Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Obowiązki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz przedsiębiorcy związane ze wznawianiem działalności gospodarczej

Wznowienie działalności

Przedsiębiorca wznawiający prowadzenie działalności gospodarczej nie ma obowiązku odrębnego poinformowania o tym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS zostanie poinformowany przez organ rejestrowy, do którego zostanie złożony wniosek o wznowienie działalności gospodarczej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych sporządza dokumenty ubezpieczeniowe:

  • zgłoszenie płatnika składek (formularz ZUS ZFA) – tylko w przypadku gdy nastąpiło wyrejestrowanie płatnika w związku z wcześniejszym zawieszeniem działalności oraz zgłoszenie do ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność,
  • odpowiednio na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA – zgodnie z podleganiem ubezpieczeniom, wskazanym w ostatnim zgłoszeniu przed zawieszeniem działalności.

Jeśli, w okresie zawieszenia działalności wystąpiły zmiany skutkujące zmianą zasad podlegania ubezpieczeniom lub kodu tytułu ubezpieczenia, płatnik składek musi złożyć dokumenty zgłoszeniowe do ubezpieczeń.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych powiadomi płatnika składek odrębnym pismem o sporządzonych przez siebie dokumentach zgłoszeniowych wydanych w związku z wznowieniem przez przedsiębiorcę wykonywania działalności gospodarczej.

Wznowienie działalności z obniżonym ZUS

Zawieszenie działalności gospodarczych nie spowoduje utraty prawa do ulgi na start w ZUS oraz obniżonego ZUS. Ale okres zawieszenia działalności gospodarczej wliczany jest do okresu prowadzenia działalności, co znaczy, że okres obniżonych składek skracany o okres zawieszenia.

W przypadku utraty prawa do:

  • ulgi na start w ZUS przedsiębiorca przechodzi na obniżony ZUS. W tym celu wyrejestruj się z ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się  cyframi 05 40. Jeśli spełniasz warunki do opłacania składek od podstawy nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia zgłoś się z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się  cyframi 05 70. Jeśli masz prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy – z kodem 05 72.
  • obniżonych składek na ZUS, przedsiębiorca przechodzi na tzw. "duży" ZUS. Z tym że jeśli 2-letni termin na opłacanie preferencyjnych składek kończy się w trakcie przerwy w wykonywaniu działalności gospodarczej spowodowanej jej zawieszeniem, przedsiębiorca zawiadamia o tym ZUS dopiero po upływie okresu jej zawieszenia, tj. gdy wznowi wykonywanie działalności. W tym celu sporządza i przekazuje do ZUS w ciągu 7 dni, licząc od dnia wznowienia działalności, formularz ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 (lub 05 12).

Mały ZUS

Przy wznawianiu działalności gospodarczej możesz skorzystać z małego ZUSu, jeśli:

  • w 2018 r. prowadziłeś działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni,
  • przychody, które osiągnąłeś z działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy, nie przekraczają progu uprawniającego do korzystania z ulgi – jest to to 30 krotność pensji minimalnej obliczanej proporcjonalnie,
  • nie spełniasz warunków do płacenia preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne (od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia)
  • rozliczając się na karcie podatkowej nie korzystałeś ze zwolnienia z VAT
  • prowadziłeś działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym
  • nie wykonujesz dla byłego bądź obecnego pracodawcy tego, co robiłeś dla niego jako pracownik w poprzednim roku kalendarzowym.

Jeśli będziesz chciał skorzystać z małego ZUSu to musisz przekazać:

  • wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA), a następnie
  • zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych (ZUS ZUA) albo – jeśli podlegasz wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu – zgłoszenie do tego ubezpieczenia (ZUS ZZA).

Na złożenie tych formularzy masz 7 dni – licząc od dnia wznowienia działalności. Możesz to zrobić korzystając z formularza CEIDG.

Szczegółowe informacje znajdziesz:

Jakie deklaracje składa się po wznowieniu działalności gospodarczej

Po wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej płatnik składek zobowiązany jest do złożenia:

  • deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA lub imiennych raportów miesięcznych za siebie lub osoby współpracujące za miesiąc, w trakcie którego nastąpi wznowienie prowadzenia działalności i powstanie obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego oraz za kolejny miesiąc, za który zostanie zadeklarowana na ubezpieczenia społeczne kwota w wysokości nie niższej niż najniższa podstawa wymiaru składek
  • deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA lub imiennych raportów miesięcznych za siebie lub osoby współpracujące za dany miesiąc, jeżeli od pierwszego dnia tego miesiąca nastąpi wznowienie prowadzenia działalności i powstanie obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, a na ubezpieczenia społeczne zostanie zadeklarowana kwota w wysokości nie niższej niż najniższa podstawa wymiaru składek.

Na podstawie złożonych dokumentów rozliczeniowych, w których zostaną prawidłowo rozliczone należne składki od zadeklarowanych na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne kwot za pełny miesiąc, Zakład będzie mógł sporządzać dokumenty rozliczeniowe za kolejne miesiące.

Więcej na temat wypełniania formularza ZUS DRA w poradniku przygotowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej informacji znajdziesz na stronach internetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy ta strona była przydatna?