowania prędkości czy zatrzymywania się. System viaTOLL działa również na państwowych autostradach płatnych. Pojazdy wyposażone w urządzenia viaBOX mogą korzystać z wyznaczonych pasów elektronicznego poboru opłat. Kiedy samochód zbliża się do bramki, otworzy się ona automatycznie. W systemie viaTOLL istnieją dwa rodzaje kont użytkownika - konto przedpłacone oraz konto z odroczoną płatnością. W pierwszym użytkownik musi dokonać wpłaty, zanim określony pojazd wjedzie na sieć dróg płatnych. Konto przedpłacone można zasilać za pomocą karty kredytowej, debetowej czy flotowej albo gotówki. Natomiast konto z odroczoną płatnością umożliwia uregulowanie opłaty po przejechaniu określonej trasy.

Za naruszenie obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej, wymierzać się będzie karę pieniężną w wysokości:

 • 500 zł – w przypadku zespołu pojazdów o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony złożonego z samochodu osobowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz przyczepy,
 • 1500 zł – w pozostałych przypadkach.

Za bram opłaty odpowiada właściciel pojazdu (a nie kierowca). Jeżeli właściciel nie jest posiadaczem pojazdu, kara nakładana będzie na podmiot, na rzecz którego przeniesiono posiadanie tego pojazdu.

 

UWAGA

Należy pamiętać, iż w przypadku stwierdzenia w trakcie jednej doby, na właściciela pojazdu oraz kierowcy pojazdu nie może zostać nałożona więcej niż jedna kara pieniężna za poszczególne naruszenia dotyczące danego pojazdu samochodowego.
 

 

Więcej informacji na stronach internetowych viaTOLL