Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Jak otworzyć gabinet psychologiczny

Szybkie tempo życia, problemy i kolejne wyzwania sprawiają, że coraz więcej osób korzysta z usług psychologa. Wizyta u psychologa czy psychoterapeuty nie jest już tematem tabu i nie traktuje się jej jako powód do wstydu. Zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie. Z tego też powodu wiele osób z wykształceniem psychologicznym decyduje się na otwarcie własnego gabinetu.

Psycholog to osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, poświadczone dokumentami (np. dyplomem ukończenia studiów, certyfikatami, itp.), która udziela porad polegających na diagnozie, opiniowaniu i pomocy psychologicznej. Psychoterapeuta natomiast to osoba, która może, ale nie musi być także psychologiem. Może mieć ukończone inne studia humanistyczne lub medyczne, musi jednak ukończyć podyplomowe studia lub szkołę psychoterapii.

Oferta gabinetu psychologicznego może być naprawdę szeroka. Najpopularniejsze dziedziny, w których specjalizują się psychologowie i terapeuci to m.in.:

  • zaburzenia nastroju
  • problemy w kontaktach z ludźmi
  • zaburzenia odżywiania
  • zaburzenia nerwicowe
  • uzależnienia

W swojej działalności możesz oferować m.in. terapie indywidualne (w przypadku np. osób z zaburzeniami nastroju) czy terapie rodzinne (np. terapie małżeńskie).

Możesz też zatrudnić innych psychologów i psychoterapeutów, którzy będą się specjalizować w terapii związanej z konkretnym problemem.
Aby uzupełnić swoją ofertę, niektóre gabinety zatrudniają specjalistów z innych dziedzin (np. dietetyka, który ułoży dietę dla osoby z zaburzeniami odżywiania albo nauczyciela emisji głosu, który pomoże pokonać tremę w kontaktach z ludźmi).

Wymagania wstępne

Prawo nie określa warunków, które muszą spełnić osoby chcące otworzyć gabinet psychologiczny. Choć w 2001 r. uchwalono ustawę o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów to w praktyce jej zapisy nie obowiązują.
Oczywiście zarówno psycholog, jak i psychoterapeuta powinni ukończyć studia na kierunku psychologia. Po studiach możesz - a nawet jest to wskazane - dokształcać się w wybranej dziedzinie. Możesz wybierać spośród wielu kierunków studiów podyplomowych, a także certyfikatów i szkoleń. Przeczytaj więcej o szkoleniach i studiach podyplomowych na stronie Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
W swoim gabinecie możesz oferować nie tylko ogólne usługi psychologa i psychoterapeuty. Możesz też:

  • prowadzić pracownię psychologii transportu, czyli wykonywać badania psychologiczne kierowców,
  • badać osoby ubiegające się o zezwolenie na broń.

Formy prowadzenia działalności gabinetu psychologicznego

Usługi psychologa możesz świadczyć w formie:

Twoja firma może być zarejestrowana jako:

Jeżeli chcesz założyć działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu gabinetu psychologicznego, użyj następujących numerów PKD:

  • 86.90.E Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana
  • 85.60.Z Działalność wspomagająca edukację

Podstawa prawna:

Czy ta strona była przydatna?