Przed rozpoczęciem Przed rozpoczęciem
Zakładam firmę Zakładam firmę
Rozliczam podatki Rozliczam podatki
Ubezpieczam się Ubezpieczam się
Prowadzę firmę Prowadzę firmę
Zamykam firmę Zamykam firmę

Wybieram biuro rachunkowe

Jeśli zdecydujesz się powierzyć prowadzenie księgowości Twojej firmy zewnętrznemu podmiotowi, pamiętaj, że wybór biura rachunkowego nie powinien być pochopny. Podpisujesz umowę z podmiotem odpowiedzialnym za bardzo ważny aspekt działalności gospodarczej, a błędy i niedopatrzenia mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Pamiętaj, że jeśli zamierzasz korzystać z usług biura rachunkowego, albo chcesz je zmienić, powinieneś poinformować o tym urząd skarbowy. Możesz to zrobić przez internet nie wychodząc z domu. Zobacz, jak złożyć Zawiadomienie o wyborze biura rachunkowego.

Na co zwracać uwagę, dokonując wyboru biura rachunkowego:

  • Referencje – cenne są informacje pozyskane od innych przedsiębiorców dotyczące rzetelności, jakości współpracy i kosztu usługi w danym biurze. Jak w przypadku każdej usługi, wiele informacji można znaleźć na forach internetowych. Należy jednak uważać na nieuczciwą praktykę rozpowszechniania nieprawdziwych informacji przez podstawionych „forumowiczów". Najlepiej, gdy informacje pochodzą od podmiotów o podobnej wielkości i profilu działalności, a także z tej samej miejscowości. Różne zakresy usług oraz położenie biura mają bezpośredni wpływ na koszt usługi (bywa, że przedsiębiorca mylnie ocenia biuro rachunkowe w Warszawie jako bardzo drogie, porównując je z podobnym np. w Jeleniej Górze).
  • Umowa – zapoznaj się z projektem umowy z wybranym biurem rachunkowym. Niezbędna jest analiza zakresu usług, formy naliczania wynagrodzenia za usługi oraz kwestie związane z przekazywaniem dokumentacji. Zarówno terminy przekazywania dowodów księgowych do biura jak i odbioru sprawozdań i deklaracji z biura muszą być zgodne z „rytmem" działania Twojej firmy – to biuro rachunkowe ma ułatwiać życie przedsiębiorcy a nie odwrotnie. Zakładając działalność gospodarczą liczysz, że będzie się rozwijać, dobrze więc jest zawczasu zapoznać się z kosztami dodatkowych usług (dodatkowych sprawozdań, obsługi kadrowo – płacowej, obsługi płatności itp.). Nie bój się zadawać pytań i analizować poszczególnych punktów umowy – pośpiech jest w tej materii niewskazany.
  • Ubezpieczenie – koniecznie sprawdź czy biuro rachunkowe posiada aktualne ubezpieczenie OC (choć teoretycznie jest ono obowiązkowe). Aktualne ubezpieczenie i dobra umowa zabezpieczają przedsiębiorcę przed błędami, na które może nie mieć wpływu, ani nawet świadomości ich wystąpienia.

Biuro rachunkowe a doradztwo podatkowe

Powinieneś wiedzieć, że od 2014 roku zlikwidowano obowiązek posiadania specjalnych certyfikatów Ministerstwa Finansów na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Oznacza to, że prowadzenie rachunkowości oraz ewidencji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej można powierzyć firmom, których pracownicy nie posiadają specjalnych licencji. Firmy te nie mogą jednak świadczyć usług z zakresu doradztwa podatkowego, m.in. udzielać porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych – do tego uprawnieni są wyłącznie licencjonowani doradcy. Status doradcy podatkowego wymaga zdania egzaminu państwowego.

Czynności doradztwa podatkowego obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu OC, a doradcę podatkowego obowiązuje tajemnica zawodowa. Co ważne, doradca podatkowy może występować jako pełnomocnik w postępowaniu podatkowym i kontrolnym przed organami skarbowymi, a także w postępowaniu administracyjnym przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, wraz z możliwością wniesienia kasacji. Każdy doradca obowiązkowo jest członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych, która czuwa nad prawidłowym wykonywaniem zawodu. Więcej informacji o doradcach podatkowych znajdziesz na stronie KIDP, możesz tam także skorzystać z wyszukiwarki doradców KIDP.

Dowiedz się więcej, dlaczego warto współpracować z doradcą podatkowym.

Udostępnij Wydrukuj

Czy ta strona była przydatna?

Tak | Trochę | Nie