Co zrobić z kasą podczas zawieszenia działalności

Zawiesiłeś działalność gospodarczą i nie wiesz co zrobić z kasą fiskalną?

Nie musisz jej zamykać/likwidować. Nie musisz składać wniosku o dokonanie odczytu pamięci kasy fiskalnej i wyrejestrowania urządzenia z ewidencji powadzonej przez Urząd Skarbowy. Możesz dalej ją mieć a po wznowieniu działalności ponownie używać tej samej kasy.

Pamiętaj! Gdy Twoja działalność jest zawieszona to nie tracisz możliwości korzystania z kasy fiskalnej. Musisz jednak dokonywać terminowych przeglądów technicznych i przechowywać książkę kasy.

Uwaga! W trakcie zawieszenia działalności wpisanej do CEIDG, jeżeli nie dokonywałeś sprzedaży ewidencjonowanej na kasie fiskalnej, nie robisz raportów dobowych ani miesięcznych. Oznacza to, że nie musisz robić tzw. „pustych" raportów. 

Jeżeli w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej sprzedasz osobie fizycznej lub rolnikowi ryczałtowemu przedmioty majątku firmy lub środki trwałe, to musisz zaewidencjonować tą transakcję na kasie fiskalnej i zrobić raport dzienny, a następnie miesięczny. W przypadku sprzedaży innym podmiotom wystawiasz fakturę. 

Ulga podatkowa a zawieszenie działalności

Podczas zawieszenia działalności, jeśli nie minęły 3 lata od rozpoczęcia działalności nie trzeba zwracać ulgi podatkowej na zakup kasy fiskalnej, w odróżnieniu od zakończenia działalności kiedy taki obowiązek istnieje.  

Uwaga! Kasa fiskalna po zakończeniu jej użytkowania nie przedstawia prawie żadnej wartości materialnej, najczęściej ulega utylizacji.

Podstawa prawna

Udostępnij Wydrukuj

Czy ta strona była przydatna?

Tak | Trochę | Nie