Załóż firmę przez swój bank

Korzystasz z bankowości elektronicznej i myślisz o założeniu własnej firmy? Nie musisz odwiedzać urzędu żeby ją zarejestrować. Od stycznia 2018 roku wybrane banki umożliwiają rejestrację działalności przez bankowość elektroniczną. Usługę oferują:

PKO BP (serwis iPKO)

mBank

Procedura rejestracji odbywa się w formie elektronicznej i bez konieczności wizyty w urzędzie. Rejestracja firmy przez bank jest bezpłatna!

Jak zarejestrować firmę przez serwis bankowości elektronicznej?

Formalności związane z założeniem firmy przez bank najszybciej załatwisz jeśli jesteś klientem banku i posiadasz dostęp do serwisu bankowości elektronicznej. mBank umożliwia założenie firmy również osobom, które nie mają konta w mBanku. Proces jest wtedy dłuższy - ze względu na konieczność odwiedzenia placówki mBanku lub zamówienia kuriera w celu podpisania dokumentów i potwierdzenia tożsamości.

Nie martw się o formalności, bank wyposaży Cię we wszystkie narzędzia niezbędne do rejestracji firmy, takie jak: dostęp do bankowości elektronicznej, formularz rejestracji firmy oraz Profil Zaufany, dzięki któremu podpiszesz wniosek i który pozwoli Ci załatwiać w przyszłości inne sprawy Twojej firmy.

W skrócie, procedura rejestracji firmy przez bank wygląda następująco:

 1. Uzyskaj dostęp do serwisu bankowości elektronicznej swojego banku.
 2. Przejdź do formularza rejestracji firmy serwisie bankowości elektronicznej Twojego banku. Specjalny kreator podpowie Ci, jak prawidłowo wypełnić wniosek. Dowiesz się również, jak założyć Profil Zaufany (albo potwierdzić, jeśli już go posiadasz), którym podpiszesz wniosek o rejestrację. Jeśli napotkasz na problemy, skorzystaj z pomocy infolinii swojego banku.
 3. Podpisz wniosek Profilem Zaufanym i wyślij. Otrzymasz potwierdzenie o skutecznym złożeniu wniosku oraz aktualnym statusie.

Uwaga! Rejestrując firmę przez bank, nie możesz załączyć wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16). Wniosek możesz złożyć za pośrednictwem biznes.gov.pl albo rejestrując firmę w serwisie CEIDG.

Zanim zarejestrujesz firmę, przygotuj wszystkie informacje niezbędne do wypełnienia wniosku (nazwa firmy, kod PKD, forma opodatkowania, siedziba firmy). Zobacz więcej informacji na temat zakładania firmy na biznes.gov.pl.

Zarejestrowałem firmę i co dalej

Pamiętaj, że po rejestracji firmy w banku będziesz miał jeszcze kilka ważnych obowiązków. W tym m.in.:

 • zgłoszenie do ZUS,
 • zgłoszenie VAT (jeśli będziesz podatnikiem VAT),
 • rejestracja kasy fiskalnej (jeśli będziesz z niej korzystał),
 • zgłoszenie działalności regulowanej (jeśli Twoja działalność tego wymaga).

Dowiedz się więcej na temat obowiązków po rejestracji.

 Ważne informacje

 • Firmę z wykorzystaniem bankowości elektronicznej może zarejestrować tylko posiadacz rachunku (nie może tego zrobić pełnomocnik).
 • Za pośrednictwem banku działalność mogą zarejestrować wyłącznie obywatele Polski. Cudzoziemcy powinni skorzystać z serwisu CEIDG.
 • Rejestracja odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej. Jeśli chcesz skorzystać z tradycyjnej metody, albo np. Twój bank nie oferuje usługi rejestracji, skorzystaj z serwisu CEIDG.
 • Za pośrednictwem banku zarejestrujesz firmę ale pozostałe formalności (m.in. rejestracja w ZUS, rejestracja VAT jeśli jest konieczna) załatwiasz w odpowiednich urzędach. Zobacz więcej informacji o obowiązkach po rejestracji firmy.

Udostępnij Wydrukuj

Czy ta strona była przydatna?

Tak | Trochę | Nie