Jak uzyskać licencję na publiczne odtwarzanie muzyki/filmów

Jeśli chcesz publicznie odtwarzać utwory, to musisz uzyskać odpowiednią licencję (czyli umowę, która jest zezwoleniem na korzystanie z utworu na określonych w niej zasadach i w konkretnym zakresie). Licencji udzielają organizacje zbiorowego zarządzania, czyli stowarzyszenia zrzeszające twórców, wykonawców, producentów oraz organizacje radiowe i telewizyjne. Głównym zadaniem tych organizacji jest zbiorowe zarządzanie oraz ochrona powierzonych im praw autorskich i pokrewnych.

Do wykonywania zbiorowego zarządu konieczne jest zezwolenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie w Polsce istnieje 12 organizacji zbiorowego zarządzania, które uzyskały takie zezwolenia. Należą do nich:

Pamiętaj, że licencji udziela się na poszczególne formy wykorzystania utworów chronionych prawami autorskimi, np. na publiczne odtworzenia i wykonania utworów, czy też wyświetlanie i publiczne odtworzenia utworów audiowizualnych (np. odtwarzanie muzyki, filmów za pomocą różnych urządzeń odtwarzających, w tym szaf grających oraz karaoke lub publiczne udostępnianie programu radiowego czy telewizyjnego).

Możesz odtwarzać bez licencji utwory czy programy w miejscu publicznym, jeśli przez to odtwarzanie nie osiągasz korzyści majątkowych. To tzw. dozwolony użytek utworów.

Więcej na temat praw autorskich przeczytasz na stronach poszczególnych organizacji zbiorowego zarządzania oraz prowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego portalu Prawo autorskie i medialne.

Udostępnij Wydrukuj

Czy ta strona była przydatna?

Twoja opinia przyczyni się do polepszenia tej strony.