Zamknięcie firmy – informacje ogólne

Jako przedsiębiorca w każdej chwili możesz podjąć decyzję o zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej, niezależnie od jej formy, w jakiej ją prowadzisz.

W zależności od tego, czy chcesz wykreślić się z Rejestru CEIDG (jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka cywilna), czy też z KRS, Twoje kolejne kroki będą wyglądały inaczej i będą wymagały od Ciebie podjęcia różnych czynności.

CEIDG

W przypadku wykreślenia jednoosobowej działalności gospodarczej i spółki cywilnej musisz wypełnić formularze CEIDG. Sposób, w jaki możesz go wypełnić i złożyć jest taki sam, jak przy zakładaniu działalności.

Dowiedz się, jak wykreślić firmę z CEIDG i wypełnij formularz.

Ponadto w przypadku zakończenia wykonywania działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej niezbedne jest złożenie do GUS wniosku o skreślenie spółki cywilnej z rejestru REGON oraz zawiadomienie naczelnika US o zakończeniu działalności.

Jeżeli chcesz wykreślić spółkę cywilną, zapoznaj się z publikacją – Zgłoszenie w CEIDG zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej osób fizycznych.

W przypadku spółki cywilnej istotnym zagadnieniem jest również podział majątku między wspólników.

Chcesz wiedzieć, jak prawidłowo podzielić majątek w spółce, pomożemy Ci. Zapoznaj się z publikacją Podział majątku w spółce cywilnej.

Informacje o skutkach podatkowych i ubezpieczeniowych znajdziesz w działach:

Pamiętaj, że czasem warto zawiesić działalność, zamiast ją likwidować. Jeżeli wykreślisz się z CEIDG utracisz prawo do korzystania z tzw. małego ZUS przy ponownej rejestracji. Dlatego, jeżeli jesteś przedsiębiorcą nie dłużej niż rok, zastanów się, czy nie lepiej zawiesić działalność, a dopiero po utracie prawa do korzystania z obniżonego ZUS, ostatecznie ją zamknąć. Obowiązki podczas zawieszenia są minimalne, nie płacisz również podatków ani składek do ZUS od działalności za ten okres, a jeżeli nadarzy się okazja, z dnia na dzień możesz podjąć działalność.

Rozważasz zawieszenie działalności zamiast jej likwidacji. Podejmij decyzję świadomie. Zapoznaj się z informacjami w działach:

Zobacz także wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dla podatników, którzy zaprzestają prowadzenie działalności.

KRS

W przypadku spółki wpisanej do KRS zamykanie działalności i wykreślanie podmiotu z Rejestru różni się w zależności od formy prawnej, w jakiej działa spółka. Należy podjąć stosowne uchwały, dokonać wykreślenia z KRS, składając odpowiedni formularz i dokonać podziału majątku.

Jeżeli chcesz zakończyć działalność prowadzoną w formie spółki osobowej lub kapitałowej (KRS), przygotowaliśmy dla Ciebie spis podstawowych czynności, z podziałem na rodzaje spółek. Chcesz wiedzieć więcej, zapoznaj się z artykułem – Zakończenie działalności spółki (KRS).

Przydatne informacje na temat rozpoczęcia procesu zamykania spółki z o.o znajdziesz w publikacji Likwidacja spółki z o.o. 

Oddział przedsiębiorcy zagranicznego

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który główną działalność ma zarejestrowaną w innym kraju, a w Polsce – na potrzeby wykonywanych tu czynności – posiadasz zarejestrowany oddział, również w każdej chwili możesz go zamknąć i wykreślić z KRS.

Dowiedz się, jak to zrobić. Zapoznaj się z artykułem Wykreślenie oddziału przedsiębiorcy zagranicznego.

Udostępnij Wydrukuj

Czy ta strona była przydatna?

Tak | Trochę | Nie