Finansowanie startupów

Masz pomysł na nowy produkt albo usługę, która w odmienny i oryginalny sposób realizować będzie potrzeby konsumentów? Brakuje Ci odpowiedniego finansowania i jesteś świadomy, że realizacja Twojego pomysłu wiąże się z jednej strony z potencjalnie dużymi zyskami, ale narażona jest także na duże ryzyko porażki. Jeśli tak, Twoja firma spełnia większość kryteriów, aby określać ją mianem startupu. Czym jest startup? Chociaż nazwa ta funkcjonuje od wielu lat, nie ma jednoznacznej definicji. Zazwyczaj oznacza ona młodą innowacyjną firmę, która ma oryginalny pomysł na swój rynkowy sukces, ale działa w warunkach dużej niepewności. Najczęściej startupy kojarzone są z firmami działającymi w obszarze nowoczesnych technologii.

Jeśli myślisz o uruchomieniu startupu powinieneś wiedzieć, że na rynku istnieją instytucje, które poszukują firm z dużym potencjałem i są gotowe ponieść ryzyko inwestycji. Należą do nich m.in. fundusze kapitału zalążkowego oraz tzw. anioły biznesu. Wiele możliwości finansowania innowacyjnych pomysłów na biznes dają także fundusze UE.

Fundusze kapitału zalążkowego

Jeśli Twoja działalność ma duży potencjał innowacyjny, a Ty nie masz pieniędzy na start, ciekawym rozwiązaniem mogą być fundusze kapitału zalążkowego, czyli fundusze kapitału podwyższonego ryzyka (venture capital - VC).

To rozwiązanie pozwala otrzymać nie tylko środki na rozwój, ale również profesjonalne wsparcie oraz dostęp do rynków zbytu i kontaktów biznesowych.

Pamiętaj, że inwestor VC udzieli Ci wsparcia w zamian za możliwość ingerencji w Twój biznes. Często wiąże się to z oddaniem kontroli nad Twoją firmą inwestorowi (w zamian za wsparcie otrzymuje on większość udziałów, albo gwarantuje sobie prawo wpływania na strategiczne decyzje). VC to rozwiązanie, które pozwoli Ci się skoncentrować na rozwijaniu Twoich pomysłów, ale musisz mieć pewność, że inwestor chce tego samego, co Ty. Ważne, żeby już na początku opracować strategię wyjścia inwestora strategicznego – określić kiedy i pod jakimi warunkami możesz odzyskać kontrolę nad firmą.

Chcesz wiedzieć więcej o funduszach kapitału zalążkowego. Pomożemy Ci, zapoznaj się z dodatkowymi informacjami.

Anioły biznesu

Podobną formą dofinansowania jak venture capital jest współpraca z aniołami biznesu, czyli osobami, które dysponują własnym kapitałem i chciałyby przeznaczyć go na finansowanie zewnętrznych przedsiębiorstw i pomysłów. W zamian za wsparcie finansowe otrzymują one mniejszościowy pakiet udziałów w firmie. Anioły Biznesu często zgrupowane są w Instytucjach Otoczenia Biznesu (IOB).

Szukasz anioła biznesu. Pomożemy Ci, zapoznaj się z dodatkowymi informacjami.

Masz nietuzinkowe pomysły? Niektóre z nich, przy odpowiednim wsparciu, można zrealizować i przekuć w dochodowy biznes. Tu z pomocą przychodzą Fundusze Europejskie

Wsparcie UE dla start-upów

Starter i BizNest

Młode firmy typu start-up mogą skorzystać z nowych instrumentów w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój: Starter oraz BizNest. Przeznaczone są dla podmiotów, które nie prowadzą działalności na żadnym rynku lub prowadzą działalność na dowolnym rynku od mniej niż 7 lat od pierwszej komercyjnej sprzedaży. W ramach tych programów otrzymujesz bezpośrednią pomoc od wyłonionych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości funduszy zalążkowych, funduszy venture capital czy sieci aniołów biznesu. Jeśli masz innowacyjny pomysł na firmę, możesz zgłosić się do któregoś z nich. Wybiorą one najciekawsze pomysły, które przejdą tzw. preinkubację. Polega ona na badaniach i analizach, które pozwolą ustalić, czy Twoje rozwiązanie ma potencjał i może przynieść zysk. Jeśli przeprowadzone analizy będą rokujące, inwestor pomoże Ci założyć i rozwinąć firmę. Będziesz mógł zawiązać spółkę i dostać zasilenie kapitałowe na start biznesu. Co ważne, w przypadku wspomnianych programów, środki publiczne inwestowane wspólnie ze środkami prywatnymi, co zmniejsza ryzyko prywatnego inwestora i w większym stopniu zachęci go do wsparcia Twojej firmy. Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Platformy startowe dla nowych pomysłów

Wsparcie w tworzeniu i rozwoju swojego startupu możesz uzyskać także w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Pomoc uzyskasz w ośrodkach innowacji (parki technologiczne, inkubatory) z Polski Wschodniej, realizujących specjalny projekt „Platformy startowe dla nowych pomysłów". Z ich oferty będziesz mógł skorzystać, jeśli masz mniej niż 35 lat, masz innowacyjny pomysł na biznes i chcesz otworzyć firmę we wschodniej Polsce. Są to województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko – mazurskie. Uczestnictwo w projekcie daje dostęp do infrastruktury (np. stanowisko pracy), mentoringu, coachingu oraz innych usług niezbędnych do rozwinięcia nowego pomysłu biznesowego. Kiedy Twoja firma będzie już gotowa do wejścia na rynek, będziesz mógł uzyskać dofinansowanie na rozwój swojej działalności. Szczegóły znajdziesz na stronie Programu Polska Wschodnia oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zobacz też: Ulgi dla firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Dodatkowe informacje

Udostępnij Wydrukuj

Czy ta strona była przydatna?

Tak | Trochę | Nie