Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Jak otworzyć hotel dla zwierząt

Jakie usługi może świadczyć hotel dla zwierząt

Do hotelu możesz przyjmować różne gatunki zwierząt, m.in: psy, koty, króliki, gryzonie czy konie.
Planując infrastrukturę ustal, ile maksymalnie i jakie gatunki zwierząt będziesz przyjmować. Przy planowaniu lokalizacji i rodzaju pomieszczeń weź pod uwagę oczekiwania klientów. Właściciel psa „kanapowca” będzie chciał, żeby zwierzę miało ciepłe i ciche lokum. Pies przebywający stale na dworze będzie się czuł komfortowo w kojcu zewnętrznym.

Co zrobić, aby otworzyć hotel dla zwierząt

Nie musisz mieć specjalnego wykształcenia ani pozwoleń, aby otworzyć hotel dla zwierząt. Pamiętaj jednak, że do prowadzenia takiej działalności potrzeba wiedzy i określonych cech charakteru.
Przede wszystkim musisz wykazać się dużą cierpliwością i sympatią do zwierząt, a także znajomością ich psychiki i fizjologii. Musisz także zaakceptować nieuregulowany czas pracy (głównie w weekendy i święta).

W co wyposażyć hotel dla zwierząt

Hotel powinien składać się z:

  • boksów dla zwierząt
  • dużego wybiegu, służącego do spacerów i rekreacji

Boksy dla zwierząt powinny być murowane lub drewniane, koniecznie ocieplane. Najlepiej byłoby, gdyby miały zdejmowany dach. Ułatwi to czyszczenie, dezynfekcję i wietrzenie.

Część hotelowa powinna być ogrzewana i oświetlona, część rekreacyjna natomiast – odgrodzona wysokim płotem, który uniemożliwi zwierzętom opuszczenie terenu.

Warto wyposażyć hotel w zabawki dla psów i kotów oraz oczko wodne lub mały ogrodowy basen do kąpieli.

Pamiętaj! Zwierzętom podczas całego pobytu musisz zapewnić opiekę i warunki zbliżone do warunków domowych.

Przed przyjęciem zwierzaka do hotelu przygotuj specjalny kwestionariusz, w którym jego właściciel opisze przyzwyczajenia oraz charakter swojego pupila. Dzięki temu opieka nad nim będzie łatwiejsza.
Podczas przyjęcia zwierzęcia do hotelu konieczne żądaj od klienta świadectwa szczepienia przeciw wściekliźnie, a w przypadku młodych zwierząt świadectwa szczepień ochronnych.

Dodatkowe usługi

Na największy dochód możesz liczyć w okresie letnim, kiedy właściciele zwierząt jadą na urlop i nie mają ich z kim zostawić. W pozostałych miesiącach opłacalność hotelu będzie zależeć od twojej pomysłowości. Usługi, które mogą przynieść ci dochód również poza sezonem to:

  • dzienna świetlica dla zwierząt – pies lub kot przebywa w hotelu tylko w godzinach pracy właściciela, w tym czasie jest karmiony i uczy się życia „w stadzie”
  • szkolenie hotelowe – podczas pobytu w hotelu pies przechodzi indywidualny, intensywny trening posłuszeństwa pod okiem doświadczonego tresera
  • hotelowy pobyt dla rekonwalescentów – przeznaczony dla zwierząt, które wymagają stałej opieki (np. po zabiegach chirurgicznych), właściciel może odwiedzać pupila, przechodzi też szkolenie w opiece nad nim
  • wyprowadzanie psa z domu klienta
  • dokarmianie kotów, chomików czy kanarków w miejscu wskazanym przez klienta

Formy prowadzenia hotelu dla zwierząt

Działalność hotelu dla zwierząt możesz prowadzić w formie:

Twoja firma może być zarejestrowana jako:

Jeżeli chcesz założyć działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu:

  • hotelu dla zwierząt – użyj numeru PKD 96.09.Z – pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana
  • hotelu, pensjonatu dla koni obejmującą: udostępnienie boksów, ujeżdżalni i karuzeli, karmienie i pielęgnację zwierząt, bez opieki weterynaryjnej – użyj numeru PKD 01.62.Z – usługi wspomagające chów i hodowlę zwierząt gospodarskich

Podstawa prawna:

Czy ta strona była przydatna?