Rejestracja działalności albo oddziału

Gratulujemy!

Już wiesz, jak będzie się nazywała Twoja działalność i gdzie będzie jej siedziba. Wiesz, jaki będzie przedmiot Twojej działalności. Jeżeli rejestrujesz działalność w CEIDG już wiesz, jaką formę opodatkowania wybrać. W przypadku KRS wiesz, w jakiej formie chcesz działać.

Już czas, żeby zarejestrować działalność!

Wybierz interesujący Cię rodzaj firmy i dowiedz się, jak ją zarejstrować

Nie jesteś zdecydowany, jaką formę działalności wybrać? Pomożemy Ci. Zapoznaj się z charakterystyką spółek.

Sposób złożenia wniosku rejestracyjnego – papierowy albo on-line

Niezależnie od tego, czy rejestrujesz firmę w CEIDG czy w KRS możesz to zrobić w tradycyjnej formie – wypełniając papierowy wniosek i składając go w urzędzie albo sądzie, lub też wypełnić i złożyć wniosek przez internet. Potrzebujesz do tego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. Elektroniczna identyfikacja przyda się nie tylko do rejestracji, ale również do późniejszego zdalnego zarządzania działalnością np. zawieszenie i wznowienie działalności jak i korespondencji z urzędami, w tym skarbowym i ZUS. W przypadku zatrudniania powyżej pięciu pracowników elektroniczna forma komunikacji z ww. urzędami jest obligatoryjna.

Nie wiesz, jak otrzymać profil zaufany lub podpis elektroniczny, pomożemy Ci. Zapoznaj się z artykułem na ten temat.

Od 2017 r. możesz zarejestrować firmę w CEIDG przez telefon, dzwoniąc pod numer 801 055 088. Infolinia dostępna jest w dni powszechne od 8:00 do 16:00. Koszt połączenia jest uzależniony od taryfy Twojego operatora. Dowiedz się więcej na temat usługi.

Rejestracja oddziału

Jeżeli masz już zarejestrowaną działalność w innym kraju - niezależnie od tego, czy jesteś cudzoziemcem czy nie, najczęstszą formą działalności jest zarejestrowanie w Polsce oddziału zagranicznego przedsiębiorcy.

Rejestracja i prowadzenie działalności przez pełnomocnika

Pamiętaj, że co do zasady, wszystkich czynności związanych z rejestracją firmy możesz dokonać przez pełnomocnika. Podczas rejestracji możesz wskazać pełnomocnika, który będzie Cię reprezentował jako przedsiębiorcę.

Nie wiesz jak, pomożemy Ci. Zapoznaj się z artykułem dotyczącym pełnomocników.

Prowadzenie działalności bez obowiązku rejestracji w Polsce

Jeżeli jesteś obywatelem UE, który ma w innym niż Polska kraju członkowskim zarejestrowaną działalność gospodarczą, możesz świadczyć w naszym kraju usługi na zasadzie tymczasowego transgranicznego świadczenia usług. W tym przypadku nie musisz dokonywać w Polsce rejestracji oddziału.

Zapoznaj się z artykułem Czasowe transgraniczne świadczenie usług.

Zmiana danych

Jeśli chcesz wiedzieć, jak dokonać zmian w rejestrze przedsiębiorców (CEIDG), zajrzyj do artykułu na ten temat.

Pakiet startowy dla nowych firm

Od 30 kwietnia 2018 roku, w ramach Konstytucji Biznesu, wprowadzono nowe ułatwienia dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność.

  • Jeśli prowadzisz drobną działalność (np. drobny handel lub usługi) możesz skorzystać z przepisów o tzw. działalności nierejestrowej i uniknąć obowiązku rejestracji działalności gospodarczej
  • Jeśli zarejestrujesz działalność, możesz skorzystać z ulgi ZUS na start i przez 6 miesięcy opłacać składki tylko na ubezpieczenie zdrowotne

Dowiedz się:

Dodatkowe informacje

Przy rejestracji, we wniosku należy podać kody PKD określające rodzaje działalności gospodarczej. Przydatna będzie wyszukiwarka kodów. Niezbędne jest także wybranie formy opodatkowania działalności gospodarczej.

Z artykułu Jak obliczyć podatek dochodowy dowiesz się, jak wybrana forma opodatkowania wpływa na wysokość płaconych przez Ciebie podatków.

Na biznes.gov.pl znajdziesz również informacje dotyczące kolejnych etapów działalności spółki. Jeśli będziesz chciał zlikwidować np. spółkę z o.o. dowiedz się, jak rozpocząć proces zamykania spółki w publikacji Likwidacja spółki z o.o. 

Dzięki biznes.gov.pl wiele spraw urzędowych możesz załatwić online. Chcesz uzyskać pozwolenie na budowę? Potrzebna Ci jest decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych? Na portalu dowiesz się krok po kroku, jak i w jakim urzędzie załatwić sprawy związane z prowadzeniem Twojej firmy. Skorzystaj z wyszukiwarki usług.

 

Po rejestracji >> << Chcę załozyć firmę

 

Udostępnij Wydrukuj

Czy ta strona była przydatna?

Tak | Trochę | Nie