Samochód w firmie

Posiadanie samochodu w firmie często powoduje wątpliwości przedsiębiorców dotyczące możliwości zaliczenia poszczególnych wydatków związanych z zakupem albo eksploatacją do kosztów podatkowych. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie materiał, w którym opisujemy, jakie wydatki w przypadku samochodu, mogą być uznane za koszt.

Chcesz wiedzieć więcej – zapoznaj się z materiałem Koszty podatkowe związane z eksploatacją samochodu.

Zobacz też, jak i gdzie płacić podatek od środków transportowych.

Od 1 lipca 2015 r. zmieniły się również zasady odliczania VAT od nabycia pojazdów i paliwa do ich napędu w przypadku wykorzystywania samochodu zarówno w prowadzonej działalności jak i życiu prywatnym (wykorzystanie mieszane).

Przygotowaliśmy dla Ciebie informację na ten temat w artykule Odliczenie VAT od zakupu paliwa i kosztów eksploatacji.

Jeżeli udostępniasz samochód firmowy pracownikom, żeby mogli z niego korzystać do celów prywatnych, wiąże się to z określonymi obowiązkami, również w sferze podatków i obowiązków wobec ZUS.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej w tym zakresie, zapoznaj się z artykułami Używanie samochodów służbowych do celów prywatnych i Obliczanie składki do ZUS dla pracownika korzystającego z samochodu służbowego.

Aby ułatwić Ci zrozumienie kwestii wykorzystania samochodu w firmie, stworzyliśmy interaktywny poradnik - Samochody w firmie.

Udostępnij Wydrukuj

Czy ta strona była przydatna?

Tak | Trochę | Nie