Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Amortyzacja budynków i budowli użytkowych

Amortyzacja metoda liniową - Podstawowa stawka amortyzacyjna

W Wykazie stawek amortyzacyjnych dla budynków użytkowych określono następujące roczne stawki:

  • 10% dla kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 m3, domków kempingowych, budynków zastępczych - trwale związanych z gruntem,
  • 4,5% dla podziemnych garaży i zadaszonych parkingów oraz budynków kontroli ruchu powietrznego (wieży), zbiorników, silosów oraz magazynów podziemnych, zbiorników i komór podziemnych,
  • 2,5% dla innych niż wcześniej wymienione budynków niemieszkalnych
  • 1,5% dla budynków mieszkalnych
     

Amortyzacja wg. indywidualnych stawek

  • Amortyzacja  budynków niemieszkalnych

W odniesieniu do budynków niemieszkalnych, dla których w Wykazie stawek amortyzacyjnych przewiduje się stawkę 2,5% czyli  dla, których okres amortyzacji wynosi 40 lat,  może być przyjęta indywidualna stawka amortyzacyjna. Da powyższych celów okres amortyzacji może być pomniejszony o pełną liczbę lat, które upłynęły od dnia ich oddania po raz pierwszy do używania do dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat. W efekcie stawka musi być tak przyjęta aby okres amortyzacji nie był krótszy niż wspomniane 10 lat.

  • Amortyzacja kiosków , domków kempingowych

Zauważyć trzeba, że zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej jest możliwe także do kiosków i domków kempingowych oraz innych obiektów trwale powiązanych z gruntem. Wówczas minimalny okres amortyzacji nie może być krótszy niż 3 lata.

  • Amortyzacja budynków mieszkalnych

W przypadku pozostałych budynków (w tym mieszkalnych, dla których stawka amortyzacyjna wynosi 1,5%) minimalny okres amortyzacji wynosi 10 lat .

  • Amortyzacja obiektów używanych lub ulepszonych

Amortyzacja wg. indywidualnych stawek  może dotyczyć również:

- obiektów  używanych - były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy

- obiektów ulepszonych - wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej
Ustawodawca nie określił sposobu dokumentowania dotychczasowego okresu używania danego środka trwałego. Zatem w gestii przedsiębiorcy pozostaje zebranie stosownej dokumentacji pozwalającej ustalić okres używania tego składnika majątku.  Mogą to być każde dowody dające wykazać okres wykorzystania lokalu przed jego nabyciem.

Eksploatacja w trudnych lub złych warunkach

Przedsiębiorcy mogą również podwyższać podane w Wykazie stawki amortyzacyjne ( a zatem przyśpieszać amortyzację) przy zastosowaniu współczynników:

  • 1,2 jeśli budynek używany jest w warunkach pogorszonych - pogorszone warunki uważa się używanie tych budynków i budowli pod ciągłym działaniem wody, par wodnych, znacznych drgań, nagłych zmian temperatury oraz innych czynników powodujących przyspieszenie zużycia obiektu,
  • 1,4 gdy obiekt jest używany  w  złych warunkach - złe warunki uważa się używanie tych budynków i budowli pod wpływem niszczących środków chemicznych, a zwłaszcza gdy służą one produkcji, wytwarzaniu lub przechowywaniu żrących środków chemicznych; dotyczy to również przypadków silnego działania na budynek lub budowlę niszczących środków chemicznych rozproszonych w atmosferze, wodzie lub wydzielających się w postaci oparów, których źródłem są inne obiekty znajdujące się w pobliżu.

Uwaga ! Przedsiębiorca, który przyjął indywidualną stawkę dla używanego budynku, nie może dodatkowo zastosować współczynnika podwyższającego amortyzację ze względu na pogorszone lub złe warunki.

Wydłużenie okresu amortyzacji

Dla przedsiębiorcy, który przewiduje, że w przyszłym roku poniesie stratę, korzystne może być obniżenie stawek amortyzacyjnych. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie będzie możliwe. Można  bowiem obniżyć tylko podstawową stawkę amortyzacyjną określoną w Wykazie stawek amortyzacyjnych. Nie ma zatem możliwości obniżenia stawki amortyzacyjnej gdy będzie ona ustalona indywidualnie.
Obniżenie stawki amortyzacyjnej zmniejsza bieżące koszty i wielkość odpisu w danym roku podatkowym, przez co nie tylko redukuje wykazywane straty ale również wydłuża  okres amortyzacji rozciągając go na okresy lepszej prosperity . W efekcie taki zabieg pozwala racjonalniej sterować rozkładem kosztów podatkowych. Możliwość obniżania stawek nie jest uwarunkowana wystąpieniem jakichkolwiek przesłanek. Taką decyzję przedsiębiorca podejmuje samodzielnie według własnego uznania i nie musi jej zgłaszać.


Uwaga! Amortyzacja jednorazowa i degresywna dla budynków i budowli opisanych powyżej jest niedostępna.


Podstawy prawne:

Czy ta strona była przydatna?