Nowe zasady opłacania składek ZUS od stycznia 2018 roku

Od 1 stycznia 2018 roku zmieniły się zasady opłacania składek ZUS. Zgodnie z nimi, wszystkie składki na:

 • ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe),
 • ubezpieczenie zdrowotne,
 • fundusze (Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych),

opłacasz jednym przelewem na jeden rachunek składkowy!

Zamiast kilku przelewów na poszczególne rodzaje ubezpieczeń i funduszy, możesz opłacać składki tylko jednym przelewem. ZUS zidentyfikuje wpłatę po nadanym Tobie, jako płatnikowi składek, indywidualnym numerze rachunku składkowego. Rozliczy ją na pokrycie zobowiązań poczynając od najstarszej należności.   

Skąd dostaniesz informację o numerze rachunku ZUS

Informację o numerze swojego rachunku składkowego otrzymasz z ZUS listem poleconym. Sprawdź, czy ZUS ma Twój aktualny adres! Zachowaj list z ZUS z numerem swojego rachunku składkowego. Bank nie podpowie Ci tego numeru. Informacja o numerze rachunku z ZUS trafi tylko do Ciebie.

Pamiętaj!

 • Jeśli nie dostaniesz informacji z ZUS o numerze rachunku składkowego, koniecznie skontaktuj się z Zakładem. Informację o numerze rachunku składkowego otrzymasz w każdej placówce oraz w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (nr tel. 22 560 16 00).
 • Od 1 stycznia 2018 roku dotychczasowe rachunki, na które wpłacałeś składki będą zamknięte. Jeżeli w nowym roku nie będziesz z jakiegoś powodu (np. brak pisma z ZUS, zgubienie pisma) znał swojego numeru rachunku składkowego, nie będziesz mógł opłacić składek.
 • Zanim wpłacisz składki po 1 stycznia 2018 r., upewnij się, że wpisałeś na przelewie poprawny numer swojego rachunku składkowego.

Jak działa jeden rachunek

Każdy przedsiębiorca ma nadany indywidualny numer rachunku składkowego (tzw. NRS), na który wpłaca składki. Dzięki temu, wpłaty od razu są zaksięgowane na jego koncie (koncie płatnika składek). Co ważne, w przelewie nie trzeba podawać dodatkowych informacji, m.in.: NIP, numeru REGON czy PESEL. Jedyne informacje, jakie od 1 stycznia 2018 r. trzeba wpisać na przelewie, to kwota składki, nadawca i odbiorca płatności oraz numer rachunku składkowego. Nie trzeba będzie już wpisywać jakiego okresu dotyczy wpłata.

Zapoznaj sie  z informacjami na temat numeru NRS na stronie ZUS. 

ZUS podzieli Twoją wpłatę na poszczególne ubezpieczenia i fundusze. Zrobi to na podstawie składek za ostatni miesiąc, które wpisałeś do deklaracji rozliczeniowej albo które wpisał ZUS (jeśli jesteś zwolniony z przekazywania deklaracji).

Ważne!

 • Twoja wpłata będzie automatycznie, proporcjonalnie rozdzielana na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Oznacza to, że wpłacając pieniądze na swój rachunek, nie będziesz mógł dowolnie określać, jaki rodzaj składki chcesz opłacić i w jakiej wysokości (np. tylko na ubezpieczenie zdrowotne).
 • W pierwszej kolejności będziesz opłacać zaległości, dopiero potem bieżące składki. Nie będziesz mógł opłacić tylko bieżących składek np. na ubezpieczenia zdrowotne, jeśli np. masz zaległości w składkach emerytalno-rentowych (ubezpieczenia społeczne) . Twoja wpłata najpierw pokryje najstarsze zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki.
 • Jeśli masz długi składkowe, możesz skorzystać z układu ratalnego, który możesz zawrzeć z ZUS. Dzięki układowi ratalnemu możesz spłacać dług i jednocześnie mieć prawo do świadczeń krótkoterminowych. W sprawie układu ratalnego skontaktuj się z placówką ZUS. W oddziałach są doradcy ds. ulg, którzy pomogą przygotować wniosek i inne dokumenty.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji o nowych zasadach opłacania składek, skontaktuj się z ZUS

 • Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS: 22 560 16 00
 • Skype: zus_centrum_obslugi_tel
 • e-mail: cot@zus.pl

Jeśli masz zaległości w opłacaniu składek, możesz stracić prawo do zasiłku w przypadku choroby lub macierzyństwa - zobacz więcej w komunikacie ZUS.

Ostrzeżenie!

ZUS ostrzega przed oszustami, którzy mogą wykorzystywać moment wysyłki listów poleconych z numerami rachunków do przedsiębiorców. Fałszywe listy mogą być podobne do wysyłanych z ZUS-u. Mogą również zawierać logotyp zbliżony do logotypu ZUS. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z otrzymanym listem poleconym i numerem rachunku składkowego, skontaktuj się z najbliższym oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak sprawdzić autentyczność otrzymanego z ZUS numeru rachunku bankowego?

Każdy indywidualnie przypisany numer rachunku bankowego ma charakterystyczną strukturę. Zwróć uwagę przede wszystkim na NIP, który znajduje się na końcu. Szczegóły przedstawia poniższa grafika:

Dodatkowe informacje

Na stronie ZUS znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z nowymi składkami

Zgłosiłeś się do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych? Sprawdź czy nie masz zaległości z tytułu składek (informacja ZUS)

Chcesz wiedzieć więcej na temat nowych zasad opłacania składek? Zajrzyj na strony ZUS.

Podstawa prawna

Udostępnij Wydrukuj

Czy ta strona była przydatna?

Tak | Trochę | Nie