Najpopularniejsze zawody – zasady uznawania kwalifikacji w krajach Europy

Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z integracji europejskiej Polski jest swoboda przepływu pracowników, czyli możliwość podejmowania przez Polaków pracy zarówno w krajach Unii Europejskiej, ale także państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (w tym m.in. Norwegii). Symbolem polskich pracowników w Europie stali się w ostatnich latach hydraulik i pielęgniarka. Ale nie tylko w tych zawodach Polacy są doceniani, jako dobrzy i sumienni fachowcy. W europejskich krajach spotkamy wielu polskich nauczycieli, lekarzy, czy specjalistów-elektryków. Popyt na polskich fachowców wciąż nie słabnie.

Planując karierę zawodową w europejskim kraju warto pamiętać, że wynikające z zasady swobody przepływu pracowników prawo do podjęcia pracy w danym kraju nie oznacza automatycznie możliwości jej wykonywania. Praca w niektórych zawodach wymaga uznania kwalifikacji. Każdy kraj ma swoją listę zawodów regulowanych, dodatkowo w poszczególnych państwach warunki i procedury uznawania kwalifikacji mogą się od siebie różnić. To, czy dany zawód podlega regulacji w interesującym Ciebie kraju można sprawdzić w Bazie zawodów regulowanych, udostępnionej przez Komisję Europejską.

Poniżej znadziesz odnośniki do procedur uznawania kwalifikacji w najczęściej wykonywanych przez Polaków w Europie zawodach:

 

Udostępnij Wydrukuj

Czy ta strona była przydatna?

Tak | Trochę | Nie