Publiczne odtwarzanie muzyki

Zgodnie z art. 24. ust. 2 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, posiadacze urządzeń służących do odbioru programu radiowego lub telewizyjnego mogą za ich pomocą odbierać nadawane utwory, choćby urządzenia te były umieszczone w miejscu ogólnie dostępnym, jeżeli nie łączy się z tym osiąganie korzyści majątkowych.

Mimo takiego brzmienia przepisu organizacje reprezentujące interesy twórców (np. ZAiKS, STOART) uważają, że przedsiębiorcy odtwarzający muzykę w miejscu świadczenia usług (m.in. właściciele kawiarni, taksówkarze, fryzjerzy), powinni płacić specjalne opłaty licencyjne (tzw. tantiema).

Jeżeli dochodzi do procesu sądowego, przedsiębiorca musi wykazać, że nie zwiększył swoich dochodów dzięki odtwarzaniu w swoim zakładzie (np. salonie fryzjerskim czy gabinecie stomatologicznym) radia lub telewizji.

Kary dla niepłacących

Jeśli kontrolerzy z organizacji zbiorowego zarządzania wykryją, że przedsiębiorca nie ma stosownej umowy i nie wnosi opłat, to będzie musiał uregulować wszystkie należności z tego tytułu od chwili rozpoczęcia działalności. Gdy próby ugodowego załatwienia kwestii zaległych tantiem i uzyskania licencji skończą się fiaskiem, organizacja ma prawo zgłosić a przedsiębiorca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Prawo autorskie uzależnia wysokość grożącej kary od tego, czy publiczne odtwarzanie muzyki było podstawą działalności firmy (np. klub, szkoła tańca), czy jedynie towarzyszyło działalności (np. restauracja, sklep z odzieżą).

Alternatywa – odtwarzanie muzyki bez opłat

Istnieje jednak bezpieczniejsze rozwiązanie – radia, stacje czy strony internetowe na licencji Creative Commons (np. Radio Wolne Media). Zbiór licencji Creative Commons pozwala autorom udzielić prawa do korzystania z utworów już na etapie udostępniania (późniejsze zarządzanie prawami autorskimi nie jest konieczne, ponieważ te zostały one uwolnione).

Utwory na licencjach Creative Commons mogą więc być wykorzystywane bez konieczności uzyskania każdorazowej, indywidualnej zgody od właściciela praw autorskich. CC wprowadziło również mechanizm, który pozwala dostosować licencję do obowiązujących w danych krajach jurysdykcji. Od 2005 roku funkcjonuje polski oddział – Centrum Cyfrowe przy Fundacji Projekt: Polska.

Musisz jednak pamiętać, że korzystanie z licencji Creative Commons nie zwalnia Cię z obowiązku zapłaty abonamenty RTV, jeżeli w siedzibie Twojego przedsiębiorstwa znajduje się odbiornik radiowy albo telewizyjny.

Udostępnij Wydrukuj

Czy ta strona była przydatna?

Tak | Trochę | Nie