Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Otwarcie straganu, kiosku lub ruchomego punktu sprzedaży żywności

Zatwierdzanie zakładu

Jeśli chcesz prowadzić stragan/kiosk/ruchomy punkt sprzedaży z żywnością, musisz wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS) o zatwierdzenie zakładu. Wniosek złóż do jednostki inspekcji sanitarnej (powiatowej lub granicznej) właściwej ze względu na siedzibę firmy lub miejsce prowadzenia działalności.

Uzyskaj zatwierdzenie zakładu w Sanepidzie.

Wpis do rejestru zakładów

Jeśli wprowadzasz do obrotu żywność, również musisz uzyskać wpis do rejestru zakładów. Czynność ta zazwyczaj towarzyszy zatwierdzaniu zakładu, choć może dotyczyć także innych przypadków (np. wprowadzanie środków spożywczych trwale opakowanych, gdzie wspomniane zatwierdzanie nie jest wymagane). Wniosek o wpis złóż do jednostki inspekcji sanitarnej właściwej ze względu na miejsce prowadzenia działalności.

Uzyskaj wpis zakładu do rejestru zakładów podlegających kontroli Sanepidu.

Wpisanie straganu/kiosku/ruchomego punktu sprzedaży do rejestru zakładów wprowadzających do obrotu żywność jest konieczne z uwagi na poddanie ich w okresie działalności urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
W przypadku zmiany urządzeń dystrybucyjnych znajdujących się na wyposażeniu tych punktów sprzedaży konieczne jest każdorazowe złożenie wniosku o zmianę wpisu w rejestrze zakładów. Aktualizacji urządzeń dokonuj nie rzadziej niż 2 razy w roku.

Wymagania dotyczące pomieszczeń, w których regularnie przygotowuje się żywność w celu wprowadzania do obrotu

Pomieszczenia i automaty uliczne, na tyle, na ile jest to praktykowane, powinny być tak usytuowane, zaprojektowane i skonstruowane oraz utrzymywane w czystości i dobrym stanie i kondycji technicznej, aby uniknąć ryzyka zanieczyszczenia, w szczególności przez zwierzęta i szkodniki.

W szczególności i w miarę potrzeby:

  • muszą być dostępne odpowiednie urządzenia, aby utrzymać właściwą higienę personelu (włącznie ze sprzętem do higienicznego mycia i suszenia rąk, higienicznymi urządzeniami sanitarnymi i przebieralniami)
  • powierzchnie w kontakcie z żywnością muszą być w dobrym stanie, łatwe do czyszczenia i, w miarę potrzeby, dezynfekcji; będzie to wymagać stosowania gładkich, zmywalnych, odpornych na korozję i nietoksycznych materiałów, chyba że podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze mogą zapewnić właściwe organy, że inne użyte materiały są odpowiednie
  • należy zapewnić warunki do czyszczenia i dezynfekcji narzędzi do pracy i sprzętu
  • w przypadku, gdy częścią działalności przedsiębiorstwa spożywczego jest mycie środków spożywczych należy ustanowić odpowiednie procedury, aby dokonywać tego w sposób higieniczny
  • należy zapewnić odpowiednią ilość gorącej i/lub zimnej wody pitnej
  • należy zapewnić odpowiednie warunki i/lub udogodnienia dla higienicznego składowania i usuwania niebezpiecznych i/lub niejadalnych substancji i odpadów (zarówno płynnych, jak i stałych)
  • należy zapewnić odpowiednie udogodnienia i/lub warunki dla utrzymywania i monitorowania właściwych warunków termicznych żywności
  • środki spożywcze muszą być tak umieszczone, aby unikać, na tyle, na ile jest to rozsądnie praktykowane, ryzyka zanieczyszczenia

Podstawa prawna:

Czy ta strona była przydatna?