Karty tachografowe – jak złożyć wniosek

Pojazdy wykorzystywanye w transporcie drogowym lub przewozach na potrzeby własne o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t., jak również w pojazdach przeznaczonych konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą (z pewnymi wyjątkami) musza być wyposażone w urządzenie rejestrujące m.in. czas pracy kierowcy tzw. tachograf.

Obowiązek stosowania tachografów cyfrowych na obszarze UE wszedł w życie 1 maja 2006 r. w związku z opublikowaniem rozporządzenia (WE) nr 561/2006 Parlamentu i Rady Europy.

Wydawaniem kart do tachografów cyfrowych, umożliwiających m.in. korzystanie z urzędzeń i odczyt danych, zajmuje się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Do PWPW można złożyć wnioski o wydanie:

Zanim wypełnisz wniosek dokładnie sprawdź, jakie są wymagane dokumenty. Zapoznaj się także z instrukcjami wypełniania wniosków. Na stronach PWPW, przy opisie każdej procedury (odnośniki powyżej), znajdziesz także listę najczęściej popełnianych błędów.

Opłaty za wydanie kart (brutto):

  • Karta kierowcy              169,74 PLN
  • Karta przedsiębiorstwa   282,90 PLN
  • Karta warsztatowa         282,90 PLN
  • Karta kontrolna              237,64 PLN

Istnieje także możliwość wypełniania wniosków w formie elektronicznej.

PWPW prowadzi także Rejestr Kart Zagubionych i Uszkodzonych. Tutaj możesz dokonać zgłoszenia uszkodzenia lub utraty karty. Istnieje także możliwość sprawdzenia statusu wniosku o kartę do tachografu cyfrowego.

W przypadku ubiegania się o kartę kierowcy obcokrajowca PWPW może wymagać dołączenia do wniosku dodatkowych dokumentów. Informacji na ten temat  udziela infolinia PWPW.

W bazie wiedzy i centrum pomocy strony systemu tachografów cyfrowych PWPW uzyskasz dodatkowe informacje na temat użytkowania tachografów.

 

Udostępnij Wydrukuj

Czy ta strona była przydatna?

Tak | Trochę | Nie