Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT)

Od 1 stycznia 2018 r. prowadzenie elektronicznej ewidencji VAT (rejestr sprzedaży VAT i rejestr zakupów VAT) i przesyłanie jej jako Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT (JPK_VAT) obejmie mikroprzedsiębiorców.

Jeśli jesteś podatnikiem VAT i składasz deklaracje VAT-7 lub VAT-7K:

 • twoje obroty nie przekroczyły 2 mln euro,
 • zatrudniasz mniej niż 10 osób,

od początku 2018 r. musisz przekazywać JPK_VAT.

 • Objęcie od 1 stycznia 2018 roku obowiązkiem przesyłania JPK_VAT mikroprzedsiębiorców oznacza, że będzie on dotyczyć wszystkich podatników VAT!
 • Co ważne, również od 1 stycznia 2018 r. ewidencje na potrzeby VAT, również te prowadzone dotychczas w wersji papierowej lub plikach typu WORD lub EXCEL, będą prowadzone wyłącznie w wersji elektronicznej i przesyłane jako JPK_VAT do Ministerstwa Finansów!

Zobacz film instruktażowy na temat JPK_VAT, przygotowany przez Ministerstwo Finansów

Co to jest JPK_VAT

Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT) to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Dane do utworzenia JPK_VAT są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. Czyli JPK_VAT zawiera dane, które do tej pory ewidencjonujesz w rejestrze zakupów i sprzedaży.

JPK_VAT składa się z danych identyfikujących podatnika i właściwy urząd skarbowy (np. NIP, REGON, kod urzędu skarbowego) oraz danych, które dotyczą dokumentów sprzedażowych i zakupowych. JPK_VAT odzwierciedla dane zawarte w ewidencji zakupu i sprzedaży. Dane wykazane w JPK_VAT powinny być zgodne z danymi ujętymi w deklaracji VAT.

Kiedy należy wysyłać JPK_VAT

Od 1 stycznia 2018 r. musisz składać informacje o prowadzonej ewidencji w formie pliku JPK_VAT bez wezwania do 25. dnia po zakończeniu danego miesiąca. Jeśli rozliczałeś się do tej pory metodą kwartalną, także prześlesz JPK_VAT co miesiąc.

Przykładowo:

 • do 25 lutego wyślesz informację za styczeń,
 • do 25 marca wyślesz informację za luty itd.

Złóż JPK już teraz. Dzięki temu:

 • otrzymasz szybszy zwrot VAT – do 25. dni przy rozliczeniach za październik, listopad i grudzień 2017 r.,
 • sprawdzisz, z czym wiąże się nowy obowiązek i przygotujesz się do niego wcześniej,
 • upewnisz się, czy twoje rozliczenie jest poprawne.

Kiedy nie musisz składać JPK_VAT

Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT nie składasz, jeżeli jesteś podatnikiem, który wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług, wskazane w ustawie o VAT. Chodzi m.in. o:

 • sprzedaż wyłącznie towarów i świadczenie usług zwolnionych z VAT (zwolnienie przedmiotowe),
 • zwolnienie podmiotowe (m. in. dla podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 200 tys. zł). 

Jeżeli jesteś zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony to nie składasz JPK_VAT.

Jak złożyć JPK_VAT

Przygotowanie JPK_VAT

JPK_VAT przesyła się wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie (schemat XML).

Jeśli rozliczasz się z VAT i nie korzystasz z usług biur rachunkowych lub programów księgowych, skorzystaj z bezpłatnego narzędzia przygotowanego przez Ministerstwo Finansów:

Możesz też utworzyć JPK_VAT przy pomocy uaktualnianego programu księgowego lub jednej z komercyjnych aplikacji on-line. Sprawdź, czy ma on funkcję wysyłki za jego pośrednictwem plików JPK_VAT lub czy możesz bezpośrednio pobrać z programu dane do aplikacji JPK 2.0.

Jeśli dostaniesz informację o niezgodnościach w wysłanym JPK_VAT (e-mailem lub wiadomością SMS), skontaktuj się ze swoim urzędem skarbowym.

Jak wysłać JPK_VAT - krok po kroku

1. Załóż Profil Zaufany

Do wysyłania plików JPK_VAT potrzebujesz certyfikatu kwalifikowanego lub Profilu Zaufanego.

Profil Zaufany – w odróżnieniu do certyfikatu kwalifikowanego – jest bezpłatny.

2. Pobierz aplikację Klient JPK 2.0 do wysyłania JPK i wyślij plik

Po uzyskaniu Profilu Zaufanego pobierz i zainstaluj aplikację Klient JPK 2.0 do konwersji i wysyłki plików JPK. Wybierz ją w wersji dla systemu operacyjnego, którego używasz na twoim komputerze (Windows, Linux). Wyślij przygotowany wcześniej plik (tabela w formacie arkusza kalkulacyjnego) wyslij za pomocą aplikacji Klient JPK.

3. Pobierz Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Korekta JPK_VAT

Po złożeniu pliku JPK_VAT mogą pojawić się zdarzenia gospodarcze, które wymagają zmian w ewidencji VAT (np. otrzymasz fakturę korygującą od kontrahenta za zakupy dla firmy, wystawisz fakturę korygującą za dokonaną sprzedaż czy wystawisz klientom faktury do paragonów, z których obrót już rozliczyłeś i wykazałeś w złożonym wcześniej pliku). Złóż wtedy korektę JPK_VAT. Korekta musi obejmować wszystkie zmiany w JPK. Nie ma ograniczeń co do ilości przesyłanych korekt.

Uwaga! Dzięki aplikacji Klient JPK 2.0  możesz testować elektroniczne składanie JPK_VAT VAT już teraz. Zapewnia ona bezpłatne i bezpieczne wygenerowanie oraz wysłanie pliku.

Ważne informacje

Pozostałe obowiązki podatnika

Od 1 lipca 2018 r., oprócz obowiązku przekazywania miesięcznych plików JPK_VAT, organy podatkowe – w trakcie postępowania podatkowego, czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej – będą mogły wezwać podatnika do dostarczenia innych plików JPK z informacjami na temat:

 • faktur,
 • ksiąg rachunkowych i podatkowych,
 • wyciągów bankowych,
 • obrotów magazynowych.

W takiej sytuacji będziesz mieć nie mniej niż 3 dni na udostępnienie żądanych plików JPK. Możesz je przekazać np. na pendrive, karcie pamięci, płycie CD/DVD lub innym nośniku danych albo wysłać je mailem na adres wskazany przez organ podatkowy. W uzasadnionych przypadkach (np. duża ilość danych, nieobecność osoby odpowiedzialnej) możesz zwrócić się do organu podatkowego o wydłużenie terminu wyznaczonego w wezwaniu. Pozwoli ci to na uniknięcie konsekwencji w razie niedostarczenia żądanych plików w wyznaczonym terminie. Osoba, która w nieuzasadniony sposób odmawia udostępnienia JPK na wezwanie organu, może otrzymać karę porządkową w wysokości do 2.800 zł.

Możesz zwrócić się o odroczenie terminu złożenia JPK_VAT. Wystąp z umotywowanym wnioskiem przed upływem terminu złożenia JPK_VAT do właściwego dla ciebie naczelnika urzędu skarbowego.

 • Masz pytania dotyczące JPK_VAT? Skontaktuj się z Krajową Informacją Skarbową:

tel: 801 055 055 lub 22 330 03 30

lub ze swoim urzędem skarbowym (zobacz listę urzędów w bazie teleadresowej KAS)

Podstawa prawna

Udostępnij Wydrukuj

Czy ta strona była przydatna?

Tak | Trochę | Nie