Najnowsze publikacje

Zobacz, co nowego znajdziesz na portalu biznes.gov.pl

Artykuły

Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie składki ZUS będziesz wpłacał na jeden rachunek. Zobacz więcej informacji na temat zmian.

W ramach przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju pakietu 100 zmian dla firm, od początku 2017 roku wprowadzanych jest wiele ułatwień dla przedsiębiorców. Sprawdź, co się zmieniło.

Planujesz wykorzystywać w Twojej firmie urządzenia techniczne, takie jak np. kotły parowe, wózki widłowe, suwnice albo windy? Pamiętaj, że nawet jeśli urządzenia te spełniają wszystkie normy, posiadają wymagane atesty, certyfikaty itp., ich eksploatacja podlega dozorowi technicznemu.

Dowiedz się, jakie zmiany w przepisach od 1 czerwca 2017 roku ułatwią dochodzenie wierzytelności.

Od 1 czerwca 2017 roku zmieniają się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Ich celem jest ułatwienie i skrócenie procedury administracyjnej.

Jeśli zakładasz firmę i chcesz zgłosić siebie lub członków rodziny do ubezpieczeń w ZUS, teraz możesz zrobić to za pośrednictwem CEIDG.

Jeśli zniknęły przyczyny, z powodu których zawiesiłeś firmę i chcesz wznowić jej działalność, wystarczy, że wykonasz kilka kroków.

Jeśli prowadzisz firmę, przedatna dla Ciebie będzie znajomość zasad ustalania, kiedy powstaje przychód z działalności.

Dowiedz się, jak dokonywać amortyzacji.

Dowiedz się, jakie są zasady rozliczania podatków za pracowników.

Poradniki

Zobacz, jak zarejestrować i prowadzić agencję opiekunek dziecięcych.

Dowiedz się, jakie masz obowiązki przy przewożeniu tzw. towarów wrażliwych.

Chcesz otworzyć własny komis samochodowy? Zajrzyj na biznes.gov.pl i zobacz, jak to zrobić.

Z poradnika dowiesz się m.in. jakie są zasady zgłoszeń celnych, składania deklaracji, dysponowania towarami,

Jeśli masz wątpliwości, jak stosować przepisy w praktyce, możesz wystąpić o urzędową interpretację. Z poradnika dowiesz się, jakie są ich rodzaje, zasady wydawania i składania wniosków.

 

Zobacz pozostałe poradniki przedsiębiorcy na biznes.gov.pl

Opisy usług

Sprowadzasz często towary i składasz zabezpieczenie celne? Nie musisz tego robić za każdym razem. Złóż zabezpieczenie generalne, które pozwoli ci na wielokrotne wykorzystanie kwot zabezpieczenia.

Czy twój towar ma szczególne właściwości, czyli np. będzie użyty w montażu przemysłowym? Pamiętaj, że tego rodzaju towary mogą zostać dopuszczone do obrotu bez cła lub z obniżoną stawką celną - jeśli zostaną zgłoszone do procedury końcowego przeznaczenia (end-use). Zobacz, jak możesz to zrobić.

Jesteś przedsiębiorcą i chcesz odbierać w swojej firmie towary objęte tranzytem TIR, bez konieczności przedstawiania ich w oddziale celnym (urzędzie celnym przeznaczenia)? Taką możliwość daje ci status upoważnionego odbiorcy TIR.

Potrzebujesz zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (KRK)? Złóż wniosek za pośrednictwem biznes.gov.pl

Założyłeś właśnie spółkę cywilną i chcesz ją zarejestrować? Musisz uzyskać dla niej NIP i numer REGON. Sprawdź, jak uzyskać NIP dla twojej spółki.

Prowadzisz działalność w zakresie magazynowania, przeładunku, przesyłania lub dystrybucji paliw ciekłych? Inne podmioty zlecają ci usługi w tym zakresie? Jeśli tak, to musisz co miesiąc złożyć sprawozdanie o tych podmiotach. Dowiedz się komu i kiedy składasz sprawozdanie.

Chcesz samodzielnie zgłaszać towary do tranzytu unijnego, nie przedstawiając ich w urzędzie celno-skarbowym? Musisz uzyskać status upoważnionego nadawcy. Dowiedz się, jak to zrobić.

Jesteś przedsiębiorcą i chcesz odbierać w swojej firmie towary objęte tranzytem, bez konieczności przedstawiania ich w oddziale celnym (urzędzie celnym przeznaczenia)? Taką możliwość daje ci status upoważnionego odbiorcy w tranzycie unijnym.

Sprowadzasz towary spoza UE i nie chcesz płacić podatku VAT z tytułu importu towarów? Powiadom naczelnika urzędu celno-skarbowego o tym, że zamierzasz rozliczać podatek VAT z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej VAT-7 lub VAT-7K.

Jeśli sprowadzasz towary spoza UE i nie chcesz płacić podatku VAT z tytułu importu towarów, oprócz powiadomienia  naczelnika urzędu celno-skarbowego o tym, że zamierzasz rozliczać podatek VAT z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej VAT-7 lub VAT-7K, powinieneś również powiadomić naczelnika urzędu skarbowego. Dowiedz się, jak to zrobić.

Chcesz uprościć odprawy celne? Zanim jednak skorzystasz z możliwości procedury uproszczonej, najpierw uzyskaj pozwolenie. Zobacz, jak możesz to zrobić.

 

Zobacz pozostałe opisy usług na biznes.gov.pl

Udostępnij Wydrukuj

Czy ta strona była przydatna?

Tak | Trochę | Nie