Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Jak otworzyć salon fryzjerski dla psów

Salon fryzjerski dla psów to miejsce gdzie nie tylko można obciąć swojego pupila ale także punkt ogólnej pielęgnacji tych zwierząt, a nawet ich stylizacji lub kreowania psiej mody. Usługi groomerskie bo tak również nazywa się ten rodzaj usług obejmują zarówno typowe czynności fryzjerskie, jak i kąpiel, suszenie, rozczesywanie, trymowanie (usuwanie martwej sierści), a także strzyżenie i pielęgnację uszu lub pazurów.

Aby założyć salon trzeba być miłośnikiem psów. Tylko bowiem wówczas będziemy w stanie nad nimi zapanować i dobrze wykonywać swój zawód. Pamiętajmy, że każdy pies ma swoje przyzwyczajenia i zachowania. Rzadko który spokojnie stoi na stole i pozwala na wszystkie zabiegi tym bardziej obcej dla niego osobie.

Moda na salony urody dla psów dopiero się rozwija dlatego też nie ma wiele szkół kształcących w tym kierunku. Więcej jest za to kursów przygotowujących do tego zawodu.

Obok salonów stacjonarnych usługi groomerskie można świadczyć także w domach klientów.

Wymagania wstępne

Aby założyć salon fryzjerski dla psów nie ma konieczności uzyskiwania dodatkowych zezwoleń koncesji czy też wpisu do rejestrów działalności regulowanej. Wystarczającym jest zarejestrowanie działalności gospodarczej na ogólnych zasadach. Więcej o tym w dalszych krokach poradnika.

Nie ma też obowiązku posiadania szczególnych kwalifikacji czy też zatrudniania osób o takich uprawnieniach. Istotnym jest aby pracownik lub prowadzący salon posiadali odpowiednie predyspozycje do obchodzenia się z psami i znali zagadnienia behawiorystyki lub psiej psychologii. Dobry pracownik musi bowiem umieć uspokoić psa, zminimalizować jego stres związany z wizytą, a także umieć uchronić się przed ewentualnymi atakami agresji i wiedzieć jak w takiej sytuacji postępować.

Okolicznością dyskwalifikującą lub ograniczającą prowadzenie salony fryzjerskiego dla psów będzie uczulenie na ich sierść.

Formy prowadzenia działalności

Salon fryzjerski dla psów można prowadzić wybierając formę:

Twoja firma może być zarejestrowana jako:

Jeżeli chcesz założyć lub prowadzisz działalność gospodarczą związaną ze strzyżeniem i pielęgnacją psów, użyj następującego numeru PKD:

  • 96.09.Z Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana. Obejmuje ona m.in. działalność usługową związaną z opieką nad zwierzętami domowymi w zakresie wyżywienia, pielęgnowania, strzyżenia, pilnowania i tresury.


Podstawa prawna:

Czy ta strona była przydatna?