Kasa fiskalna

Jeżeli jako przedsiębiorca dokonujesz transakcji z konsumentami – osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej, prawie na pewno musisz posiadać kasę fiskalną i przy jej pomocy ewidencjonować obrót.

To, czy będziesz podlegał zwolnieniu od stosowania kasy, zależy od charakteru nabywcy (Twojego klienta) oraz zakresu oferowanych towarów lub usług. Kluczowa jest też wysokość obrotów dokonanych na rzecz konkretnych nabywców. Zanim dokonasz pierwszej czynności z wykorzystaniem kasy niezbędny będzie jej zakup i rejestracja (zgłoszenie do urzędu skarbowego).

Poznaj kilka wskazówek dotyczacych zakupu kasy fiskalnej.

Jeżeli nie wiesz, czy powinieneś stosować kasę fiskalną i jak ewentualnie dokonać jej rejestracji, pomożemy Ci. Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami w interaktywnym poradniku – Rejestracja kasy fiskalnej.

Pamiętaj, że po zakupie kasy masz możliwość odzyskania środków albo w formie pieniężnej, albo odliczając od podatku części kwoty wydatkowanej na zakup kasy. Dowiedz się, jak odzyskać pieniądze na zakup kasy.

Każdy dostępny produkt musi być odpowiednio opisany na paragonie. Paragon, który jest drukowany przez kasę musi spełniać określone w przepisach wymogi.

Jeżeli nie wiesz, jakie elementy muszą się znaleźć na paragonie, pomożemy Ci. Zapoznaj się z artykułem Elementy paragonu i opis produktu na paragonie.

Wydrukowane przez kasę fiskalną kopie paragonów, albo moduł pamięci kasy (w zależności od modelu), musisz przechowywać, aby móc je okazać w trakcie kontroli.

Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi przechowywania paragonów fiskalnych/modułów pamięci.

Dowiedz się co zrobić w przypadku błędów przy wystawianiu paragonów.

Pamiętaj, że kasy nie możesz dowolnie przenosić między miejscami prowadzenia działalności. Zmiana miejsca używania kasy fiskalnej co do zasady powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności.

Dowiedz się więcej, jak zmienić miejsce używania kasy fiskalnej.

Jeżeli masz obowiązek rejestrowania transakcji przy użyciu kasy, musisz pamiętać, że jej awaria w praktyce oznacza zakaz sprzedaży na rzecz konsumentów do czasu naprawy.

Dowiedz się, co musisz zrobić w przypadku awarii kasy fiskalnej i kto może naprawiać kasę.

Ponieważ używanie kasy fiskalnej podlega ścisłej kontroli, również wymiana modułu pamięci i jego przechowywanie podlega restrykcjom.

Analogicznie, jeżeli będziesz zmieniać formę prawną swojej firmy (np. przekształcać w inną spółkę), albo łączyć się z innym przedsiębiorcą, musisz dokonać dodatkowych czynności.

Jeżeli zamierzasz zawiesić działalność gospodarczą albo ją zakończyć, również musisz dopełnić odpowiednich formalności. 

Udostępnij Wydrukuj

Czy ta strona była przydatna?

Tak | Trochę | Nie