Ułatwienia w przepisach budowlanych w praktyce

Zobacz, jakie ułatwienia w przepisach budowlanych wprowadzono w ramach pakietu 100 zmian dla firm.

Prawo budowlane – brak obowiązku otrzymania pozwolenia na budowę w określonych przypadkach

Przykład 1

Było: Jan Kowalski chciał wstawić w swoim biurze nowe drzwi wewnętrzne w ścianie działowej, szersze o 3 cm od obecnych. Wymagało to niewielkiego poszerzenia otworu drzwiowego. Jeśli budynek postawiony był na podstawie pozwolenia na budowę, zgodnie z wcześniej obowiązującymi przepisami Jan Kowalski powinien zamówić projekt budowlany, wystąpić o pozwolenie na budowę i przejść związaną z tym  procedurę.

Jest: Jan Kowalski może wstawić nowe drzwi w ścianach działowych bez żadnych formalności w urzędach. Będzie też mógł bez formalności dokonywać innych przebudów budynku, które nie dotyczą przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych.

 

Przykład 2

Było: Jan Kowalski miał na własnej działce o powierzchni większej niż 500 m2 niedużą wiatę niezbędną do prowadzenia działalności gospodarczej. Ponieważ interes się rozwijał, chciał dostawić drugą taką samą wiatę. Powierzchnia wiaty nie przekroczyła 35 m2. Jan Kowalski musiał uzyskać pozwolenie na budowę i przejść długotrwałą i żmudną procedurę uzyskiwania pozwolenia na budowę. Alternatywnie, mógł spróbować przekonać urzędnika, że wiata jest rodzajem „wolno stojącego parterowego budynku gospodarczego" (wówczas wystarczyło zgłoszenie urzędowi zamiaru budowy). Ale w tym wypadku był skazany na „widzimisię" urzędnika.

Jest: Jan Kowalski może postawić taką samą wiatę bez uzyskania pozwolenia na budowę, jedynie po stosownym zgłoszeniu urzędowi, ponieważ przepis będzie jasno to stwierdzał.

Dodatkowe informacje

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat inwestycji budowlanych w firmie, zajrzyj do poradników:

Udostępnij Wydrukuj

Czy ta strona była przydatna?

Tak | Trochę | Nie